بین‌المللی

الکاظمی: آمریکا ۲۵۰۰ سرباز خود را از عراق خارج کرد

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق اعلام کرد بر اساس توافقات حاصله در گفت گوهای راهبردی با واشنگتن تاکنون آمریکا ۲۵۰۰ سرباز خود را از عراق خارج کرده است.

ایرنا؛ الکاظمی روز شنبه در مصاحبه تلویزیونی با شبکه رسمی «العراقیه» گفت که در گفتگوی راهبردی با ایالات متحده به یک موفقیت بزرگ دست یافته‌ایم.

وی بدون اشاره به جزئیات بیشتر گفت: در این گفتگو توافق شده است که نیروهای آمریکایی از پایگاه های عراق خارج شوند در حالی که تاکنون  ۲۵۰۰سرباز آمریکایی از کشور خارج شده اند.

الکاظمی افزود: قبل از سفر به واشنگتن، من با تمام مقامات سیاسی دیدار کردم و برخی از آنها از من خواستند که با آمریکایی ها در مورد خروج آنها از عراق در مدت ۸ سال، مذاکره کنم که در توافق با آنها این کار در طی ۳ سال صورت خواهد گرفت.

نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۱ و بعد از ۸ سال اشغال عراق و سرنگونی صدام حسین از این کشور خارج شده بودند. اما در سال ۲۰۱۴ با توجه به درخواست دولت عراق حدود ۵ هزار سرباز آمریکایی با ائتلاف بین المللی برای مبارزه با داعش در پایگاه های نظامی در سراسر عراق مستقر شدند و در حال حاضر هیچ آمار دقیقی از نیروهای فعلی وجود ندارد.

در تاریخ ۲۰ آگوست (۳۰ مرداد)، الکاظمی در راس هیاتی برای گفتگوی استراتژیک  با مقامات آمریکایی به واشنگتن رفت.

مطابق آنچه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه دیدار خود با الکاظمی اعلام کرد، در این جلسات توافق شد که واشنگتن ظرف ۳ سال نیروهای خود را از عراق خارج کند.

الکاظمی در مورد تعطیلی سفارت واشنگتن دربغداد گفت: ما دلخوری و نگرانی آمریکا را در رابطه با امنیت نماینده های دیپلماتیک خود در عراق به سبب موشکهای بی هدف دریافت کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد که تهدید به منزوی کردن عراق بر اوضاع اقتصادی این کشور تاثیر مستقیم خواهد داشت زیرا بیشتر سپرده های مالی عراق از طریق ایالات متحده انجام می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا