اجتماعی

به جای فیلتر نهادهای نظارتی درست عمل کنند

عصر، عصر اطلاعات، ارتباطات و آگاهی است. اینکه عده‌ محدودی از فضای وب سوءاستفاده می‌کنند، دلیلی برای فیلتر کردن نیست.

آرمان ملی، اسماعیل قدیمی استاد دانشگاه: وسایل ارتباط جمعی در هر جامعه‌ای، به‌خصوص جوامعی که وارد پروسه توسعه می‌شوند، از نان شب واجب‌تر است. دلیل این موضوع این است که بدون این وسایل، ارتباط میان افراد، سازمان‌ها و نهادها مختل می‌شود و هیچ نهاد و سازمانی نمی‌تواند به وظایف خود عمل کند. جریان اطلاعات است که میان مردم، حکومت و نهادهای مدنی سبب درک متقابل می‌شود.

بنابراین بهترین کار در همه جای دنیا و در هر کشوری که می‌خواهد پیشرفت کند،‌ این است که همه این ابزارها تا جای ممکن خصوصی بشوند و با یک مدیریت صحیح، از طریق نظریه‌پردازی و فراهم کردن زمینه‌های عملکرد درستشان تقویت بشوند.. هرجا دولت بخواهد جریان اطلاعات را مدیریت کند، مطمئن باشید، اختلال، عدم اعتماد و عدم احساس مشارکتی به وجود می‌آید که سبب اخلال در انجام وظایف افراد جامعه می‌شود. ضمن اینکه وسایل و ابزارهای نوین ارتباطات جمعی، غیرقابل کنترل توسط یک نهاد هستند.

این یک جریانی است که باید همه در مدیریت آن سهیم بشوند. سانسور، فیلترینگ و مدیریت جریان آزاد اطلاعات به معنای اختلال در روابط اجتماعی، مناسبات اجتماعی و انجام وظایف توسط نهادهاست. نتیجه این اعمال قطعا بی‌اعتمادی و واگرایی نیروهای اجتماعی از یکدیگر خواهد بود. بزرگ‌ترین ضربه فیلترینگ این است که مردم، افراد و نیروها به سمت رسانه‌‌های بیرونی حرکت می‌کنند.

بنابراین طرح هرنوع بحثی برای کنترل، سانسور و فیلترینگ جریان اطلاعات، یک طرح شکست خورده است. از قدیم معروف بود که به‌خاطر یک بی‌نماز در مسجد را نمی‌بندند. همه جوامع نهادهای نظارتی دارند؛ این نهادها باید خود را تقویت کنند. به‌جای اینکه ما وسایل ارتباطی را فیلتر و سانسور کنیم و در اختیار یک عده‌ای قرار بدهیم که با نظارت‌های شدید باعث اختلال در تبادل اطلاعات شوند، نهادهای نظارتی باید وظایف خود را به‌درستی انجام دهند.

این سانسورها و فیلترها آثار مخرب تجاری و اقتصادی نیز دارد. در واقع نهادهای امنیتی، نظارتی و قانون‌گذاری باید به گونه‌ای عمل کنند که افراد از ارتکاب هر عملی که باعث اخلال در فرایند ارتباط، تبادل اطلاعات، فریبکاری و انحراف افکار عمومی بشود، خودداری کنند. عصر، عصر اطلاعات، ارتباطات و آگاهی است. اینکه عده‌ محدودی از فضای وب سوءاستفاده می‌کنند، دلیلی برای فیلتر کردن نیست. به جای سانسور جریان آزاد اطلاعات، متخلفان مجازات شوند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا