گوناگون

بمباران شبانه با وجود اعلام آتش‌بس

نیروهای ارتش آذربایجان و ارمنستان با وجود اعلام آتش‌بس، همچنان به آتشباری و حمله به مواضع یکدیگر ادامه می‌دهند…
گزارش خبرنگاران اعزامی ایرنا از شهرستان مرزی اصلاندوز مغان حاکیست، با اینکه اعلام شده بود که آتش‌بس بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ساعت ۱۲ روز شنبه برقرار خواهد شد اما  شلیک سلاح‌های سنگین و برخورد آن در مواضع دو طرف در آنسوی مرز ایران قابل مشاهده است.

بر اساس این گزارش، درگیریها بین دو طرف در عمق خاک آذربایجان جریان دارد و صدای شلیک سلاح‌های سنگین شنیده شده و دود ناشی از اصابت این سلاح‌ها از مرز اصلاندوز مغان مشاهده  می‌شود.

در این حال مناطق نزدیک به مرز اصلاندوز مغان در آنسوی ارس آرام است.

گزارش خبرنگاران ایرنا حاکیست، مناطق مرزی ایران در اصلاندوز مغان نیز در آرامش و امنیت کامل هستند.

آخرین مورد اصابت راکت‌های نظامی به خاک ایران مربوط به پنجشنبه شب می‌باشد که دو راکت به اراضی کشاورزی روستای مرزی قره‌قباق  اصلاندوز مغان اصابت کرد.

مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ میلادی به درگیری‌های نظامی تبدیل شد.

بر اثر این مناقشه هفت شهرستان جمهوری آذربایجان به تصرف نیروهای ارمنستانی درآمد.

در سال ۱۹۹۴ میلادی با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، ولی تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشته است.

دو طرف از حدود ۲ هفته پیش با هم درگیر شده‌اند و بر اساس اعلام مقام‌های جمهوری آذربایجان این کشور توانسته است بخشی از مناطق اشغالی خود را از تصرف ارامنه آزاد سازد.

وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان شب گذشته با میانجیگری روسیه در باره برقراری آتش بس به توافق رسیده بودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا