بین‌المللی

مسکو: تلاش‌های ما در حل تنش باکو و ایروان به نتیجه رسیده است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به گام‌های مثبت کشورش در حل تنش بین ایروان و باکو گفت، تلاش‌های رئیس جمهور و وزیر خارجه روسیه به نتیجه رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه یکشنبه در یک برنامه تلویزیونی گفت، روسیه ضمن دفاع از منافع ملی خود، علاقه زیادی به ثبات در جمهوری‌های ارمنستان و آذربایجان دارد.

به نوشته وبگاه «نیوز آرمنیا» «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: «وضعیت منحصر به فرد کنونی این است که با حفظ منافع ملی خود، ثبات در ارمنستان و آذربایجان برای ما در اولویت بوده و روابط آنها برای ما از اهمیت اساسی برخوردار است».

زاخارووا تاکید کرد که روسیه به خود اجازه نمی‌دهد با احساسات مردم سایر کشورها بازی کند و هرگز درگیر سخنان پوچ نیست. به گفته وی، در مورد جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، روسیه توانست بر اساس تلاش‌های دیپلماتیک به نتیجه برسد.

وی به نقش ویژه «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در سازماندهی مذاکرات بین طرف های درگیر اشاره کرد و افزود: «باید به یاد داشته باشیم که رئیس جمهور کشور ما شخصاً چه کاری انجام داده تا ورود وزیران خارجه ارمنستان و آذربایجان به کشور ما را ممکن سازد».

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه همچنین گفت که در جریان این مذاکرات «سرگئی لاوروف » وزیر امور خارجه روسیه، تلاش کرد تا طرفین را به هم روبرو نکند، بلکه سندی را تدوین کند که امکان حل اختلاف فراهم شود.

درگیری‌های شدید نظامی در منطقه «قره‌باغ کوهستانی» از ۱۴ روز پیش (ششم مهر) میان ارتش جمهوری آذربایجان و ارتش ارمنستان آغاز شده بود. منطقه قره‌باغ کوهستانی از منظر قواعد بین‌المللی بخشی از خاک جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود اما در حال حاضر در این منطقه یک جمهوری‌ خودخوانده قدرت را در دست دارد.

پیشتر نیز وزیر خارجه روسیه گفته بود این آتش‌بس از ظهر روز دهم اکتبر (روز شنبه) آغاز خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا