اخبار

ادعای روحانی: اقتصاد ایران به نسبت آلمان وضعیت بهتری دارد

حسن روحانی می‌گوید بحران کرونا به اقتصاد آلمان ضربه سنگینی وارد کرد اما “اقتصاد ما” شرایط بهتری خواهد داشت. نماینده مریوان در مجلس به تازگی گفته بود با “انفجار قیمت‌ها” در ایران راهی برای باشرافت زیستن باقی نمانده است.

چند روز پیش اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری و مقام دوم اجرایی جمهوری اسلامی برای رسیدگی به افزایش سرسام‌آور قیمت تخم مرغ شخصا دست به کار شد و یک نشست ویژه برای رسیدگی به این معضل برگزار کرد.

هنوز نتیجه احتمالی این نشست مشخص نشده که رئیس دولت دوازدهم در نشست شنبه ۱۲ مهر ماه ستاد ملی مقابله با کرونا مدعی شد از نظر پیامدهای بحران کرونا، اقتصاد ایران در قیاس با آلمان شرایط بهتری خواهد داشت.

حسن روحانی با اشاره به این که اقتصاد آلمان در اثر پاندمی کرونا بیش از پنج درصد کوچک‌تر شده گفت: «ببینید یک کشور پیشرفته که نه تحریم است و نه مشکلی دارد در این شرایط چنین وضعیتی دارد. اقتصاد ما شرایط بهتری از این رقم خواهد داشت و رشد اقتصادی بدون نفت ما تا پایان سال مثبت خواهد شد.»

این بخش از سخنان رئیس جمهوری در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشت و با توجه به اوضاع بحرانی و رو به فروپاشی اقتصاد ایران اغلب با کنایه و تمسخر روبرو شد.

«نمی‌‌شود بیکارتر و فقیرتر شد»

صفحه توئیتری “قیمت روز ارز و طلا” در پیامی به کنایه نوشت در بحران کرونا “کسی که شغل، درآمد و قدرت خرید ندارد، بیکار، کم‌‌درآمد و فقیرتر نخواهد شد”.

وضعیت اقتصادی ایران پیش از شیوع کرونا هم بحرانی بود و اپیدمی تنها آن را بحرانی‌تر کرده است. ناکارآمدی، سوءمدیریت، فساد سیستماتیک و رانت‌خواری از علت‌های اصلی اوضاع نابسامان اقتصاد جمهوری اسلامی به شمار می‌رود که بازگشت تحریم‌های آمریکا آن را وخیم‌تر کرده است.

مقایسه اقتصاد در حال ورشکستگی جمهوری اسلامی با بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا کار چندان قابل دفاعی نیست؛ صادرات آلمان در ماه مه، با وجود کاهش شدید به دلیل اوج‌گیری کرونا، بیش از ۸۰ میلیارد یورو بود که به تنهایی بیش از دو برابر کل صادرات ایران در تمام سال ۹۸ است.

آلمان تا کنون صدها میلیارد یورو برای جبران خسارت‌های کرونا، احیای اقتصاد و بهبود امکانات درمانی هزینه کرده است. وزیر بهداشت ایران و معاون او به تازگی گلایه کردند از یک میلیارد یورویی که قرار بود از صندوق ملی توسعه برای مقابله با کرونا اختصاص داده شود، با گذشت هفت ماه فقط ۳۰ درصد تحقق یافته است.

مشکلات اقتصادی ایران فقط به تحریم و کرونا مربوط نمی‌شود و بخش اعظم آن، معضلات انباشته شده از سالیان پیش است.

حمل و نقل عمومی در حال فروپاشی

معضلات سیستم حمل و نقل عمومی فقط یک نمونه است که محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران آن را در حال فروپاشی توصیف می‌کند و علت آن را عدم رسیدگی در ۱۰ سال گذشته می‌داند.

محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی روز شنبه گفت طی یک سال اخیر قیمت برخی مصالح ساختمانی مانند فولاد و سیمان به ظاهرا فقط ۲۰ در صد افزایش یافته اما به دلیل “نبود سیاست‌گذاری درست و خلاء نظارتی” در عمل قیمت فروش این محصولات در بازار در این مدت حدود ۲۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

افزایش شدید قیمت‌ها و عمومی شدن فقر

به گزارش دویچه وله، مطابق تازه‌ترین آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی بهای مسکن در تهران طی یک سال تقریبا دو برابر شده و میانگین هر متر مربع ساختمان مسکونی در تهران به بیش از ۲۴ میلیون تومان افزایش یافته است.

حداقل دستمزد مصوب کارگران در سال جاری ۲ میلیون ۶۰۰ هزار تومان در ماه تعیین شده است. به عبارت دیگر اگر کارگران تمام حقوق خود را بدون خرج کردن کنار بگذارند بعد از یک سال می‌توانند اندکی بیش از یک متر مربع مسکن بخرد.

یکی از علت‌های وضعیت وخیم اقتصاد ایران سقوط شدید ارزش پول ملی در برابر ارزهای معتبر خارجی است، به طوری که قیمت دلار طی دو سال و نیم تقریبا ده برابر شده است.

با توجه به رسیدن قیمت هر دلار به مرز ۳۰ هزار تومان در حال حاضر خط فقر بر مبنای محاسبات بین‌المللی به حدود ۱۰ میلیون تومان در ماه می‌رسد. روزنامه بهار، شنبه ۱۲ مهر ماه در گزارشی نوشت با این حساب ۹ دهک از ۱۰ دهک درآمدی ایران زیر خط فقر به سر می‌برند.

«راهی برای باشرافت زیستن نمانده»

شیوا قاسمی‌پور؛ نماینده مریوان در مجلس در نطق میان دستور خود در نشست علنی دوم مهر ماه با انتقاد از فقیرتر شدن روزافزون شهروندان و افزایش فساد و رشوه‌خواری گفت: «کِی قرار بود برای سرمایه‌داران و آقازاده‌ها بهشت بسازیم، کی وعده دادیم پناهگاه اختلاس‌گران و سودجویان و دست‌یازان بیت‌المال شویم؟ توان حتی خریدن تخم مرغ را از بیچارگان و مستضعفان بگیریم؟»

به گزارش خبرگزاری فارس این نماینده مجلس می‌پرسد آیا با این وضعیت “اسفبار تورم” راهی برای شرافتمندانه زیستن باقی مانده است؟

نماینده مریوان در مجلس با بیان این که افزایش قطره‌چکانی حقوق‌ها با “انفجار قیمت‌ها” همخوانی ندارد هشدار داد اگر وضعیت همینطور جلو برود در چند ماه آینده “نان خشک هم مانند گوشت و تخم مرغ از سفره مردم بیرون می‌رود”.

اینها و صدها نمونه دیگر، بیان گوشه‌ای از مصیبت‌های مردم کشوری است که رئیس جمهوری آن با آلمان مقایسه‌اش می‌کند و مدعی می‌شود از بحران کرونا سربلندتر و موفق‌تر بیرون می‌آید

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا