اخبار

مردم میهن ما در شرایط بسیار سختی به سر می‌برند

به نظر می‌رسد هنوز روزها و ماه‌های طوفانیِ ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا در پیش است. لایه‌های مختلف زحمتکشان جامعه به ویژه کارگران ، دو فصل بسیار سخت پاییز و زمستان را نیز پیش رو دارند اما در پس‌زمینه تشدید این اپیدمی، دولت فعلا برنامه جامعی برای ایجاد تور حمایت اجتماعی از کارگران و دیگر زحمتکشان در دوره کرونا در نظر نگرفته است….
این در حالی است که غول تورم و گرانی زندگی زحمتکشان را به‌گونه‌ای بی‌سابقه زیر گام‌های سنگین و بلند خود به‌نابودی می‌کشاند.

به گزارش ایلنا، با وجود اینکه طی ماه‌های گذشته کارگران و فعالان کارگری بارها بر این نکته تاکید کرده‌اند که زندگی و موجودیت کارگران در مثلث تورم فزاینده، تحریم شدید و کرونای مرگبار، در حال تضعیف و نابودی هرچه بیشتر است، دولت با گذشت هشت ماه هنوز پاسخ مشخصی به این مطالبه کارگران نداده است.

کارگران، اعم از فعالان مستقل، نمایندگان تشکل‌ها و کارشناسان کار و کارگری، امروز معتقدند به‌رغم اینکه کارگران در کشور، مشکلات ساختاری و بلندمدت بسیاری دارند اما اگر اولویتی برای رسیدگی فوری به وضعیت کارگران در وضعیت اضطراری فعلی وجود داشته باشد، تخصیص و توزیع کالاهای اساسی بین همه کارگران است. امروز طبق آمارهای سازمان تامین اجتماعی بیش از ۴۵ میلیون نفر از مردم زحمتکش و محروم کشور ، کارگران و خانوارهای آنها هستند؛ خانوارهایی که به دستمزد و توان خرید کارگر و نان‌آور خانواده خود به طرق گوناگون وابسته‌اند. در واقع بیش از نیمی از جمعیت کشور، امروز نیازمند حمایت فوری و رایگان در قالب اعطای کالاهای اساسی هستند.

در حال حاضر با گذشت چندماه از ادامه کرونا و تشدید اثرات منفی آن، کارگران بیش از هر زمان دیگری در تاریخ پس از جنگ تحمیلی در کشور، به کمک فوری و کالایی دولت برای ادامه معاش خود و خانواده‌شان نیاز دارند. اما تاکنون دولت، به رغم بحث‌های جسته و گریخته، تقریبا هیچ برنامه‌ای برای اختصاص و توزیع کالاهای اساسی برای کارگران نداشته است. این در حالی است که طبق تخمین‌ها و گمانه‌های کارشناسان اقتصادی، وضعیت کارگران در فصل پاییز و زمستان بسیار نامناسب‌تر از بهار و تابستان سال ۹۹ خواهد بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا