ورزشی

آیا واقعا ۳۵۰۰ خانه ورزش در ایران راه‌اندازی شده‌اند؟

مسعود ‌سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان ایران با اعلام افتتاح ۲۲۰ خانه ورزشی روستایی، از وجود ۳۵۰۰ خانه ورزش در کشور خبر داده است. آیا این آمار قابل تائید است؟….

به گزارش دویچه وله، مسعود ‌سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی چندی پیش در پی مراسم افتتاحیه سالن شش هزار نفری شهر سنندج اظهار کرد که با “گشایش ۲۲۰ خانه ورزش روستایی در سراسر کشور، در حال حاضر ۳ هزار و ۵۰۰ خانه ورزشی در کل کشور وجود دارد.” وی در این زمینه همچنین اشاره کرد که دولت فعلی “در تلاش است که این تعداد به ۵ هزار افزایش دهد.”

به گفته وزیر ورزش و جوانان “هفت پروژه در مکان‌های دیگر از جمله استادیوم ورزشی ۱۵ هزار نفری سبزوار، استادیوم ۵ هزار نفری نیشابور، استادیوم ۵ هزار نفری ملایر، استادیوم ۲هزار نفری کازرون، پیست اسکیت اراک و هتل ورزشی گلستان نیز افتتاح شده‌اند.”

مسعود سلطانی‌فر ضمن اعلام این که “تاکنون ۳ هزار و ۵۰۰ خانه ورزشی در کل کشور وجود دارد” اضافه کرد که “۳۳۵ پروژه، ۱۰۸ زمین ورزشی و ۲۲۰ خانه ورزش روستایی در سراسر کشور افتتاح شده‌اند.” او گفت، هدف دولت حسن روحانی افزایش تعداد خانه‌های ورزش به ۵ هزار است.

اما این اظهارات وزیر ورزش ایران محل تردید است. سمیرا شیرمردی، روزنامه‌نگار ورزشی در ایران در گفت‌و‌گو با دویچه‌وله فارسی می‌گوید که مسعود سلطانی‌فر نخستین مسئول ورزش ایران نیست که “چنین آماری را ارائه می‌دهد.” او اضافه می‌کند: “هر یک از مسئولان ورزش ایران در طول دهه‌های اخیر از پروژه‌هایی آمار دادند که در دورافتاده‌‌ترین مناطق راه‌اندازی شدند.”

علامت سئوال در وجود تعداد ۳۵۰۰ خانه ورزش

این کارشناس ورزش ایران ضمن ابراز  تردید به صحت آمار اعلام شده از سوی مسعود سلطانی‌فر می‌گوید: “من به عنوان یک شهروند ساکن تهران در مورد وجود ۳ هزار و ۵۰۰ خانه ورزشی چیزی ندیده‌ام. نزدیک‌ترین خانه ورزش به ما، در پارک شهر است که برای رسیدن به آنجا بایستی دوبار خط مترو عوض کرد. در چنین شرایطی نمی‌توانم باور کنم که فردی که در روستاهای سیستان و بلوچستان زندگی می‌کند، امکان دسترسی به خانه‌های ورزشی را داشته باشد.”

سمیرا شیرمردی تاکید می‌کند: “در صحبتی که با کارشناس‌های مختلف ورزشی داشتم، برای آنها اعلام وجود این تعداد خانه ورزش هم خیلی زیاد به نظر می‌آید و غیر قابل باور است. شاید این یک ایده‌ای باشد که قرار است پیاده شود. تا حالا می‌دانم که در خیلی جاها فقط کلنگ آن خورده و هیچ پیشرفتی در کار نداشته است.”

این روزنامه‌نگار ورزشی معتقد است: “اگر برای وزارت ورزش همگانی کردن ورزش مهم بود، این خانه‌های ورزش را در کنار مدارس راه‌اندازی می‌کرد. این نکته باعث فرصت دادن به استعدادهای داخل مدارس می‌شد که بتوانند استعدادهای خود را نشان دهند. ولی واقعا این‌طور نیست.”

آیا وجود خانه‌های ورزش باعث رشد ورزش ایران شده است؟

پرسش دیگری که در این زمینه مطرح شده است این است که تا چه مقدار وجود  ۳ هزار و ۵۰۰ خانه ورزش ادعا شده از سوی وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی، باعث رشد ورزش ایران شده است. سمیرا شیرمردی در این باره می‌گوید: “قاطعانه باید بگویم که این ساختار باعث رشد ورزش کشور نشده است. استعدادهای مدال‌آوران و ستاره‌های ورزش ایران که به موفقیت رسیدند، به طور اتفاقی شناخته شدند. مهم‌ترین کاری که باید در خانه‌های ورزش انجام شود، شناسایی و معرفی استعدادها است که متاسفانه این‌طور نیست.”

تاثیر احتمالی خانه‌های ورزش در رشد ورزش زنان ایران

آیا این چند هزار خانه ورزش در رشد ورزش زنان ایران نیز موثر بوده است؟ سمیرا شیرمردی در این باره می‌گوید: “ما هیچ تاثیری از وجود این مقدار خانه ورزشی که آقای سلطانی‌فر اعلام کرده است، در رشد ورزش زنان ندیده‌ایم. من هیچ وقت ندیده‌ام که خانم‌های ایرانی برای رسیدگی به سلامتی روح و جسم خود، بگویند که به خانه ورزش رفته‌اند. معمولا خانم‌ها با هزینه شخصی در باشگاه‌های خصوصی به ورزش می‌پردازند.”

ورزش همگانی نقش مهمی را در سلامت تمام قشرهای جامعه ایفا می‌کند. موضوع رسیدگی به وضعیت ورزش همگانی نیز در فهرست برنامه‌های دولت ایران قرار گرفته است. اما اظهارات و ارزیابی کارشناس‌های ورزشی در ایران آمار اعلام شده از سوی دولت جمهوری اسلامی پیرامون ساختار فعلی خانه‌های ورزشی در کشور را زیر سئوال برده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا