از هر دری سخنی

سوءاستفاده دولت از بازار بورس

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر: دولت بعضاً سوءاستفاده‌هایی از بازار بورس به نفع خودش دارد که به زودی مجلس تصمیمات جدی برای ساماندهی این بازار اتخاذ می‌کند….

زمانی که دولت می‌خواهد سهام خودش را به فروش برساند، با همکاری برخی از سهامداران عمده قیمت آن سهام را افزایش می‌دهد و زمانی که سهام خود را عرضه کرد و به فروش رساند، بازار را رها می‌کند تا قیمت‌ها سقوط کند.

در واقع از این طریق، دولت سهام‌های خودش را با قیمت گزافی به فروش می‌رساند اما مردم که این سهام‌ها را خریداری می‌کنند، دچار ضرر و زیان می‌شوند.

نایب رییس مجلس: بورس یک موضوع امنیتی است

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، بورس را یک موضوع «امنیتی» خواند و نسبت به زد و بند شرکت‌های وابسته به دولت و نهادهای دیگر بر تاثیر بر سهام بورس هشدار داد.

به نوشته خبرگزاری تسنیم، قاضی‌زاده گفت ۹۰ درصد بازار در اختیار شرکت‌های حقوقی بورس است که وابسته به شرکت‌های دولتی یا دیگر نهادهای اقتصادی حکومت هستند.

او گفت که این شرکت‌ها نباید با یکدیگر «دست به یکی کرده» و نوسانات بازار بورس را مدیریت کنند.

نایب رییس مجلس ضمن هشدار درباره «تبعات امنیتی» این موضوع گفت: «اگر کسی برای منافع خودش منافع ملی را به خطر بیندازد قابل قبول نیست، مجلس و قوه قضاییه در این قضیه وارد می‌شوند.»

شماری از کارشناسان اقتصادی با اشاره به حبابی بودن برخی سهم‌ها یا حتی حبابی بودن بورس، نسبت به پیامدهای پس از ترکیدن این حباب هشدار داده‌اند.
باقری امام جمعه اسالم گیلان: دلار ۵۰ هزار تومانی در راه است

باقری امام جمعه اسالم گیلان: دلار ۵۰ هزار تومانی در راه است

اینکه امروز تخم مرغ که ساده ترین ماده غذایی مصرفی مردم بود در مدتی کوتاه یکباره %۸۰-۷۰ گران می شود و خیلی ها دیگر توان تهیه آن را هم ندارند نشان از بی برنامگی در کنترل بازار است.

مردم دیگر چه کنند؟ مثل گیاهان با فتوسنتز تغذیه کنند؟ آن از وضعیت بورس، آن از وضعیت سکه و طلا و ارز، با این بی برنامگی ها اقتصادی و عدم توان در کنترل بازار، مردم منتظر دلار پنجاه هزارتومانی باشند.

رئیس کل بانک مرکزی : علت دلار سی هزار تومانی تحریم ها و شایعۀ تحریم های پیش رو است

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، گفت توضیحات خود را دربارۀ افزایش بی سابقۀ بهای دلار و سایر ارزهای معتبر در بازار ایران بعداً ارائه می کند، هر چند وی اعتراف کرد که عبور دلار از مرز سی هزار تومان نتیجۀ فعال شدن تحریم های بین المللی علیه ایران و شایعۀ تحریم های جدید آمریکا علیه کل نظام بانکی ایران است.

رئیس کل بانک مرکزی سپس گفته است که در پی فعال شدن سازوکار موسوم به “ماشه” یعنی کلیه تحریم های بین المللی از جمله تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران “اخباری نیز در مورد قطع کامل ارتباط نظام مالی ایران مطرح می شود […] که متأسفانه تاثیر روانی آن در بازار ارز سایه افکنده است.”

البته ناصر همتی مدعی شد که این تصمیم اخیر قابل اجرا نیست و معلوم نیست “میزان تاثیر عملی آن” چقدر باشد. با این حال، خود ناصر همتی پیشتر گفته بود که برای حفظ تعادل قیمت ارز، دولت سالانه هجده میلیارد دلار به بازار تزریق می ککرد به طوری که طی دو دهه ٢٨٠ میلیارد دلار به همین منظور به بازار تزریق شد که به گفتۀ او غالباً سر از بازار املاک و بانک های کانادا درآوردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا