اخبار

بحران کرونا در استان مرکزی: بازگشت تعطیلی‌ها و محدودیت‌ها

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، خواستار تعطیلی یک هفته‌ای برخی مشاغل و اعمال محدودیت‌ها با هدف مهار کرونا در تهران شد. علیرضا زالی در نامه‌ای به استاندار تهران خواستار اخذ تصمیمات قاطع مبنی بر اعمال محدودیت و تعطیلی یک هفته ای در سطح استان تهران برای قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا شده است…

در هفته‌ی گذشته به طور میانگین هر روز بیشتر از ۳ هزار بیمار جدید شناسایی شده‌‌اند. تعداد مبتلایان به مرز ۵۰۰ هزار نفر نزدیک شده است. همچنین تعداد درگذشتگان بر اثر این بیماری نزدیک به نزدیک به ۲۷ هزار نفر رسیده است.

موج جدید، تحت تأثیر برنامه‌های مذهبی ماه محرم و بازگشایی مدرسه‌ها شلوغی بازارهای پاییزه، به سرعت در حال گسترش است و اگر مهار نشود، حتی ممکن است تجربه‌ی اسفند سال گذشته و یا شاید هم بدتر از آن، در این زمینه تکرار شود. در این میان، اظهار نظرهای متفاوت و گاه متناقضی درباره دلایل مهار نشدن بیماری و شیوع دوباره‌ی آن شنیده می‌شود.

در این ارتباط، استاندار استان مرکزی گفته با توجه به شرایط نامناسب استان مرکزی در زمینه بیماری کرونا، تا اطلاع ثانوی هرگونه تجمع در پارک‌های استان ممنوع اعلام کرد. علی آقازاده گفته بر اساس آمارها وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان مرکزی از میانگین کشوری بالاتر است، به همین دلیل از امروز مدارس به مدت یک هفته تعطیل خواهند بود، همچنین ادارات با دوسوم ظرفیت فعال خواهند بود. وی با بیان اینکه مدیران ادارات اولویت دورکاری یک سوم پرسنل را به زنان به‌ویژه زنان دارای فرزند کوچک اختصاص دهند، گفته: «مجموعه مدیریتی استان با تعطیلی روزبازارها موافق نیست چراکه با از بین رفتن کسب و کار مخالف است.» آقازاده گفته راهپیمایی اربعین برگزار نمی‌شود و با ارزیابی وضعیت شهرهای استان با ستاد سیاستگذاری ائمه جمعه هماهنگی صورت می‌گیرد تا از هفته آینده شهرهای قرمز نمازجمعه برگزار نکنند. آموزشگاه‌ها و مهدهای کودک این استان هم این هفته تعطیل خواهند بود، اما آموزشگاه‌های خصوصی با رعایت ضوابط بهداشتی می‌توانند فعال باشند. باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی نیز در هفته جاری تعطیل اعلام شده‌اند. به گفته استاندار استان مرکزی اصناف این استان از نظر بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی شرایط اسفباری دارند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا زالی نیز در نامه‌ای به انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران خواستار اخذ تصمیمات قاطع مبنی بر اعمال محدودیت و تعطیلی یک هفته ای در سطح استان تهران برای قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا شد.

او  در این نامه آورده است: تعطیلی یا اعمال محدودیت در دانشگاه ها، مدارس، مدارس شبانه روزی، حوزه های علمیه، عدم برگزاری نمازجمعه، آموزشگاه های فنی و حرفه ای، زبانسراها و سایر آموزشگاه ها و کتابخانه ها، مساجد و مصلی ها، سینما، تئاتر و مراکر مشابه و موزه و باغ موزه ها از جمله این امکان است.

زالی در ادامه اخذ تصمیماتی مبنی بر تعطیلی آرایشگاه های زنانه و سالن های زیبایی، عدم برگزاری هرگونه مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش ها، تعطیلی باشگاه های ورزشی و خصوصا ورزش های پربرخوردار از جمله کشتی، کاراته، جودو و موارد مشابه را مورد تاکید قرار داد.

کافه، قهوه خانه و چایخانه ها، باغ وحش و شهربازی ها، مراکز تفریحی آبی، استخرهای سرپوشیده و باشگاه های بدنسازی از دیگر مواردی بود که فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، خواستار تعطیلی یک هفته‌ای آن شد.

زالی تاکید کرد: برای چیره شدن بر این بیماری نوپدید و حل این چالش ملی، بدیهی است با تحلیل شرایط موجود و وضعیت این بیماری در سطح استان، استمرار اعمال محدودیت و تعطیلی مراکز متعاقبا اعلام خواهد شد.

شمار قربانیان کرونا در ایران همچنان چشمگیر است و این بیماری در شبانه‌ روز گذشته ۱۸۷ نفر دیگر را به کام مرگ کشانده است. در همین مدت سه هزار و ۵۵۲ بیمار جدید شناسایی شده و مجموع جان باختگان کرونا به ۲۶ هزار و ۵۶۷ تن رسیده است.

بنابر گزارش های دولتی، ۲۶ استان کشور، از جمله تهران، در وضع قرمز کرونایی قرار دارند و استان‌های کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار به سر می‌برند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا