حقوق بشر

بیمارستان‌ روانی؛ پروژه جدید نهادهای امنیتی در ایران

چند زندانی سیاسی و عقیدتی در ایران در روزهای اخیر از سوی ماموران امنیتی و قضایی به صورت “اجباری در بیمارستان‌های روانی‌” بستری شده‌اند. نام برخی از این افراد به دلیل نگرانی از واکنش ماموران منتشر نشده است….
، گزارش های انتشاریافته، سعید دهقان، از وکلای دادگستری خبر داده که یکی از موکلانش را با اجبار در بیمارستان روانی بستری کرده‌اند و هشدار داده که “به تیمارستان کشاندن زندانیان سیاسی و فعالان مدنی به عنوان پروژه جدید از سوی نهادهای امنیتی طراحی شده است”.

چنین اقداماتی مطابق قوانین بین‌المللی می‌تواند مصداق شکنجه زندانی و خلاف اصول انسانی و حقوق بشر باشد..

آقای دهقان در توییتر خود گفته است که بستری کردن موکلش در بیمارستان روانی “تکرار فجایع مشابه بهنام محجوبی و کیانوش سنجری است”.

آقای سنجری که در آمریکا زندگی می‌کرد و برای دیدار اقوام خود به ایران رفته بود از سوی ماموران دستگیر شد. وی اخیرا گفته است که در مدت بازداشتش پس از مدتی به اجبار در بیمارستان روانی امین‌آباد بستری شد. وی گفته است که ماموران با “تزریق آمپول‌هایی” که موجب اختلال در تکلم و تحرک می شود دست و پای او را در بیمارستان روانی به طور مداوم به تخت می بستند.

بستری کردن اجباری آقای سنجری در بیمارستان روانی پیش از موارد تازه است که در روزهای اخیر گزارش می‌شود.

روز گذشته اعلام شد که بهنام محجوبی، زندانی سیاسی در زندان اوین تهران را به بیمارستان روانی امین‌آباد منتقل کرده اند.

فائزه علیپور که اخبار زندانیان سیاسی و دراویش گنابادی را در توییتر خود منتشر می کند، گفته بود که بستری کردن آقای محجوبی به دستور رئیس زندان اوین تهران صورت گرفته که پیش از این هم وی را به بستری کردن در تیمارستان تهدید کرده بود.

خانم علیپور گفته است که مسئولان بیمارستان امین‌آباد گفته بودند که وضعیت درمانی بهنام محجوبی ارتباطی با آنها ندارد.

به نظر می‌رسد بستری کردن زندانیان سیاسی در بیمارستان روانی از تازه‌ترین روش های نقض حقوق شهروندی از سوی مقام های جمهوری اسلامی است.
بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا