حقوق بشر

واکنش‌ها به حکم ۴۵ ضربه شلاق برای یک معلم

با شکایت وزارت آموزش‌وپرورش یک معلم به ۴۵ضربه شلاق محکوم شد. حکمی که با واکنش‌های زیادی همراه بود حتی گروهی از معلم‌ها برای تحمل این حکم اعلام آمادگی کردند.

همدلی| آموزش‌وپرورش این روزها با حواشی زیادی همراه شده است. از خودکشی دانش‌آموز بوشهری گرفته طوری‌که بسیاری از رسانه‌ها و خانواده او نداشتن تلفن هوشمند یا تبلت را دلیل خودکشی سیدمحمد موسی‌زاده می‌دانند تا مشکلات آموزش مجازی و شبکه شاد. با این وجود گویی قرار نیست حواشی دست از سر این وزارتخانه بردارد. این درحالی است که خبر محکوم شدن یک معلم به تحمل ۴۵ضربه شلاق به دلیل شکایت وزیر آموزش‌وپرورش موجی جدید از انتقادها را روانه این وزارتخانه کرد تا گروهی بگویند حالا چاقو دسته خود را هم می‌برد.

به گزارش پایگاه خبری انتخاب با شکایت وزیر آموزش‌وپرورش و معاون وزیر معلمی به خاطر کشیدن کاریکاتور انتقادی و انتشار در گروه تلگرامی به ۴۵ ضربه شلاق محکوم شد. بنا به تصویر رای صادره مجتمع قضایی کارکنان دولت، رضا نهضت یکی از معلمان آموزش‌وپرورش مدارس تهران با شکایت محسن حاجی میرزایی و ترکمن الله‌یار معاون وزیر در دادگاه کیفری تهران به ۴۵ ضربه شلاق محکوم شد. جرم این معلم «توهین به مقامات» از طریق ترسیم کاریکاتور و انتشار آن در کانال تلگرامی بوده است. موضوعی که با واکنش‌های زیادی همراه شد. در یک مورد احسان گنجی، کاریکاتورریست نسبت به حکم صادره برای یک معلم در حساب شخصی خود در فضای مجازی زبان به گلایه گشود. همچنین به گزارش انتخاب بسیاری از معلمان از سراسر کشور در ابراز همدردی با معلم محکوم، در شبکه‌های اجتماعی آمادگی خود را برای تحمل ضربات شلاق وی اعلام می‌کنند.

در پی این واکنش‌ها آموزش‌وپرورش با انتشار بیانیه‌ای سعی کرد به انتقادات پاسخ دهد، همچنین در این بیانیه اعلام شد که آموزش‌وپرورش نسبت به این معلم اعلام رضایت کرده است. در بخشی از متن این اطلاعیه آمده است که «توهین و هتک حرمت و نقض حریم نظام تعلیم و تربیت و خروج از دایره نقد منصفانه و همچنین ایجاد شبهات و فرافکنی در جامعه فرهنگیان، مدیر این کانال در یک مسیر کاملا حقوقی و قانونی در محکمه صالحه قضایی محکوم شناخته شد. با این وجود، وزارت آموزش و پرورش ضمن اعتقاد به ضرورت برخورداری جامعه از رسانه‌های پاک و صادق و حمایت از جریان روشنگری رسانه‌ای در پرتو نقد منصفانه به اطلاع می‌رساند، با توجه به تحقق هدف خود مبنی بر اثبات روند ناصواب، غیر حرفه‌ای و مخرّب کانال مذکور، از حق قانونی خود گذشت می‌‌کند و امیدوار است ازاین پس ضمن حفظ احترام متقابل و در نظر گرفتن رسالت و اخلاق حرفه‌ای در مسیری گام بردارند که به ارتقای نظام تعلیم و تربیت منتهی شود.»

به دنبال این بیانیه محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش‌وپرورش در واکنش به موضوع مطرح شده در حساب توئیتری خود نوشت که «از مدیران وزارتخانه خواستیم هرچه سریع‌تر شکایت از مدیر یک کانال خبری را که در دادگاه محکوم شده است پس بگیرند. مجازات قضائی هیچگاه مدنظر نبوده و نخواهد بود. ترجیح می‌دهم اثبات حقانیت و عملکرد وزارتخانه و اصلاح رفتارهای نادرست و غیرحرفه‌ای برخی در همان فضای مدنی و رسانه‌ای محقق شود.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا