اخبار

آتش بس موقت در قره باغ برقرار شد

جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی، تبادل اسرای جنگی و جمع‌آوری اجساد کشته‌شدگان توافق کردند. آتش‌بس با اهدافی بشردوستانه از ساعت ۱۲ روز شنبه ۱۹ مهر (دهم اکتبر) به وقت محلی آغاز خواهد شد. …
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز شنبه ۱۹ مهرماه اعلام کرد که جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای آتش بس در منطقه ناگورنو- قره‌باغ از نیمه شب ۱۰ اکتبر موافقت کردند. این توافق پس از ده ساعت مذاکره بین وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان با حضور سرگئی لاوروف در بامداد شنبه در مسکو حاصل شد

سرگئی لاوروف تصریح کرده است دو طرف توافق کردند تا مذاکرات «اساسی» بر سر منطقه مورد مناقشه ناگورنو- قره‌باغ را آغاز کنند.

وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز جمعه پس از دو هفته نبرد شدید در منطقه ناگورنو- قره‌باغ در مسکو دیدار و مذاکره کردند.

این توافق پس از ده ساعت مذاکره بین وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان با حضور سرگئی لاوروف در بامداد شنبه در مسکو حاصل شد.

گزارش‌ها حاکی است که این آتش بس برای ارسال کمک های بشردوستانه به محل درگیری در منطقه ناگورنو- قره‌باغ است و دیپلمات‌ها گفته‌اند، صلیب سرخ وظیفه عملیات ارسال کمک های بشردوستانه به این منطقه را به عهده خواهد داشت.

گزارش‌ها حاکی است از زمان آغاز درگیری‌ها بین دو کشور در منطقه مورد مناقشه ناگورنو- قره‌باغ دست‌کم ۳۰۰ نفر کشته شده‌اند . این درگیری، شدیدترین درگیری بین دو کشور از سال ۲۰۱۶ تاکنون بوده است.

سرگئی لاوروف جزییاتی از این توافق را ارائه نکرد ولی گفت، سازمان امنیت و همکاری اروپا و گروه مینسک میانجیگری را به عهده خواهند داشت.

همچ، زوهراب مناتساکانیان، وزیر امور خارجه ارمنستان و جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه آذربایجان هم حاضر نشدند به پرسش خبرنگاران پاسخ دهند.

اختلاف بر سر ناحیه ناگورنو- قره‌باغ از اواخر دهه ۸۰ میلادی و زمانی که ارمنستان و آذربایجان آغاز ، همزمان با فروپاشی اتحاد شوروی این اختلاف تشدید شد و در جنگ شدیدی که در سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ بین دو طرف درگرفت ده‌ها هزار نفر کشته و آواره شدند.

ادامه مذاکرات آتش‌بس در چهارچوب گروه مینسک

گروه مینسک در سال ۱۹۹۲ توسط “سازمان امنیت و همکاری اروپا” برای حل و فصل صلح‌آمیز بحران قره‌باغ کوهستانی ایجاد شده است. ریاست مشترک گروه مینسک را روسیه، فرانسه و آمریکا برعهده دارند. علاوه بر این سه کشور، بلاروس، آلمان، ایتالیا، پرتغال، هلند، سوئد، فنلاند، ترکیه و همچنین ارمنستان و جمهوری آذربایجان عضو گروه مینسک هستند.

گروه مینسک با گذشت حدود سه دهه موفق نشده است در منطقه قره‌باغ کوهستانی صلحی پایدار برقرار کنند و آتش جنگ بار دیگر در این منطقه شعله‌ور شده است.

جمهوری آذربایجان ادعا کرده است که چندین منطقه استراتژیک، ۳۴ روستا، چندین شهرک و یک شهر را از تصرف نیروهای ارمنی در منطقه قره‌باغ آزاد کرده است.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، دیروز جمعه هم‌زمان با برگزاری مذاکرات سه‌جانبه (روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان) با ارسال توییتی به زبان روسی اعلام کرد: «بحث بر سر حفظ وضعیت موجود دیگر وجود ندارد. ما آن را در میدان جنگ تغییر داده‌ایم و دیگر هیچ خط تماسی وجود ندارد، ما آن را شکسته‌ایم. این پیروزی تاریخی ماست!»

به گزارش دویچه وله، گرچه روسیه از نظر تاریخی قدرت حامی ارمنستان به حساب می‌آید، روابط نزدیکی نیز با جمهوری آذربایجان دارد و در سال‌های اخیر بارها هر دو کشور را با سلاح تامین کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، صریحا اعلام کرده است که درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ کوهستانی در خاک جمهوری آذربایجان انجام می‌گیرد و روسیه در مسئله قره‌باغ دخالت نخواهد کرد.

منطقه قره‌باغ کوهستانی که تحت کنترل ارمنستان است، ۱۴۵ هزار نفر جمعیت دارد و اکثر شهروندان آن را ارمنی‌ها تشکیل می‌دهند، اما از نظر حقوق بین‌الملل این منطقه بخشی از خاک جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود. این منطقه دهه‌هاست که محل مناقشه دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان است.

این بحران در سال ۱۹۸۸ شروع و بعد از فروپاشی اتحاد شوروی (۱۹۹۱) ادامه یافت. حدود ۲۰ درصد از اراضی جمهوری آذربایجان در این منطقه از جمله هفت شهر این کشور در اطراف قره‌باغ هم به تصرف ارمنستان در آمده است. بیش از یک میلیون نفر از ساکنین این شهرها آواره شدند و در باکو و سایر شهرهای جمهوری آذربایجان زندگی می‌کنند.

درگیری‌های قره‌باغ تاکنون بیش از ۳۰ هزار قربانی بر جای گذاشته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا