گوناگون

“نواف الاحمد الجابر الصباح” امیر کویت شد

پس از اعلام مرگ صباح الاحمد الجابر الصباح، کابینه کویت امروز، سه‌شنبه نواف الاحمد، ولیعهد را به عنوان امیر جدید کویت معرفی کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز، بعد از اعلام مرگ امیر کویت، کابینه این کشور نواف الاحمد الجابر الصباح را به عنوان امیر جدید کویت تعیین کرد.

او تاکنون در پست‌های مهمی در تاریخ این کشور ایفای نقش کرده است.

بعد از مرگ امیر کویت براساس قانون اساسی این کشور صادره در سال ۱۹۶۲ قدرت به ولیعهد مورد بیعت قرار گرفته یعنی نواف الاحمد الجابر الصباح می‌رسد.

نواف الاحمد الجابر المبارک الصباح متولد ۲۵ ژوئن ۱۹۳۷ و فرزند ششم دهمین حاکم کویت شیخ احمد الجابر المبارک الصباح است که در دوره بین ۱۹۲۱ تا ۱۹۵۰ در این کشور حکومت کرده است. او در هفت فوریه ۲۰۰۶ به ولیعهدی رسید و در ۲۰ فوریه پارلمان کویت با اجماع آرا با نواف بیعت کرد.

مهمترین اطلاعات درباره ولیعهد کویت در ذیل می‌آید:

– امیر فقید کویت طی حکمی سلطنتی در هفت فوریه ۲۰۰۶ رسما او را ولیعهد کرد.

– پارلمان کویت با اجماع در جلسه ۲۰ فوریه ۲۰۰۶ با ولیعهدی او موافقت و با او بیعت کرد.

– در تاریخ ۱۶ اکتبر ۲۰۰۳ به عنوان معاون اول نخست وزیر منصوب شد.

– در تاریخ ۱۳ ژوئیه ۲۰۰۳ به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر کشور منصوب شد.

– در تاریخ ۱۶ اکتبر ۱۹۹۴ معاون رئیس گارد ملی شد.

– در تاریخ ۲۰ آوریل ۱۹۹۱ سمت وزیر امور اجتماعی را برعهده گرفت.

– در ۲۶ ژانویه ۱۹۸۸ وزیر دفاع شد.

– در مارس ۱۹۷۸ وزیر کشور شد.

– در ۱۲ فوریه ۱۹۶۲ استاندار “حولی” شد.

دفتر امیری کویت امروز، سه‌شنبه از مرگ شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت خبر داد.

به گزارش اسکای نیوز به نقل از تلویزیون رسمی کویت امروز از مرگ شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت که از ژوئیه گذشته در یکی از بیمارستان‌های آمریکا تحت درمان بود، خبر داد. کویت در این خصوص ۴۰ روز عزای عمومی اعلام کرده است.

در بیانیه دفتر امیری کویت آمده است: با نهایت حزن و اندوه به ملت کویت، دو امت اسلام و عرب و ملت‌های دوست جهان وفات شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح را تسلیت می‌گوییم.

تلویزیون دولتی کویت امروز پخش برنامه خود را متوقف و آیاتی از قرآن کریم را پخش کرد که معمولا در مورد درگذشت یکی از اعضای خاندان سلطنتی مرسوم است.

پیش از این خبرگزاری کویت در ژوئیه گزارش داده بود، شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح برای تکمیل پروسه درمان به آمریکا سفر کرده و همواره مقامات این کشور بر وضعیت باثبات امیر کویت تاکید داشتند.

شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح ۹۱ ساله از ۲۹ ژانویه ۲۰۰۶ در مسند قدرت بود و پانزدهمین امیر این کشور و پسر چهارم شیخ الاحمد الجابر الصباح است.

در پی اعلام خبر درگذشت امیر کویت، عبدالفتاح، سیسی، رئیس‌جمهوری مصر ضمن گفتن تسلیت، امیر کویت را رهبری بزرگ و منحصر به فرد خواند.

پیام تسلیت رهبران عربی

محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی نیز به ملت کویت تسلیت گفته و امیر این کشور را مرد حکمت، سازش و صلح خواند.

خلیفه بن زاید رئیس امارات نیز مرگ امیر کویت را تسلیت گفت.

همچنین میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان ضمن ابراز تاسف شدید نسبت به از دست دادن امیر کویت او فردی خواند که عمر خود را در راه خدمت به کشور، ملت و کشورهای عربی و دوست و مشکلات و مسائل آنها گذاشت و نمونه جوانمردی، میانه‌روی و حکمت بود.

مقامات مصر، قطر، امارات و لبنان سه روز عزای عمومی به همراه نیمه افراشته کردن پرچم‌ها را اعلام کردند، در حالی که دفتر سلطنتی پادشاه اردن ۴۰ روز عزای عمومی اعلام کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا