گوناگون

افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران نسبت به شهریور سال گذشته

میانگین قیمت مسکن، ۲۴ میلیون تومان پرداخت ۳۰ هزار فقره وام ودیعه مسکن از یک‌میلیون و ۸۰۰ متقاضی…

بانک مرکزی روز گذشته گزارشی درباره وضعیت مسکن در پایتخت منتشر کرد. در این گزارش آمده است: قیمت مسکن نسبت به سال گذشته بیش از ۹۱ درصد افزایش داشته است. در این راستا معاون اول رئیس‌جمهوری از بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی خواست ظرف مدت یک ماه بسته پیشنهادی جامعی برای تأمین مالی بخش مسکن در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ تدوین کنند و گفت: «رشد سرمایه‌گذاری در کشور منفی است، افزایش سقف تسهیلات در بخش مسکن می‌تواند در بهبود سرمایه‌گذاری در کشور و تولید یک‌میلیون واحد مسکونی مؤثر باشد.» کارشناسان بر این عقیده‌اند که بی‌ثباتی بازارها مثل بورس و همچنین تداوم تحریم‌ها و عدم تصویب لوایح اف ای تی اف توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام باعث شده رونق اقتصادی کشور کاهش یابد.
متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع واحد مسکونی در تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش داشته است تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی در تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۰۳.۷ درصد افزایش داشت

به گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۲۴ میلیون تومان رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش‌یافته است. به گزارش اقتصاد آنلاین، بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۹ که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است را منتشر کرد.
بر اساس این گزارش، در شهریورماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۸.۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۸ درصد کاهش و ۲۰۳.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵.۱ و ۹۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.
همچنین توزیع تعداد معاملات انجام‌شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در شهریورماه حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵.۴ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شش‌ماهه نخست سال ۱۳۹۹ به حدود ۵۴.۹ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۹.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵۶.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

تدوین بسته جامع تأمین مالی بخش مسکن
اسحاق جهانگیری روز گذشته در جلسه شورای عالی مسکن با قدردانی از وزارت راه و شهرسازی و نظام بانکی کشور برای تدوین و اجرای طرح اقدام ملی مسکن، اظهار امیدواری کرد این طرح و سایر طرح‌های مرتبط با احداث مسکن با سرعت استمرار یابد تا با فعال شدن بخش مسکن شاهد تغییرات اساسی در بخش ساخت‌وساز و سرمایه‌گذاری در کشور و نیز در بخش جهش تولید باشیم.
معاون اول رئیس‌جمهور از برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای پرداخت تسهیلات بانکی به مستأجران به‌عنوان کمک ودیعه اجاره مسکن قدردانی کرد و گفت: این طرح که برای نخستین بار و برای حمایت از مستأجران در کشور اجراشده، با استقبال قابل‌توجه مردم روبرو شده و بر اساس گزارش‌های ارائه‌شده یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در مدت‌زمانی کوتاه در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند که تاکنون پرداخت تسهیلات برای ۳۰ هزار پرونده انجام‌شده و سایر پرونده‌ها نیز در دست اقدام است.
جهانگیری با اشاره به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مبنی برافزایش سقف تسهیلات در طرح اقدام ملی مسکن گفت: نظام بانکی کشور باید تمرکز جدی بر بخش مسکن به‌عنوان یکی از بخش‌های مؤثر در جهش تولید معطوف کند که لازم است در این خصوص بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی ظرف مدت یک ماه بسته پیشنهادی جامعی برای تأمین مالی بخش مسکن در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ تدوین کنند.معاون اول رئیس‌جمهور افزود: در شرایطی که رشد سرمایه‌گذاری در کشور منفی است، افزایش سقف تسهیلات در بخش مسکن می‌تواند در بهبود سرمایه‌گذاری در کشور و نیز اجرای تعهدات وزارت راه و شهرسازی برای تولید یک‌میلیون واحد مسکونی مؤثر باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا