گوناگون

جامعه از نحوه رفتار دولتمردان به شدت عصبانی است

استاد دانشگاه الزهرا گفت: متاسفانه در حال حاضر فعالیت و اقدامات نمایندگان دور یازدهم هیچ ارتباطی با مشکلات و وضعیت معیشتی مردم ندارد.

حسین راغفر در گفت و گو با ایلنای فارس با بیان اینکه در شرایط فعلی نمایندگان به دنبال دریافت امکانات و تسهیلات هستند، افزود: در شرایطی که نرخ دلار به حدود ۳۰ هزار تومان رسیده ، نمایندگان مردم در مجلس هیچ اعتراضی و صحبتی و یا تلاشی در این باره انجام نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی نمایندگان هیچ همدردی با مشکلات مردم ندارند ادامه داد: اما نباید فراموش کرد که از همان ابتدا هم هیچ امیدی نسبت به مجلس یازدهم نبود این را گذر زمان و فعالیت چهار ماهه مجلس هم نشان می‌دهد.

نرخ دلار بر اساس کسری بودجه دولت تعیین می‌شود

استاد دانشگاه الزهرا در ادامه با اشاره به اینکه بی شک در شرایط فعلی نرخ دلار طبق کسری بودجه دولت تعیین می‌شود، افزود: اگرچه دولت در ماه‌های گذشته در آمدهای نفتی خود را از دست داده و قصد دریافت مالیات هم از بعضی از افراد واجدالشرایط ندارد بنابراین طبیعی است که نرخ ارز را افزایش دهد که این کار مصداق دست کردن در جیب مردم است.

راغفر با اشاره به اینکه در حال حاضر دولت با افزایش نرخ ارز به ۳۰ هزار تومان مسائل و امورات کشور را می‌گذراند بیان کرد: اما دولت در آینده تلاش خواهد کرد تا حدودی نرخ دلار را کاهش دهد این در حالیست که نباید فراموش کرد که با در نظر گرفتن وضع اقتصادی و سیاست هایی که در این بخش وجود دارد نرخ دلار در آینده مجددا به ۳۰ هزار تومان باز خواهد گشت.

وی با اشاره به اینکه در شرایطی که جهت‌گیری‌های اقتصادی تغییر کند می‌توان انتظار اصلاحات اساسی در اقتصاد کشور داشت، افزود: اگر این اتفاق در عمل رخ دهد می توان سیاست هایی را که باعث تقویت پول ملی می شود اتخاذ کرد.

توافق سران سه قوه باعث تضعیف پول ملی شد

استاد دانشگاه الزهرا اعتقاد دارد که متاسفانه توافق سران سه قوه باعث تضعیف پول ملی و تامین کسری بودجه های عمومی کشور از جیب مردم شده است.

راغفر در ادامه با بیان اینکه عواملی مانند تصمیمات آقای روحانی در بخش اقتصادی و در نهایت تصمیمات سران سه قوه باعث شده هیچ اتفاق خاصی در حوزه اقتصادی کشور رخ ندهد ادامه داد: در صورتی‌که تغییر جهت اساسی در کشور و توجه منافع عموم مردم نه منافع افراد در قدرت انجام شود می توان شاهد تقویت پول ملی و کاهش نرخ دلار و در نهایت کاهش فشار از روی دوش مردم و طبقه پائین دست باشیم.

این اقتصاد دان در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر جامعه از نحوه رفتار دولتمردان و مسئولان با مردم به شدت عصبانی هستند تصریح کرد: بی شک مسئولان از این موضوع آگاهند و درک مناسبی از عصبانیت مردم دارند.

دست هایی در تلاشند مردم را به سمت اعتراض های گسترده تر بکشانند

وی با بیان اینکه متاسفانه دست‌هایی در کار است که در تلاشند با عصبانی کردن جامعه، مردم را به سمت اعتراض‌های گسترده‌تر بکشانند ادامه داد: معتقدم در این شرایط بعضی افراد برنامه‌هایی برای ایجاد خشم و عصبانیت مردم دارند به طوری‌که این افراد همواره در تلاشند تا مردم را به آستانه تحمل نزدیک کنند.

راغفر در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه بازار بورس هیچ ارتباطی با تولید در کشور ندارد ادامه داد: در شرایط فعلی تنها تبلیغات دولت، رسانه های بخش عمومی و تبلیغ بنگاه های عمومی مانند سازمان تامین اجتماعی و شرکت های شستا و بنگاه هایی که دولت در آن ها نفوذ دارد توانسته تا حدودی بازار بورس و قیمت سهام ها را بالا نگه دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا