اخبار

ارمنستان برای آتش‌بس در قره‌باغ اعلام آمادگی کرد

ارمنستان آمادگی خود را برای مذاکره بر سر آتش‌بس در قره باغ  اعلام کرده است. الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان  گفته است، “خروج ارتش ارمنستان از اراضی آذربایجان تنها شرط توقف درگیری‌ها در قره باغ اشغالی است”….

وزارت امور خارجه ارمنستان روز جمعه ۱۱ مهر (دوم اکتبر) اعلام کرد که حاضر است جهت برقراری آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی در چارچوب فعالیت و نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا مذاکره کند.

نبرد در جبهه‌های مختلف قره‌باغ کوهستانی همچنان ادامه دارد.شوشان استپانیان، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان صبح امروز جمعه از انهدام یک فروند هواپیما و یک فروند پهپاد نیروی هوایی آذربایجان در قره‌باغ خبر داد. او همچنین اعلام کرد: «تلاشهای آذربایجان برای شکستن خط دفاعی نیروهای ما خنثی شده است».

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه ولی از “شکسته شدن خط دفاعی ارمنستان” خبر داده است. اسپوتنیک به نقل از وبسایت وزارت دفاع آذربایجان نوشت نیروهای آذربایجان آقدار و ارتفاعات سوق الجیشی در اطراف ماداقیز را آزاد کردند و این نقطه را کنترل می‌کنند.

طبق این گزارش در مسیر جبرائیل-فضولی، نیروهای آذربایجان مقاومت ارمنی‌ها را شکسته و پیشروی کرده‌اند. سربازان ارتش آذربایجان اوضاع عملیاتی در مسیر «موروداغ» را نیز تحت کنترل خود گرفتند.

هم‌زمان با اوج درگیری‌ها در قره‌باغ رهبران آمریکا، روسیه و فرانسه که مسئولیت رهبری گروه مینسک را نیز برعهده دارند خواستار آتش‌بس فوری و همه‌جانبه در منطقه قره‌باغ کوهستانی شدند.

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان اما تصریح کرد، “خروج ارتش ارمنستان از اراضی آذربایجان تنها شرط توقف درگیری‌ها در قره‌باغ اشغالی است”.

گروه مینسک در سال ۱۹۹۲ توسط “سازمان امنیت و همکاری اروپا” برای حل و فصل صلح‌آمیز بحران قره‌باغ کوهستانی ایجاد شد.

ترکیه به عنوان حامی آذربایجان از بیانیه مشترک آمریکا، روسیه و فرانسه درباره قره‌باغ  انتقاد کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در پارلمان این کشور گفت: «آتش‌بس دائمی زمانی به دست می‌یابد که اشغالگران ارمنی از قره باغ خارج شوند».

اردوغان تاکید کرد با توجه به بی‌اعتنایی آمریکا، روسیه و فرانسه به مسئله قره‌باغ در ۳۰ سال گذشته، این غیرقابل قبول است که آنها در امر یافتن آتش‌بس در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ دخالت کنند.

حمایت نمایندگان خامنه‌ای از جمهوری آذربایجان

چهار نماینده  علی خامنه‌ای در استان‌های آذربایجان نشین ایران نیز با صدور بیانیه‌ای از جمهوری آذربایجان در جنگ با ارمنستان حمایت کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌های آذربایجان‌ شرقی، اردبیل، زنجان و آذربایجان‌ غربی با صدور بیانیه‌ای تصریح کردند: «هیچ تردیدی در تعلق قره‌باغ به آذربایجان و اشغال آن و لزوم بازگشت این اراضی به آذربایجان نیست».

این نمایندگان با اشاره به اینکه دولت جمهوری آذربایجان در بازپس‌گیری این اراضی کاملاً قانونی و شرعی عمل کرده، افزودند: «(جمهوری آذربایجان) با این اقدام در صدد اجرای چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برآمده است».

وزارت خارجه جمهوری اسلامی از زمان آغاز درگیری‌ها از اعلام حمایت صریح از آذربایجان خودداری کرده و مکررا خواستار پایان درگیری‌های نظامی و آغاز گفت‌وگوها شده است.

سایت “نور نیوز”، سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران با انتشار مطلبی تحت عنوان “جمهوری اسلامی ایران در کجای مناقشه قره‌باغ ایستاده است؟” ضمن اشاره به نقش اسرائیل و ترکیه نوشت، “اسرائیل تحرکات بسیار جدی در ماه‌های گذشته در منطقه انجام داده و ترکیه نیز مانور نظامی مشترک با جمهوری آذربایجان برگزار کرده و پس از مانور، نیروهای نظامی خود را از خاک آذربایجان خارج نکرده است”.

در ادامه تحلیل سایت نور نیوز درباره رویکرد ایران به مسئله قره‌باغ آمده است: «مواضع جمهوری اسلامی در خصوص ضرورت رعایت و به رسمیت شناختن تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان بسیار روشن است و دولت جمهوری اسلامی ایران تاکنون بارها بر این حق مشروع در چارچوب حقوق بین‌الملل و قطع‌نامه‌های سازمان ملل تاکید کرده است و بر این باور است که اختلاف دو کشور فقط راه حل صلح‌آمیز دارد و ایران و ترکیه و روسیه می‌توانند در جهت اجرایی‌سازی قطع‌نامه‌های سازمان ملل، آن دو همسایه را کمک کنند تا اختلافات خود را در اشکال مسالمت آمیز حل کنند».

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا