از هر دری سخنی

مسکن طی یک سال ۹۰ درصد گران‌تر شد

گزارش تحولات مسکن شهر تهران در شهریور ماه سال ۱۳۹۹ توسط بانک مرکزی منتشر شد که بر اساس آن متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی تهران به ۲۴ میلیون و دویست و نود هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵/۱ و ۹۱/۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بهارنیوز: بر اساس این گزارش در شهریورماه سال جاری تعداد معاملات حوزه مسکن تهران بالغ بر ۸ هزار و ۴۰۰ واحد بود که نسبت به ماه قبل ۶/۸ درصد کاهش در پی داشت.درمیان واحد‌های مسکونی تهران در شهریورماه ۹۹، خانه‌های بیش از ۱۵ سال به نسبت سال‌های گذشته با اقبال بیشتری مواجه شدند.

بیشترین معاملات در کدام مناطق تهران بود؟
از میان مناطق ۲۲ گانه تهران نیز منطقه ۵ با ۱۵/۴ درصد بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده است و مناطق ۱۰ و ۲ نیز رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص می‌دهد، سهم حدودا ۵۰ درصدی ۶ منطقه ثروتمند تهران از معاملات مسکن شهریور ماه، نشان دهنده عدم توانایی ورود دهک‌های پایین جامعه به بازار مسکن است.
از سویی بنابر آمار خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات، قیمت متوسط هر متر مسکن در منطقه یک تهران با ۵۱ میلیون تومان، گران‌ترین نقطه‌ی شهر و منطقه ۱۸ نیز با متوسط قیمت هر متر ۱۰ میلیون و چهارصد هزار تومان ارزان‌ترین نقطه تهران محسوب می‌شود.

تحولات بازار مسکن تهران در ۶ ماهه نخست
بنابر گزارش بانک مرکزی در ۶ ماهه نخست سال ۹۹، با افزایش حدودا ۷۰ درصدی معاملات مسکن نسبت یه سال ۹۸ مواجه بوده ایم و با میانگین قیمت هر متر مربع ۱۹ میلیون و نهصد هزار تومان، قیمت مسکن در تهران در طی یک سال با ۵۶/۷ درصد افزایش داشته است.

اجاره بها یک سوم گران‌تر شد!
بررسی شاخص کرایه مسکن در سال جاری نشان دهنده این است که در تهران و کل مناطق شهری در شهریورماه سال ۱۳۹۹، اجاره بها ۲۷/۳ و ۳۰/۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل گران‌تر شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا