از هر دری سخنی

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد؛ روز شنبه ۱۲ مهر

نرخ فروش دلار در معاملات ابتدایی امروز شنبه در بازار آزاد به ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. هر یورو نیز با قیمت ۳۴ هزار و ۹۱۵ تومان امروز صبح به‌فروش می‌رسد…..
صرافی‌ها نیز دلار و یورو را به‌ترتیب ۲۹ هزار و ۷۰۰ تومان و ۳۴ هزار و ۷۶۵ تومان خریداری می‌کنند.

روزنامه همشهری در این باره نوشت: نزدیک‌شدن قیمت دلار آمریکا به ۳۰هزار تومان، طرح‌های اقتصادی مجلس با بار مالی زیاد و تشدیدکننده کسری بودجه و شکست زودهنگام بازار اوراق بدهی دولت در ۲هفته گذشته، دست‌کم ۳نشانه آشکاری از آماده‌شدن باند پرواز دوباره نرخ تورم است. این‌بار در رشد نرخ تورم می‌توان نشانه‌هایی از یک خلأ سیاستگذاری در مدیریت انتظارات تورمی و مهار نرخ تورم و سردرگمی در سیاست‌های ارزی را از هم‌اکنون مشاهده کرد.

این منبع نوشت: هدف سیاستگذار و بازارساز در بازار ارز این روزها روی این اساس متمرکز شده تا ‌دلار به هر قیمتی وارد کانال ۳۰هزار تومان نشود. اما رفتار این نهاد نشان می‌دهد نگران است دلار ۳۰هزار تومانی به باند سوم پرواز نرخ تورم تبدیل شود.

افزون بر اینکه فشار دولت برای جبران بخشی از کسری بودجه از محل تسعیر نرخ ارز هم جدی است و بیم آن می‌رود که دوباره دولت بخواهد بخشی از کسری بودجه‌اش را به‌صورت غیرمستقیم با برداشت از صندوق توسعه ملی پولی‌سازی کند.

نبض قیمت‌ها به‌ویژه کالاهای اساسی و پرمصرف این روزها تند می‌زند و امواج انتظارات تورمی حتی بازار کالاهای بادوام را فراگرفته است. آیا وقت پوست‌اندازی در سیاست‌های مالی، پولی و البته نظام تصمیم‌گیری اقتصادی مجلس فرانرسیده است. مردم نگران قیام دوباره نرخ تورم و کوچک‌ترشدن سفره‌هایشان هستند و از هم‌اکنون برج مراقبت اقتصاد ایران پیام می‌دهد که تورم دست‌کم روی ۳باند بازار ارز، انتظارات تورمی و کسری بودجه دولت آماده پرواز دوباره است.

آسیا تایمز در گزارشی از اوضاع بحرانی در ایران با اشاره به سقوط ویرانگر واحد پول در این کشور نوشت: ریال ایران اکنون به طرز قابل توجهی یکی از بی‌ارزش‌ترین ارزها در جهان، حتی بی‌ارزش‌تر از دینار عراق و روپیه پاکستان شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا