گوناگون

در سفر همتی به عراق چه گذشت؟ 

یکی از موضوعات مورد تاکید در این سفر حل مسائل بانکی و مالی ایران بوده است که طبق گفته رئیس کل بانک مرکزی عراق مقامات این کشور بر حل‌وفصل مسائل بانکی میان دو کشور تأکید دارند و به‌ زودی با سازوکارهای اتخاذشده، این مشکلات برطرف خواهد شد.

امروز رئیس کل بانک مرکزی کشورمان به عراق سفر کرد که طی آن توافقات و مذاکراتی با مسئولان بانکی و اقتصادی این کشور صورت گرفت که مهم‌ترین دستاورد این سفر آزادسازی منابع ارزی و رفع محدودیت هاست.

به گزارش ایسنا، صبح امروز (۲۱ مهر) رئیس کل بانک مرکزی کشورمان برای مذاکره با مقامات بانکی و اقتصادی عراق در جهت آزادسازی منابع مالی ایران عازم این کشور شد که طی این سفر با رئیس کل بانک مرکزی عراق، نخست وزیر، وزیر دارایی، رئیس بانک تجارت و مسئولان بانکی و اقتصادی این کشور ملاقات و مذاکره کرد.

یکی از موضوعات مورد تاکید در این سفر حل مسائل بانکی و مالی ایران بوده است که طبق گفته رئیس کل بانک مرکزی عراق مقامات این کشور بر حل‌وفصل مسائل بانکی میان دو کشور تأکید دارند و به‌ زودی با سازوکارهای اتخاذشده، این مشکلات برطرف خواهد شد.

همچنین، در این راستا پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای مشترک با حضور مقامات بانکی و مالی دو کشور برای دست یافتن به راهکاری لازم برای حل مسائل ایران و عراق نیز مطرح شد.

علاوه براین، همتی نیز در گفت‌وگو با رئیس کل بانک مرکزی عراق ابراز امیدواری کرده که با همکاری همتای عراقی خود مسائل پیچیده بانکی میان دو کشور برطرف شود.

از سوی دیگر، نکته حائز اهمیت در مذاکرات امروز تحقق توافقات خوبی برای آزادسازی منابع مالی بانک مرکزی کشور است که گشایش‌های ارزی و اقتصادی برای کشورمان فراهم خواهد کرد.

همچنین، آنطور که همتی از جزئیات دیدار خود با نخست وزیر عراق اعلام کرده، این مقام مسئول در عراق دستورات لازم به بانک‌های مرکزی و تجارت این کشور را برای تسریع در اجرای توافقات صورت گرفته، صادر کرده است و بدین منظور نیز مقرر شده به طور هفتگی روند انجام این توافقات میان دو کشور پیگیری شود.

با توجه به اینکه کشورمان در پی صادرات برق و گاز به عراق منابع مالی چشمگیری در بانک‌های این کشور دارد و دستورات لازم به بانک‌های مرکزی و تجارت عراق جهت تسریع در اجرای آزادسازی منابع مالی ایران داده شده است، با این حساب گام‌های مثبتی در توسعه روابط اقتصادی و بانکی بین دو کشور برداشته شده و گشایش‌های ارزی قابل توجهی برای ایران صورت گرفته است.

در این زمینه، اطلاعات دریافتی ایسنا بیانگر این است که کشورمان قصد دارد از منابع مالی و ارزی خود در عراق برای تامین واردات کالاهای اساسی و دارو استفاده کند و ارزهای حاصل از آن را به این امر تخصیص دهد.

نگاهی به نتایج سفرهای قبلی همتی به عراق بیانگر این است که توافقنامه مهم ساز و کار پرداخت مالی میان دو کشور در ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ امضا شد و در سفر خرداد سال جاری نیز وی موفق شده تا با این کشور درباره استفاده از منابع مالی ایران برای واردات کالاهای اساسی مانند دارو از عراق به تفاهم برسد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا