گوناگون

جزئیات جدید از املاک واگذار‌شده شهرداری

ما فقط در این لیست املاک نجومی فردی را می‌بینیم که به قیمت امروز هفت میلیارد باید به شهرداری پول بدهد. در این شرایط اقتصادی بر کدام اساس و مجوز و مصلحتی، کسی مجاز است به یک نفر از منابع شهر با این حجم تخفیف بدهد؟

شرق: قطار ماجرای املاک واگذاری شهرداری تهران در دوره قبلی، یک ایستگاه دیگر جلوتر رفت و جزئیاتی جدیدتر از آن اعلام شد. اظهارات جدید از قاب صداوسیما و به نقل از یک عضو شورای شهر تهران بود. تمرکز اصلی هم روی انتشار و اعلام اسامی کسانی است که این املاک را دریافت کرده‌اند. اسامی‌ای که اعضای شورای شهر می‌گویند مطرح‌کردنش کار ساده‌ای نیست و در ابتدا باید چیزهایی مشخص شود و اگر آنها که نامشان در لیست آمده، املاک را پس بدهند، نامشان از لیست خط می‌خورد؛ اما اعضای شورای شهر می‌گویند در صورت مقاومت در پس‌دادن املاک اسامی آنها را اعلام می‌کنیم.

۱۹۰۴ ملک  با احتمال انحراف

روز چهارشنبه رئیس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران، در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره املاک شهرداری و تمام حرف‌و‌حدیث‌های آن توضیحاتی را ارائه داد. به گفته رئیس کمیته نظارت شورای شهر تهران از هزارو ۹۰۴ ملک در اختیار غیر شهرداری، ۵۸ مورد در اختیار ارگان‌ها، نهادها و دستگاه‌های اجرائی نظیر نیروی انتظامی و راهور و تنها ۹۵ مورد از هزارو ۹۰۴ ملک طبق موضوعات بند ششم ماده ۵۵ واگذار شده که شامل مساجد و حسینیه‌ها، خیریه‌ها، مراکز آموزشی و مردم‌نهاد و انجمن‌های علمی و فرهنگی است که برای ادامه فعالیت آنها نیز باید از شورا مجوز بگیرند. افشین حبیب‌زاده درباره نحوه واگذاری این املاک اظهار کرد: براساس بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری، شهرداری تهران می‌توانسته املاکی را در اختیار افراد یا مؤسساتی قرار دهد تا به مردم خدماتی در حوزه بهداشتی، درمانی، فرهنگی و اجتماعی و پرورشگاه ارائه دهند؛ اما این افراد پس از تأیید انجمن شهر می‌توانستند از این املاک بهره‌برداری کنند.

‌رئیس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در ابتدای دوره پنجم شورا و در مهر سال ۱۳۹۶، براساس بررسی‌های صورت‌گرفته طرحی را به شورای شهر ارائه کردم تا شهرداری املاکی را که با استناد به بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها در اختیار افراد قرار داده، شناسایی و درباره موارد انحرافی اقدامات لازم را انجام دهد. او با بیان اینکه از زمان تصویب موضوع تا آخر سال ۱۳۹۸، هزارو ۹۰۴ مورد در سطح مناطق شناسایی شد که طبق بررسی‌ها احتمال انحراف در آنها وجود داشته است، گفت: در ماه‌های اخیر و جدا از هزارو ۹۰۴ مورد، اطلاعات ۵۷۸ مورد دیگر گردآوری شد که بیشتر در اختیار سازمان‌های شهرداری بوده که از آنها در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی بهره‌برداری می‌شود.

‌در ملک شهرداری  مبل‌فروشی  می‌کردند

نایب‌رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: جدا از املاک پیش‌گفته که در حوزه فرهنگی و اجتماعی بهره‌برداری شد، از ۱۸۰ مورد نیز در کاربری مسکونی استفاده می‌شد که بدون تشریفات قانونی در اختیار افراد حقیقی و حقوقی به‌صورت رایگان یا اجاره قرار گرفته بود که مجموع املاک ذکر‌شده بالغ بر سه‌هزارو ۸۰۰ واحد در دو‌هزارو ۶۶۲ ملک است.‌‌ به گفته حبیب‌زاده، از هزارو ۹۰۴ ملک ذکر‌شده، ۳۶۲ مورد دارای انحراف از موضوعات مرتبط با بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها بود که افراد بهره‌بردار از آنها برخلاف امور عام‌المنفعه، استفاده شخصی مانند مبل‌فروشی می‌کردند که پس از اینکه در دست اقدام برای تخلیه قرار گرفت، ۶۲ مورد از آنها پس از تخلیه در حوزه‌های زیرمجموعه معاونت اجتماعی و فرهنگی بهره‌برداری شد.‌ به گفته او از هزارو ۹۰۴ملک ذکر‌شده ۵۸ مورد در اختیار ارگان‌ها، نهادها و دستگاه‌های اجرائی نظیر نیروی انتظامی و راهور است که در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند و تنها ۹۵ مورد از این املاک طبق موضوعات بند ششم ماده ۵۵ واگذار شده که شامل مساجد و حسینیه‌ها، خیریه‌ها، مراکز آموزشی و مردم‌نهاد و انجمن‌های علمی و فرهنگی است که برای ادامه فعالیت آنها نیز باید از شورا مجوز بگیرند.‌حبیب‌زاده تصریح کرد: ۶۴ مورد از هزارو ۹۰۴ ملک نیز از سوی کمیسیون بررسی املاک بند شش ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها متشکل از معاونان فرهنگی و اجتماعی و مالی شهرداری تهران، رئیس حوزه دفتر شهردار، رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران و رئیس سازمان املاک و مستغلات شهرداری، فاقد ضرورت و شرایط لازم شناسایی و دستورات لازم برای تخلیه و تعیین تکلیف آنها صادر شده و درباره ۲۳۹ مورد از هزارو ۹۰۴ ملک، کمیسیون مربوطه در حال بررسی بوده که این املاک نیز در صورت انحراف تخلیه یا در صورت تصمیم به ادامه فعالیت باید از شورا مجوز بگیرند.‌ مسائلی که حبیب‌زاده در تلویزیون مطرح کرد، پیش‌تر نیز از طرف محمود میرلوحی و دیگر اعضای شورای شهر بارها ذکر شد.

رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران، با بیان اینکه در کنار نام این املاک، اسامی جریانی خاص دیده می‌شود، به «شرق» گفته بود: دیدم که یک نفر مدعی شده که ۱۰ سال پیش در نقطه‌ای ملکی داشته و پولش را نگرفته است یا شما می‌بینید برای برج آزادی واقع در زمین‌های طرشت دو بار مطالبه پول زمین از شهرداری شده که یک مورد آن در سال ۸۴ اتفاق افتاده است. وقتی می‌گوییم باید مسئولانه و باانضباط املاک ثبت و ضبط شود، منظورمان دقیقا همین است، تا کسی بعدِ ۲۰ سال نیاید و بگوید پول ملکی را که داده‌ام، بدهید. همه این فجایع به دلیل بی‌انضباطی‌های رخ‌داده است. ما فقط در این لیست املاک نجومی فردی را می‌بینیم که به قیمت امروز هفت میلیارد باید به شهرداری پول بدهد. در این شرایط اقتصادی بر کدام اساس و مجوز و مصلحتی، کسی مجاز است به یک نفر از منابع شهر با این حجم تخفیف بدهد؟ باز هم تأکید می‌کنم لیست املاکی که شهرداری تهیه کرده، مهر محرمانگی ندارد و همه لیست بدون کم‌و‌کاست و سانسور منتشر می‌شود.‌حالا تمام صحبت‌هایی که پیش‌تر در رسانه‌های کاغذی و مجازی منتشر شده بود، در تلویزیون ایران نیز دیگر ممنوع نیست و رئیس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران هم درباره‌اش حرف می‌زند. حبیب‌زاده در ادامه سخنان خود عنوان کرده: جدا از هزارو ۹۰۴ ملک بهره‌برداری‌شده در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، ۱۸۰ ملک با کاربری مسکونی شناسایی شد که واگذاری آنها به صورت رایگان یا اجاره و بدون تشریفات قانونی به افراد صورت گرفته بود که تخلیه تمام آنها در دستور کار قرار گرفت که اکنون بیش از نصف آنها تخلیه و مابقی در حال تعیین تکلیف است که مجموعا از املاک دارای انحراف از موضوع بند ۶ ماده ۵۵، املاک فاقد ضرورت و شرایط لازم، املاک مسکونی واگذار‌شده به غیر به صورت رایگان یا اجاره، ۴۴۴ مورد به طور کامل تخلیه یا تعیین تکلیف شده است که از این تعداد اکنون ۶۲ مورد تحت نظر معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در حال بهره‌برداری اجتماعی، ۲۱ مورد در سایر بخش‌های شهرداری در حال بهره‌برداری و ۷۳ مورد نیز براساس آیین‌نامه مالی و مالیاتی درباره آنها اقدام قانونی نظیر اجاره، فروش یا تهاتر صورت گرفته است.‌نایب‌رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تهران درباره انتشار اسامی افرادی که املاک را در اختیار داشته و تخلیه نمی‌کنند، اظهار کرد: پیشنهاد شخصی من و چند نفر دیگر از اعضای شورای شهر این است که لیست تمام املاک دو‌هزارو ۶۶۲ مورد و حتی املاک تخلیه‌شده هم در سایت شهرداری قرار گیرد؛ چراکه این مسائل محرمانه نیست و قابلیت انتشار دارد و جزئیات آن اعم از اینکه در اختیار چه کسی بوده و چند سال استفاده کرده است، منتشر شود.

‌املاک  در  دوره  قالیباف  واگذار  شد

حبیب‌زاده در پاسخ به این پرسش که عمده این واگذاری املاک در چه دوره‌ای صورت گرفته است، عنوان کرد: در تمام ادوار گذشته این واگذاری‌ها صورت گرفته؛ اما حدود ۷۰ درصد آن مربوط به دوره مدیریت شهری قبلی بود و ۳۰ درصد مابقی مربوط به دوره‌های قبل از آن است.‌مجری برنامه پرسید که آیا منظور شما از دوره مدیریت قبلی، دوره آقای قالیباف است که حبیب‌زاده پاسخ داد: بله.‌

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا