اخبار

کرونا در جهان همچنان گسترش می‌یابد

کرونا همچنان در بسیاری از کشورها در حال گسترش است و شمار مبتلایان افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی محدودیت‌های دوران کرونا یکی پس از دیگری بازمی‌گردند یا تشدید می‌شوند…..
آمار جهانی

بر اساس آخرین آمار در شامگاه چهارشنبه  ۱۳ اکتبر / ۲۳ مهر شمار مبتلایان به کوویدـ۱۹ در جهان به ۳۸ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۵۸۵ نفر و شمار جان‌باختگان به یک میلیون و ۹۳ هزار و ۸۲ نفر رسیده است.

آمریکا، هند، برزیل و روسیه به‌ترتیب بیشترین تعداد مبتلایان به ویروس کرونا را دارند. ایران پس از بریتانیا در رده ۱۳ قرار دارد.

هند

تعداد مبتلایان به این ویروس در هند افزایش کم‌سابقه‌ای داشته است. در هند ۳۸ هزار و ۵۰۶ مورد ابتلای جدید و ۳۴۹ مورد مرگ در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است. در مجموع در این کشور ۷ میلیون و ۲۷۵ هزار و ۵۸۸ نفر مبتلا و ۱۱۰ هزار و ۹۶۶ نفر جان‌باخته ثبت شده است. با این حال مکزیک با ۴۷۵ مورد مرگ در ۲۴ ساعت گذشته بیش از دیگر کشورها قربانی داشته است.

چین

در چین، کشوری که بیماری از آن‌جا آغاز شد، مرگ‌ومیر جدید به‌ثبت نرسیده است و تنها ۲۰ مورد ابتلا در یک شبانه روز گذشته ثبت شده است. مقامات چین اعلام کرده‌اند که در شهر چینگدائو بیش از چهار میلیون تست کرونا انجام شده است.

جمهوری چک

در کشورهای اروپایی با افزایش شمار مبتلایان بار دیگر محدودیت‌های کرونایی باز‌می‌گردند.

جمهوری چک با ۱۲۱ هزار و ۴۲۱ مورد ابتلا در مجموع، بیشترین تعداد مبتلایان در دو هفته گذشته نسبت به جمعیت خود را در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشته است. این تعداد همچنان در حال افزایش است.

دولت چک دستور داده است که به مدت دو هفته محدودیت‌های جدید اعمال شود. رستوران‌ها، بارها و باشگاه‌ها باید تا سوم نوامبر تعطیل شوند. رستوران‌ها فقط تا ساعت ۸ شب مجاز به فروش هستند. مشروبات الکلی در اماکن عمومی ممنوع شده است. گردهمایی‌های بیش از شش نفر ممنوع است. کلیه مدارس ابتدایی تعطیل هستند و کلاس‌ها به‌شکل آنلاین برگزار می‌شوند. فقط مهدهای کودک‌ باز هستند.

بلژیک

پس از جمهوری چک، بلژیک در اتحادیه اروپا از نظر تعداد مبتلایان در رده دوم است. بلژیک از افزایش بیش از حد مبتلایان به کوویدـ۱۹ خبر داده به‌طوری‌که ممکن است بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌ها ظرفیت‌شان تکمیل شود. مقامات بهداشتی هشدار داده‌اند اگر تعداد موارد ابتلا با همین سرعت افزایش یابد، ظرفیت‌های بهداشتی در اواسط ماه نوامبر اشباع خواهد شد.

در هفته گذشته ۴۳۰ بیمار جدید مبتلا به کوویدـ۱۹ در بیمارستان‌ها پذیرفته شده‌اند که ۸۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در این مدت شمار مرگ‌ومیر روزانه مربوط به این ویروس ۵۶ درصد افزایش یافته است.

با توجه به افزایش موارد ابتلا در بلژیک محدودیت‌های شدیدتری از هفته گذشته در این کشور اعمال شده است. گردهمایی‌های خصوصی در خانه حداکثر به چهار نفر محدود شده که این تعداد همچنین برای اجتماعات غیرسازمان‌یافته در فضای باز نیز اعمال می‌شود. ارتباطات اجتماعی نزدیک به سه مورد در ماه محدود شده است. برخورد با افراد فاقد ماسک که فاصله آن‌ها کمتر از یک‌ونیم متر است تماس نزدیک محسوب می‌شود. بارها و کافه‌ها در ساعت ۱۱ شب و رستوران‌ها در ساعت یک بامداد بسته می‌شوند. استفاده از ماسک در وسائل نقلیه عمومی و در برخی از ساختمان‌های پُرتردد و بسته اجباری است.

هلند

هلند نیز تعداد نسبتاً زیادی از مبتلایان به ویروس کوویدـ۱۹ را ثبت کرده است طی هفته گذشته حدود ۴۴ هزار نفر به کرونا مبتلا شدند که از این تعداد ۱۵۰ نفر جان باختند.

مقررات جدید برای مقابله با کوویدـ۱۹ در هلند از شامگاه امروز چهارشنبه ۱۴ اکتبر / ۲۳ مهر به مدت چهار هفته به‌اجرا گذاشته شد. کافه‌ها، بارها و رستوران‌ها از روز سه‌شنبه تعطیل هستند. علاوه بر این، فروش الکل از ساعت ۸ شب ممنوع شد. تجمع در بیرون و داخل تنها برای چهار نفر مجاز است. فعالیت سالن‎‌های ورزشی برای افراد بالای ۱۸ سال ممنوع و تمامی رویدادها، جشن‌ها، کنسرت‌ها، برنامه‌ها و گردهمایی‌های عمومی لغو شده‌اند.

آلمان

براساس آمار انستیتو کُخ آلمان، در شبانه روز گذشته پنج هزار و ۱۳۲ مورد جدید ابتلا به کوویدـ۱۹ ثبت شد که از ماه آوریل تا کنون بی‌سابقه است. همچنین ۴۰ نفر نیز در این مدت جان خود را از دست داده‌اند. بدین ترتیب شمار مرگ‌ومیر بر اثر کوویدـ۱۹ در آلمان به ۹ هزار و ۶۷۷ مورد رسید.

با توجه به افزایش مبتلایان در آلمان، دولت فدرال و ایالت‌های این کشور می‌خواهند محدودیت‌ها برای مهار کوویدـ۱۹ را تشدید کنند. بر اساس گزارش رسانه‌ها، طرح جدید استفاده گسترده‌ از ماسک و محدودیت‌های جدید تماس در فضاهای عمومی برای نقاطی که در آن‌ها شیوع ویروس بیشتر بوده در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، مقررات منع رفت و آمد به رستوران‌ها و بارها و محدودیت در شمار شرکت‌کنندگان در مهمانی‌های خصوصی در نظر گرفته شده است. اگر تعداد موارد ابتلای جدید در مدت هفت روز به بیش از ۳۵ نفر در ۱۰۰ هزار نفر برسد، محدودیت‌های جدید به‌اجرا گذاشته خواهند شد.

اقتصاد آلمان امسال بیش از آن‌چه در بهار انتظار می‌رفت به دلیل همه‌گیری کرونا در حال سقوط است. مؤسسات تحقیقات اقتصادی این کشور در گزارش پاییزی خود که روز چهارشنبه منتشر شد اعلام کردند که تولید ناخالص داخلی آلمان بیش از یک واحد کاهش داشته و به منفی ۵,۴ درصد رسیده است.

بلغارستان

در بلغارستان نیز شمار مبتلایان به کوویدـ۱۹ در حال افزایش است. این کشور ۸۰۰ مورد جدید ابتلا را گزارش داده است که برای چهارمین بار در هفت روز بالاترین رقم بوده است. در مجموع حدود ۲۶ هزار مورد ابتلا در بلغارستان گزارش شده است. در حال حاضر حدود ۱۳۰۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری هستند که ۶۳ نفر از آن‌ها تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند. در بلغارستان بیش از ۹۰۰ نفر در اثر ویروس کوویدـ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

کمک بانک جهانی

بانک جهانی روز گذشته اعلام کرد که کمک ۱۲ میلیارد دلاری به منظور این‌که واکسن احتمالی کرونا در اختیار کشورهای فقیر قرار گیرد در نظر گرفته است. این بودجه برای هزینه مالی خرید و توزیع واکسن و همچنین پیشبرد آزمایش‌ها و روش‌های درمانی ویروس کوویدـ۱۹ برای شهروندان این کشورها اختصاص می‌یابد. بانک جهانی تأکید کرد که این رقم می‌تواند کمکی برای ایمن‌سازی حدود یک میلیارد نفر باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا