بین‌المللی

وانگ یی: چین از نظام بین‌المللی با محوریت سازمان ملل حمایت می‌کند

وزیر خارجه چین تاکید کرد پکن از یک نظام بین‌المللی به محوریت سازمان ملل و نظم بین‌المللی بر اساس حقوق بین‌المللی، حمایت خواهد کرد.

به گزارش ایرنا از شینهوا، «وانگ یی» روز دوشنبه در گفت و گوی تلفنی با «ولکان بوزکر» رئیس هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل ضمن تبریک به بوزکر به مناسبت تصدی ریاست مجمع عمومی سازمان ملل از سوی،گفت: چین از ایفای نقش مهم سازمان ملل در مقابله مشترک جهان با همه گیری کرونا حمایت می‌کند و مایل است در این رابطه هماهنگی با نهادهای سازمان را تقویت کند.

وزیر خارجه چین بر مخالفت کشورش با سیاسی کردن مساله کرونا و نسبت دادن مساله به کشورهای خاص و ضرورت حفظ مسیر درست همکاری جهانی برای مقابله با کرونا تاکید کرد.

وانگ یی از بوزکر به خاطر قرار دادن روند توسعه ۲۰۳۰ در اولویت دستور کار سازمان ملل قدردانی کرد و گفت: این مساله یکی از خواسته‌های مشترک اکثر کشورهای جهان مخصوصاً کشورهای در حال توسعه است.

وزیر خارجه چین با اشاره به عدم تداوم جریان‌های یکجانبه‌گرا، حمایت‌گرایان تجاری و انزواجویان گفت: اقتدار کشوری به معنای بیشتر شدن اختیارات نیست بلکه نشان از افزایش مسئولیت دارد.

ولکان بوزکر رئیس مجمع عمومی سازمان ملل نیز گفت: در دوره ریاست او تحقق اهداف برنامه توسعه ۲۰۳۰ را در اولویت دستور کار خود قرار داده و در این راستا، سازمان ملل برای از بین بردن فقر و کمک به کشورهای نیازمند به ویژه کشورهای کوچکتر، تلاش بیشتری خواهد کرد.

او تقویت و دفاع از چندجانبه‌گرایی را یکی از اولویت‌های سازمان ملل خواند و گفت: چین شریک مهم سازمان ملل برای ترویج چندجانبه‌گرایی است و سازمان ملل امیدوار است در این زمینه همکاری‌های بیشتری با چین آغاز کند.

«ولکان بوزکر» اهل کشور ترکیه است که پیش از این مسئولیت وزارت امور اتحادیه اروپا در کابینه ترکیه را برعهده داشته است و مذاکره ‌کننده ارشد این کشور محسوب می‌شود.

بوزکر ۲۹ خرداد سال جاری با رای ۱۷۸ عضو سازمان ملل متحد به عنوان رییس هفتاد و پنجمین مجمع عمومی این سازمان، انتخاب شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا