گوناگون

بیمارستان‌ها بیماران مبتلا به کرونا را پذیرش نمی‌کنند

عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: برای بستری کردن یک بیمار به ۷ تا ۸ بیمارستان زنگ می‌زنم. خیلی هم تحویل می‌گیرند اما می‌گویند جای خالی نداریم.

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از عصر ایران، دکتر مسعود مردانی عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا با اشاره به اینکه در طول اپیدمی کرونا چنین روزی نداشتیم که همه بیمارستان‌ها پر باشند از عدم پذیرش بیماران مبتلا به ویروس کرونا توسط برخی از بیمارستان‌ها به ویژه بیمارستان‌های خصوصی ابراز تأسف کرد.

وی افزود: برای یک بیمار که می‌خواهم در بیمارستان بستری کنم به ۷ تا ۸ بیمارستان زنگ می‌زنم و با اینکه خیلی هم تحویل می‌گیرند می‌گویند جای خالی نداریم. برای بستری بیماران کرونایی در بیمارستان اصلا جای خالی نیست، نمی‌دانم چرا. بیمارستان‌ها پر از بیمار است، حالا اینکه دارو گیر نمی‌آید و مسائل بعدی را کنار بگذاریم، ما واقعا در طول این اپیدمی چنین روزی نداشتیم که همه بیمارستان‌ها پر باشند، البته دکتر جان‌بابایی بخشنامه کردند که بیمارستان‌های سطح تهران از پذیرش بیماران غیراورژانسی جدا خودداری کنند و ظرفیتشان را به بیماران کرونایی اختصاص دهند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا بیمارستان‌های سفید را ملزم به بستری بیماران نمی‌کنند، توضیح داد: کلیه بیمارستان‌ها زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی آن ناحیه هستند، مثلا تهران زیر نظر سه دانشگاه علوم پزشکی ایران، شهید بهشتی و تهران است. بیمارستان‌های خصوصی هم زیر نظر معاونت درمان آن دانشگاه هستند، معاون درمان آن اختیار را دارد که اگر بیمار آی‌سی‌یو نیاز به بستری دارد به بیمارستان‌ها ابلاغ کند که تخت خالی نگه ندارید و تعدادی از ظرفیت بیمارستان را به بیماران کرونایی اختصاص دهید.

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص عدم پذیرش بیماران کرونایی به ویژه در بیمارستان‌های خصوصی گفت: این برخورد درستی نیست ولی ما هم شاهد آن هستیم، بیمار کرونایی که جذام ندارد، اگر واقعا شما رعایت مسائل محافظتی و بهداشتی را در بیمارستان‌ها داشته باشید خود به خود محافظت می‌شوید.

ابتلای کادر درمان

دکتر مردانی گفت: ابتلای کادر پزشکی واقعیتی است که در دنیا وجود دارد و البته متأسفانه پرسنل پزشکی در ایران بیشتر گرفتند و مرگ‌ومیر آنها هم رقم بزرگی است. برای اینکه در ابتدا لوازم محافظتی به اندازه کافی در دسترس همه نبود اما الان وضعیت بهتر شده، ولی باز خیلی از مراکز جراحی پلاستیک، بینی، مشکلات مغز و قلب به دلیل اینکه از آنها سؤال می‌شود در بیمارستان بیمار کرونایی دارید و اگر بگویند بله، می‌روند، بیمار کرونایی قبول نمی‌کنند. اغلب مردم می‌گویند می‌خواهیم بیمارمان را در بیمارستانی بخوابانیم که کرونایی وجود ندارد، الان در کل دنیا چنین بیمارستانی وجود ندارد، چون بیمار می‌آید با نارسایی کلیه، سکته قلبی و یا بیهوشی بعد از آزمایش دیدند کرونا هم داشته، خوب وسط راه که نمی‌توانند بیرونش کنند مجبورند کارهای اورژانسی را انجام دهند بعد مرخص کنند.

اکسیژن‌گیری در خانه، آری یا نه؟

این پزشک متخصص در خصوص اکسیژن گرفتن بیماران کرونایی در منزل توضیح داد: برای افرادی که فرم خفیف بیماری را داشته باشند شاید بشود، ولی افرادی که فرم شدید بیماری را دارند که فقط مشکلشان اکسیژن نیست، ممکن است اکسیژن هم برایشان بگذارید بعد نارسایی تنفسی بگیرد یا قلبش مشکل پیدا کند، برای همین افرادی که تنگی نفس پیشرونده دارند به هیچ عنوان در خانه نمانند و به بیمارستان مراجعه کنند، ولی با تنگی‌نفس مختصر می‌توان از آن استفاده کنند و ۴۸ ساعت یک ‌بار با پزشک در تماس باشند، اما یک عده هم سوءاستفاده می‌کنند زنگ می‌زنند که کرونا را در خانه درمان می‌کنیم، یک سرم، یک ضد تب و یک دگزامتازون می‌زنند بعد ۵۰۰ هزار تومان هم پول می‌گیرند و می‌روند این افراد اعتماد به جامعه پزشکی را که عمدتا هم پزشک نیستند و مثلا ممکن است یک تکنسین ساده باشند کم می‌کنند.

توزیع واکسن آنفلوآنزا

مردانی همچنین در خصوص توزیع واکسن آنفلوآنزا گفت: قسمت اول واکسن که به کادر پزشکی، بانوان باردار و بیماران زمینه‌ای پرونده‌دار تعلق گرفت، قسمت دوم ان‌شاءالله در هفته آینده توزیع خواهد شد، مردم عموما ما را در این خصوص مورد عتاب قرار می‌دهند، اما واقعیت این است که تا الان سه کشور فراسنه، هلند و کره جنوبی به ما قول همکاری داده بودند که هلند از همه خوش‌قول‌تر بود، همین الان با مسئول توزیع فرانسه صحبت کردم و قول داد هفته آینده وارد ایران می‌شود و با قیمت مصوب ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان توزیع خواهد شد، اما کشور کره که قول تعداد بالایی داده بود بدقولی کرده و تعداد کمی در اختیار وزارت بهداشت گذاشته و مشکل هم این است که پولی که باید به آنجا برسد نرسیده حتی قرار شد از طلب‌های ایرانی بردارند که حتی آن هم بلوکه کردند.

وی در خصوص تأثیر واکسن سل در پیشگیری از کرونا عنوان کرد: تحقیقاتی شده که واکسن سل به نوعی یک حفاظت نسبی در برابر کرونا در برخی افراد ایجاد می‌کند و در کشورهایی که این واکسن زده شده مثل جنوب هند یا ایران برخی حفاظت نسبی خفیفی پیدا کردند اما این موضوع ذهنیت ایجاد نکند که سریع برویم بزنیم چون در ایران این واکسن در بدو تولد به همه افراد زده شده است. همچنین در حال حاضر تحقیقاتی شده که یک استعداد ژنتیکی وجود دارد که باعث می‌شود بیماری در برخی از افراد وخیم و حاد ‌شود.

یک مطالعه نیز دو هفته پیش در آمریکا انجام شده که نقش انتقال از سطوح را به حداقل رسانده تا جایی که تنها مکانی که توصیه شده از دستکش استفاده شود در بخش‌های بیماران کرونایی است و برای آحاد جامعه این ضرورت وجود ندارد، فقط تنها چیزی که لازم است شستن دست‌ها و استفاده از ماسک برای جلوگیری از پرتاب ریزقطره‌های آلوده است.

تجمع در خانه، نه

عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا در پایان یادآور شد: از جمع کردن افراد در منزل به هر دلیلی خودداری کنید، این کار تخطی است و حتی در آینده نزدیک ممکن است برای آن جریمه تعیین شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا