اخبار

کرونا در میهن ما؛ “وضعیت تهران اصلاً مساعد نیست”

موج جدید شیوع کرونا تقریبا تمام مناطق ایران را در وضعیت قرمز و هشدار قرار داده اما وضع شهرهایی مانند تهران وخیم‌تر است. معاون ستاد مقابله با کرونا استان تهران می‌گوید ممکن است برای سفر از پایتخت محدودیت‌هایی اعمال شود…..
۷۶ درصد جانباختگان کووید-۱۹ از ساکنان تهران بودند. شورای شهر با توجه به دوران نهفتگی بیماری خواهان تعطیلی پایتخت به مدت دست‌کم دو هفته شد. تعطیلی مشاغل اما ممکن است مانند تابستان به سفرهای متعدد و چرخش بیشتر ویروس کرونا در سطح کشور به ویژه در استان‌های شمالی ایران شود. منع سفر شهروندان در دستور کار قرار دارد.

با توجه به افزایش شدید موارد ابتلا، بستری و مرگ در ارتباط با بیماری کووید۱۹ ستاد ملی مدیریت کرونا پس از مدتی تعلل بالاخره با اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت برخی فعالیت‌ها در استان تهران برای یک هفته موافقت کرد.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران دوشنبه ۱۴ مهرماه تعداد فوتی‌های بیماری کووید۱۹ در پایتخت را “قابل توجه” خواند و هشدار داد اگر آخر هفته شاهد سفر به شمال یا سایر شهرها باشیم “احتمال بروز پیک جدید بیماری بعید نخواهد بود”.

نادر توکلی به خبرگزاری ایسنا گفته ستاد مقابله با کرونا با توجه به وضعیت کنونی، اعمال محدودیت‌هایی را مدنظر دارد که ممکن است یکی از آنها محدود کردن سفر به شمال باشد.

به گزارش دویچه وله، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران می‌گوید تعطیلی تهران باید دست‌کم دو هفته ادامه یابد تا در قطع زنجیره انتقال و سرایت ویروس موثر باشد.

تهران در یک قدمی سونامی قربانیان کرونا

هاشمی در یک پیام توئیتری هشدار داد که تهران در یک قدمی سونامی فوتی‌های کرونا قرار دارد و تعطیلی یک هفته‌ای برخی مشاغل اقدامی محافظه‌کارانه و غیرموثر است.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران روز گذشته اعلام کرد طی ۲۴ ساعت ۱۳۶ مبتلا به بیماری کووید۱۹ در پایتخت جان خود را از دست داده‌اند.

۶۴ درصد فوتی‌های ایران در تهران

برای این بازه زمانی تعداد قربانیان کرونا در سراسر ایران ۲۱۱ نفر اعلام شده بود. بر این پایه اندکی بیش از ۶۴ درصد فوتی‌های کرونا مربوط به تهران بوده است.

معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران به ایسنا گفت: «اگر مردم نکات بهداشتی را رعایت نکنند و سیر بیماری و زنجیره انتقال کنترل نشود، سیر فوتی‌ها قطعا فزاینده خواهد بود. تعداد فوتی‌های کرونا در تهران قابل توجه است؛ طی روزهای اخیر رکورد بستری و فوتی‌ها را در استان تجربه کردیم.»

وزارت بهداشت از نخستین هفته‌های پس از تائید رسمی شیوع کرونا در ایران اعلام آمار تفکیکی موارد ابتلا و مرگ در استان‌ها و شهرهای مختلف را متوقف کرد. آنچه درباره وضعیت مناطق مختلف، از جمله وضع وخیم تهران رسانه‌ای می‌شود، به طور عمده توسط مسئولان محلی بیان شده است.

رکورد جدید موارد روزانه ابتلا

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت در شبانه روز منتهی به ۱۴ مهر ۳ هزار و ۹۰۲ مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و ۲۳۵ نفر از مبتلایان کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. در هفت ماه و نیم گذشته هیچ روزی تعداد مبتلایان به این حد نبوده است.

سیما سادات لاری با بیان این که ۲۶ استان در وضعیت قرمز و چهار استان در وضعیت هشدار کرونا قرار دارند گفت تعداد مجموع مبتلایان به ۴۷۵ هزار و ۶۷۴ نفر و شمار قربانیان به ۲۷ هزار و ۱۹۲ نفر رسید.

موج جدید گسترش کرونا در ایران از دو موج قبلی بسیار شدیدتر و گسترده‌تر است. بر پایه آمار وزارت بهداشت در اوج دو موج قبلی، در ماه‌های فروردین و خرداد فقط در سه روز متوالی تعداد مبتلایان فراتر از سه هزار نفر بود اما از ۱۶ روز پیش به این سو هر روز همین وضعیت ادامه داشته است.

ادامه روند بی‌سابقه افزایش میتلایان

از ششم مهرماه تا امروز هیچ روزی تعداد مبتلایان جدید کمتر از ۳ هزار و ۵۰۰ نفر نبوده و در این مدت رکورد بالاترین موارد ابتلا چند بار شکسته شده است.

وضعیت اپیدمی در ایران از این نظر نگران‌کننده ارزیابی می‌شود که افزایش موارد ابتلا و مرگ از حدود سه هفته پیش با اندکی نوسان ادامه دارد و شمار مبتلایان جدید امروز نزدیک به سه و نیم برابر موارد ابتلا در ۱۲ شهریور است.

لاری در نشست خبری روز شنبه گفته بود میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در استان تهران ۴۶ درصد و پایین‌تر از میانگین کشوری است و مطابق بررسی‌ها استفاده از ماسک توسط مردم در مراکز و مکان‌های عمومی ۵۹ درصد و در وسائل نقلیه عمومی ۵۰ درصد است.

سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید موارد ابتلا و بستری در تهران نیز بالاتر از میانگین کشوری است و در حال حاضر بیش از چهار هزار و ۶۰۰ بیمار کرونایی در مراکز درمانی پایتخت بستری هستند.

احتمال افزایش سه تا پنج برابری مبتلایان تهران

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران روز جمعه در یک برنامه تلویزیونی هشدار داد که اگر وضعیت شیوع کرونا در تهران و “سیر تصاعدی بیماری” به شکل کنونی ادامه یابد، باید منتظر افزایش سه تا پنج برابری آمار مبتلایان و یک و نیم تا سه درصدی میزان مرگ ومیر باشیم.

معاون درمان این ستاد روز دوشنبه با تاکید بر این که “وضعیت تهران اصلا مساعد نیست” به شهروندان توصیه کرد برای کارهای غیرضروری از خانه خارج نشوند و افزود ستاد مرکزی استان پیگیر تصویب محدودیت‌های سفر به شمال است که در صورت نهایی شدن اجرایی خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند اوج گرفتن موارد ابتلا و فوت بر اثر بیماری کووید۱۹ که از هفته سوم شهریور آغاز شد و همچنان ادامه دارد، به میزان زیادی ناشی از مراسم و تجمع‌های ماه محرم و افزایش سفرها در تعطیلات این ماه است.

هشدار به شهروندان: سفر نروید

روزنامه همشهری دهم شهریور در گزارشی نوشت آمار سفرهای انجام شده به شمال ایران نشان می‌دهد طی پنج روز گذشته حدود چهار میلیون نفر به سه استان گلستان، مازندران و گیلان سفر کرده‌اند. گلستان به لحاظ شیوع کرونا در وضعیت هشدار و دو استان دیگر در وضعیت قرمز قرار دارند.

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ۱۴ مهر ماه اوضاع شیوع اپیدمی در ایران را بحرانی خواند و به ایسنا گفت، گسترش ویروس کرونا، به خصوص در تهران از هفته‌ها قبل و “پس از کاهش محدودیت‌ها و رفتارهای پرخطر” قابل پیش بینی بود.

او با تاکید بر تاثیر مستقیم سفرها بر افزایش آمار کرونا و با توجه به تعطیلات پیش‌رو به شهروندان توصیه کرد از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند. او افزود: «اگر مردم بخواهند همانند هفته‌های گذشته همچنان در مراسم‌ها شرکت کنند و به سفر رفتن ادامه دهند، تعداد مبتلایان بیشتر و بیشتر خواهد شد.»

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا