اخبارچرخان

گرانی روزافزون و زندگی مشقت‌بار مردم

حاکمیت جمهوری اسلامی با اتخاذ مشی ضد مردمی نولیبرالی در اقتصاد کشور، زحمتکشان میهن ما را دچار فقر و فلاکت بی‌سابقه‌ای کرده است. تسلط این مشی دهشتناک ضد بشری بر ارکان اقتصاد از سوی حکومت یک‌شبه نبوده بلکه نتیجه به خاک و خون کشیدن نسلی از مبارزانی بوده که توانستند رؤیای دیرینهٔ زحمتکشان یعنی سرنگونی سلطنت پهلوی را تحقق بخشند.بر پایه آمار اعلام شده، موج گرانی در روزهای اخیر  تمام بازارهای اصلی از جمله مسکن، ارز، سکه و طلا، بورس، خودرو و همچنین خوراک و میوه را فراگرفته است…

پس از موج گرانی، اقلامی چون برنج، تخم‌مرغ، قند، ماکارونی و گوشت یخ زده از اوایل سال جاری، اکنون در نخستین روزهای پاییز نیز افزایش نرخ میوه‌های پاییزی آغاز شده است.

به گزارش فارس، “قیمت انواع میوه‌ها در مغازه‌های سطح شهر در محدوده ۱۵ هزار تومان و بیشتر است”.

جدیدترین قیمت میوه در میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران هم از بالا بودن قیمت‌ها حکایت دارد که البته زمانی که پای این میوه‌ها به بازار می‌رسد معمولاً رشد صد در صدی دارند.

بر اساس اعلام اتحادیه صنف حق‌العمل‌کاران، بارفروشان و میوه و تره‌بار تهران، قیمت هر کارتن آناناس در میدان تره‌بار تهران ۶۵۰ هزار تومان است.

این در حالی است که نرخ میوه‌ها وقتی از میدان تره‌بار مرکزی به بازار خرده‌فروشی برسد، دو برابر می‌شود.

طی ۶ ماه اخیر، قیمت تخم‌مرغ  ۱۴۵ درصد، برنج هندی ۹۸ درصد ، کره ۷۱ درصد و مرغ  ۶۰ درصد افزایش یافته است.

مقایسه قیمت برخی اقلام خوراکی نشان می‌دهد طی ۶ ماه اخیر، اغلب اقلام خوراکی، رشد شدید قیمت را تجربه کرده‌اند، به طوری که قیمت هر شانه ۳۰ عددی تخم‌مرغ با رشد ۱۴۵ درصدی از ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان در اوایل سال به ۳۶ هزار تومان در روزهای اخیر رسیده است.

برنج هندی دیگر اقلام پرمصرف خانوارهای کم‌درآمد است که قیمت آن با رشد ۹۸ درصدی از  ۱۰هزار و۳٠٠ تومان به ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان، رسیده است.

همچنین کره طی ۶ ماه اخیر قیمت آن رشد ۷۱ درصدی داشته، قیمت مرغ نیز طی این مدت با رشد ۵۹ درصدی از هر کیلو ۱۱ هزار و ۶٠٠ تومان، به ۱۸ هزار و۵۰۰ تومان در روزهای اخیر رسیده است.

شیر با ۳۰ درصد، برنج ایرانی با ۲۷ درصد، ماست با ۲۶ درصد، گوشت گوسفند ۱۳ درصد، پنیر ایرانی با ۵ درصد و گوشت گوساله نیز با حدود ۳ درصد دیگر اقلامی خوراکی هستند که طی ۶ ماه افزایش قیمت داشته‌اند.

قیمت‌ مواد غذایی در ایران پیشتر بطور ماهانه و فصلی افزایش می‌یافت اما در ماه‌های گذشته قیمت اقلام اساسی حتی یک‌شبه هم با افزایش روبرو می‌شود و مردم بیشتری در باتلاق فقر و نداری فرو می‌روند.

افزایش لحظه به لحظه قیمت‌ها و تورم افسارگسیخته و عدم مهار گرانی در ایران موجب شده تا قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کند و سفره‌های مردم کوچک شود.

بنا به خبرگزاری‌های رژیم در یک سال اخیر فقر مطلق درایران  از ۱۲درصد به بیش از ۶٠ درصد افزایش یافته است و خط فقر به بیش از ۶میلیون تومان رسیده است.

نرخ خط فقر به نزدیک ۶میلیون تومان رسیده است و کارگران که قربانیان اصلی گرانی و تورم هستند با حقوق‌ کنونی و دستمزد امسال، یک خانواده کارگری حتی ۱۰ روز از ماه هم نمی‌تواند زندگی کند.

درآمد کارگران کفاف ده روز از ماه را هم نمی‌دهد و بالا رفتن قیمت‌ها در بازار و افزایش قیمت اقلام مصرفی، فشار‌ها را آن‌چنان زیاد کرده که حتی رژیم‌های غذایی در حال رسیدن به صفر است و حذف میوه و اقلام دیگر نقطه آغاز این فرایند است. با این سطح از درآمد پایین زحمتکشان مسلم است که سفره آنان خالی و خالی‌تر می‌شود. طبیعی است با این اقتصاد انگلی جز این هم انتظاری نمی‌رود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا