گوناگون

نتایج انتخابات پارلمانی قرقیزستان باطل اعلام شد

اعلام نتایج انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در قرقیزستان موج گسترده‌ای از اعتراضات در این کشور را در پی داشت. معترضان چند ساختمان دولتی و از جمله پارلمان این کشور را متصرف شده بودند. اکنون نتایج انتخابات باطل اعلام شده است….

کمیته نظارت بر انتخابات کشور قرقیزستان در واکنش به اعتراضات گسترده نیروهای اپوزیسیون، روز سه‌شنبه ششم اکتبر (۱۵ مهر) نتایج اعلام شده انتخابات پارلمانی روز یکشنبه این کشور را باطل اعلام کرد. به این ترتیب، یکی از خواست‌های اصلی اپوزیسیون عملی شد.

اعلام نتایج انتخابات پارلمانی قرقیزستان به موج گسترده‌ای از اعتراضات در بیشکک، پایتخت این جمهوری و شمار دیگری از شهرهای این کشور دامن زده بود. گفته می‌شود که در جریان ناآرامی‌ها ده‌ها نفر و از جمله نیروهای انتظامی و کادر درمانی نیز مجروح شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه ششم اکتبر با انتشار گزارشی از بیشکک از انتقال یک صد مجروح به بیمارستان‌های این کشور خبر داد. گفته می‌شود که یکی از مجروحان در اثر شدت جراحات وارده جان باخته است.

نتایج به سود دو حزب بزرگ قرقیزستان اعلام شده بود که عملا وابسته به دولت این کشور هستند. نیروهای اپوزیسیون انتخابات را غیرقانونی خوانده و اعلام کرده بودند که این احزاب آرا را خریده‌اند.

حمله به ساختمان‌های دولتی

به گزارش دویچه وله، رویارویی پلیس با معترضان در روز دوشنبه نیز باعث بازگشت آرامش به کشور نشد. شامگاه دوشنبه پنجم اکتبر و بامداد سه‌شنبه، معترضان به شماری از ساختمان‌های دولتی حمله کردند. ساختمان پارلمان این کشور و حتی مقر دولت برای مدتی به تصرف معترضان در آمد.

افزون بر آن، بخشی از معترضان به سوی کمیته امنیت ملی قرقیزستان حرکت کرده و از مسئولان آن کمیته خواستار آزادی الماس‌بیگ آتامبایف، رئیس جمهوری پیشین این کشور شدند.

حمله معترضان به مقر دولت در بیشکک، پنجم اکتبر ۲۰۲۰ حمله معترضان به مقر دولت در بیشکک، پنجم اکتبر ۲۰۲۰

خبرگزاری‌ها اعلام کرده‌اند که کمیته امنیت ملی پس از گفت‌وگو با معترضان آتامبایف را از زندان آزاد کرده است. آتامبایف اوایل سال جاری به اتهام فساد به ۱۱ سال زندان محکوم شده بود. گفته می‌شود که افزون بر او، دو نخست‌وزیر سابق قرقیزستان نیز از زندان آزاد شده‌اند.

مدعای کنترل امور کشور

در این بین، دفتر سورنبای جینبکف، رئیس جمهور کنونی قرقیزستان با انتشار بیانیه‌ای مدعی شده است که کنترل بر زمام امور همچنان در دست دولت است.

رئیس جمهوری قرقیزستان روز دوشنبه مدعی شده بود که “گروه‌هایی” برآنند تا قدرت سیاسی را به گونه‌ای غیرقانونی تصاحب کنند.

جینبکف همچنین وعده داده بود که به خواست معترضان درباره رسیدگی به نتایج انتخابات پارلمانی توجه خواهد کرد. او از رهبران اپوزیسیون خواسته بود نیروهای خود را از خیابان‌ها فرا بخوانند و مصلحت کشور را فدای منافع گروهی خود نکنند.

اکنون، کمیته نظارت بر انتخابات، از باطل بودن نتایج انتخابات خبر داده است. افزون بر آن، بخشی از اپوزیسیون قرقیزستان خواستار برکنار جینبکف و تجدید انتخابات شده است. گروه‌های از اپوزیسیون همچنین خواستار توافق بر سر یک قانون اساسی جدید در این کشور شده‌اند.

نیروهای اپوزیسیون برای کنترل امور، یک “کمیته هماهنگی” تشکیل داده‌اند. برگزاری “انتخابات مردمی” و تشکیل “دولت مردمی” از جمله وظایف این کمیته اعلام شده است.

در این میان، سفارت روسیه در بیشکک روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای خواستار یافتن یک راه‌حل قانونی برای بحران سیاسی جاری شد. این بیانیه ضمن اشاره به اهمیت دفاع از جان شهروندان، بر حفظ ثبات داخلی این کشور تاکید کرده است.

به‌رغم اطلاعیه کمیته نظارت بر انتخابات درباره باطل بودن نتایج انتخابات پارلمانی روز یکشنبه، اعتراضات در بیشکک و برخی دیگر از نقاط قرقیزستان همچنان ادامه دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا