گوناگون

آتش به جان «بی‌خانمان‌های» نسیم شهر افتاد

ماموران سد معبر شهرداری نسیم‌شهر(یکی از حاشیه‌های شهر تهران) پناهگاه‌های محقر کارتن‌خواب‌ها و وسایل اندوخته این افراد فقیر و بی‌خانمان را با توجیه «مطالبه مردمی» به آتش کشیدند.

اعتماد: پنجشنبه شب، پایگاه اطلاع‌رسانی «رویداد ۲۴» گزارش کاملی از این اتفاق تلخ منتشر کرد و عکس‌های محل آتش‌سوزی هم ضمیمه این گزارش بود. آتش زدن وسایل و محل اسکان افراد بی‌خانمان که گرفتار اعتیاد هم هستند، بی‌سابقه نیست. از ابتدای پاییز ۱۳۹۴یکی از روزنامه‌های اجتماعی- سراسری که در آن زمان از طرف یکی از مقامات عالیرتبه دولت حمایت می‌شد، با انتشار گزارش‌های برنامه‌ریزی شده و نقل قول از برخی چهره‌های فعال در مقابله با آسیب‌های اجتماعی و از جمله یادداشتی با عنوان «کارتن‌خواب پرست شده‌ایم!» ضمن تظاهر به دلسوزی برای افراد بی‌خانمان، دست به تهییج افکار عمومی علیه کارتن‌خواب‌های پناه گرفته در پارک هرندی زد و نتیجه این اقدام غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای این بود که صبح ۱۸ آبان ‌ماه، افرادی با چوب و چماق در دست، بر سر کارتن‌خواب‌های پناه گرفته در پارک هرندی ریختند و ضمن ضرب و شتم آنها، مختصر وسایلی که همراه داشتند را هم آتش زدند.

آنچه روز پنجشنبه «رویداد ۲۴» منتشر کرد، تکرار دوباره حادثه تلخ و دردناکی بود که با هیچ وجدان و منطقی سازگاری ندارد. کارتن‌‌خواب، اختلاس‌گر و محتکر و متقلب به بیت‌المال نیست. کارتن‌خواب، یکی از فرزندان و خویشاوندان ماست که بدون در نظر گرفتن سهم خودمان از بدبخت شدن این انسان، هیچ حق قانونی و عرفی و شرعی نداریم که یک طناب‌ دار یک طرفه بر گردنش بیندازیم.

متاسفانه، امروز نه تنها در میان مردم عادی، در میان مسوولان و کارمندان دون پایه یا والا مقام هم می‌توان پیدا کرد که به دلیل بی‌سوادی در حوزه مهم‌ترین آسیب اجتماعی کشور معتاد بی‌خانمان را یک جانی بالفطره معرفی می‌کنند و اولین سنگ را هم خودشان به دست مردمی می‌دهند که به تماشای مرگ تدریجی یک انسان ایستاده‌اند غافل از اینکه، بازتاب ثانیه به ثانیه دردی که آن بی‌خانمان معتاد در زندگی نگونبارش تحمل می‌کند، روزی نه‌چندان دور و دیر، بر پای ما هم نوشته خواهد شد. شهردار نسیم شهر: حتما با همراهی نیروی انتظامی برای آتش زدن وسایل و محل زندگی کارتن‌خواب‌ها اقدام شده است

گزارشگر رویداد ۲۴ در گزارش خود و به نقل از یک مددکار اجتماعی که خبر این حادثه تاسف‌بار را به خبرنگار داده، شرح ماوقع را چنین نوشته است: «مرجان ثقفی؛ مددکار اجتماعی که شاهد آتش‌ زدن زندگی کارتن‌خواب‌ها توسط ماموران شهرداری نسیم‌شهر بوده، می‌گوید که در این منطقه کارتن‌خواب‌های زیادی زندگی می‌کنند که خوابگاه و گرمخانه ندارند و شب را ناچارند بی‌سرپناه به صبح برسانند. البته شهرداری ۲ کانکس را تجهیز و راه‌اندازی کرد تا کارتن‌خواب‌ها به عنوان گرمخانه شب را در آن صبح کنند اما شبکه بهداشت به دلیل غیراستاندارد بودن کانکس‌ها اجازه استفاده از آنها را نمی‌دهد. بنابراین، افراد کارتن‌خواب در جا‌هایی مانند گودال، اتاقک‌های مخروبه غیربهداشتی یا در چادر‌هایی که با ضایعات برای خود ساخته‌اند، زندگی می‌کنند.

۳ روز پیش زمانی که قصد رسیدگی به افراد کارتن‌خواب را داشته، مشاهده کرده که ۸ ماشین متعلق به ماموران سد معبر شهرداری نسیم شهر سراغ افراد کارتن‌خواب رفتند و با حالتی پرخاشگر، سقفی را که این افراد با ضایعات برای خودشان درست کرده بودند، تخریب کردند. به غیر از تخریب سرپناه این افراد، ماموران، وسایل افراد کارتن‌خواب را از داخل سرپناه‌ها بیرون کشیده و آتش زدند. این مددکار، ناگهان خانم میانسالی را می‌بیند که با گریه به سمت این آتش حرکت می‌کرده، خانمی که از کارتن‌خواب‌ها بوده و به آتش نزدیک می‌شده و اشک می‌ریخته و ضجه می‌زده زیرا یکی، دو دست لباس و تنها پتویی که برای در امان ماندن از سرمای این منطقه داشته هم در حال سوختن در آتش بوده است. این مددکار در حالی که تلاش می‌کرد از نزدیک شدن این زن به آتش جلوگیری کند، از این واقعه تلخ هم در حال عکاسی بوده که ماموران شهرداری به او اعتراض می‌کنند و می‌گویند که در حال انجام وظیفه هستند و برای این کار دستور دارند.»

در ادامه گزارش رویداد ۲۴ و به نقل از این مددکار اجتماعی آمده است:«تمام زندگی یک فرد کارتن‌خواب همان چند تکه وسیله است که او در آلونک خودش دارد که ماموران همان را هم به آتش کشیدند. برخورد ماموران شهرداری با افراد بی‌سرپناه به قدری بد است که تمام کرامت انسانی آنها را نادیده می‌گیرد. جایی که این افراد کارتن‌خواب حضور داشتند و ماموران سد معبر، زندگی‌شان را به آتش کشیدند، داخل نسیم شهر نبود بلکه اطراف قبرستان بود. اصولا کارتن‌خواب‌ها در بیابان‌های اطراف، آلونک خود را می‌سازند. اما ماموران می‌گویند که مردم تماس گرفته‌اند و می‌گویند این افراد را از اینجا جمع کنید.»

در حالی که این اقدام ماموران شهرداری نسیم‌شهر با واکنش منفی بسیاری فعالان اجتماعی روبه‌رو شده بود و جملگی، رفتار ماموران شهرداری با افراد بی‌خانمان و آتش زدن وسایل آنها را یک رفتار غیرانسانی می‌دانستند، رییس شورای شهر نسیم شهر در گفت‌وگو با خبرنگار رویداد ۲۴، از این اتفاق تلخ اظهار بی‌اطلاعی کرده و شهردار نسیم شهر به خبرنگار این پایگاه خبری گفته است:«این موضوع را پیگیری می‌کنم. اما شهرداری در منطقه باغ بهشت گرمخانه‌ای راه‌اندازی کرده که زیر نظر شبکه بهداشت بوده و پزشک هم دارد. اما کارتن‌خواب‌ها داخل پارک‌ها رفته و با جمع‌آوری پارچه و کارتن برای مردم ایجاد مزاحمت می‌کنند. قطعا اگر چنین اتفاقی افتاده با همراهی نیروی انتظامی بوده زیرا نیروی انتظامی موظف است زیر نظر شورای تامین و با همکاری شهرداری افراد کارتن‌خواب را جمع کند.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا