ورزشی

پرسپولیس به کجا می‌رود؟

تیم پرسپولیس تهران پس از راه‌یابی به فینال لیگ قهرمانان آسیا در بحران حیاتی قرار گرفته است. از پرداخت بدهی‌های فراوان به مربیان و بازیکنان فعلی و پیشین گرفته تا ابراز جدایی بازیکنان اصلی تیم؛ دردسرهای پرسپولیس بسیار است…..

به گزارش دویچه وله، سرخ‌پوشان پُرآوازه و پُرطرفدار پایتخت ایران روزهای بسیار دشوار و سرنوشت‌سازی را تجربه می‌کنند. این در حالی است که پرسپولیس به تازگی به فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده و کامیابی بزرگی را رقم زده است. اما ضعف شدید مدیریتی و مشکلات کمرشکن مالی، پرسپولیس را با وجود موفقیت چشمگیر ورزشی در عرصه قاره‌ای، متزلزل کرده‌اند.

در حالی که باشگاه پرسپولیس تهران پس از گذشت دو سال هنوز بدهی حقوقی به سرمربی پیشین خود، برانکو ایوانکوویچ را به طور کامل و نهایی نپرداخته است و با اولتیماتوم پرداخت این پول دست و پنجه نرم می‌کند، موج جدایی برخی بازیکنان فعلی از این تیم، شکل گرفته است.

علی علیپور بعد از شش فصل حضور در پرسپولیس، به تیم ماریتیمو پرتغال پیوست و هم تیمی امیرعابدزاده شد. مهدی ترابی نیز با استفاده از حق یکطرفه فسخ قرارداد، به تازگی از پرسپولیس به تیم العربی قطر پیوسته است.

حالا بشار رسن، بازیکن عراقی و کلیدی پرسپولیس هم به رغم وجود قرارداد معتبر با پرسپولیس، در پی انتقال به باشگاه اف. سی. قطر است. به گفته رسانه‌های قطری، باشگاه پرسپولیس در حال مذاکره با باشگاه اف. سی. قطر و تعیین مبلغ حق انتقال بابت فروش بشار رسن به این باشگاه قطری است.

و اما ماجرای خداحافظی شجاع خلیل‌زاده از پرسپولیس که سر و صدای زیادی داشت. براساس قوانین فدراسیون جهانی فوتبال فیفا، بازیکنان باشگاه از این حق برخوردارند که در صورت دریافت نکردن دو ماه حقوق، قرارداد خود را به صورت یکطرفه با باشگاه کارفرمای خود فسخ کنند.

شجاع خلیلزاده، مدافع ملیپوش و ۳۱ ساله پرسپولیس از این گزینه قانونی استفاده کرد و قرارداد خود را به علت عدم دریافت چندین ماه حقوق از باشگاه، یکطرفه فسخ کرد. کاری که مشابه آن را نیز مهدی ترابی انجام داد. گمان می‌رود که شجاع خلیل‌زاده نیز به دنبال عقد قرارداد با یک باشگاه قطری است.

واکنش سرمربی یحیی گل‌محمدی و تظاهرات طرفداران جلوی مجلس

یحیی گل‌محمدی، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تهران با انتشار پیامی، شاگردانش را تاریخ‌ساز توصیف نمود و با جدایی تک تک نفرات تیمش مخالفت کرد. سرمربی پرسپولیس تاکید کرد که حقوق شاگردانش که حالا در فینال آسیا هستند، در مقایسه با سایر تیم‌ها بسیار اندک است. یحیی گل‌محمدی از مدیران باشگاه پرسپولیس خواسته است که مشکلات مالی تیم خیلی سریع برطرف شود.

روز چهارشنبه ۲۳ مهر هواداران تیم فوتبال پرسپولیس در پی اعتراض به وضعیت بحرانی این باشگاه مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. در این تظاهرات طرفداران زن و مرد پرسپولیس شعارهایی علیه مهدی رسول‌پناه، سرپرست باشگاه پرسپولیس و مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی سر دادند. هواداران در شعارهای خود خواستار استعفای رسول‌پناه و هیئت مدیره پرسپولیس شدند.

ماجرای پرداخت بدهی به برانکو ایوانکوویج و سایر طلب‌کاران 

باشگاه پرسپولیس از دیدگاه ساختاری از فقدان منابع مالی لازم رنج می‌برد. موضوع پایان‌ناپذیر طلب بازیکنان و مربیان خارجی و داخلی این باشگاه و شکایت آنها به این دلیل به فیفا، مجازات‌های سنگینی را برای این باشگاه به همراه داشته است. از محرومیت در جذب بازیکن جدید گرفته تا خطر کسر امتیاز و حتی تعلیق از حضور در مسابقات ملی و قاره‌ای.

باشگاه پرسپولیس در طول روزهای فعلی با کمک بانک مرکزی ایران و نهادهای واسط در عرصه برون‌مرزی، در حال پرداخت قسطی طلب‌هایی مالی برانکو ایوانکوویچ است. میزان این بدهی‌ها، بالغ بر بیش از یک میلیون یورو است.

گرچه به نظر میرسد که پرونده برانکو ایوانکوویچ رو به اتمام است، اما به احتمال زیاد به زودی حکم پرداخت طلب ماریو بودیمیر، مهاجم سابق پرسپولیس و گابریل کالدرون، سرمربی فصل گذشته این تیم، از سوی فیفا به باشگاه پرسپولیس ابلاغ خواهد شد.

با توجه به عدم وجود ثبات در عرصه‌های مدیریتی و مالی در باشگاه پرسپولیس، این نماد فوتبال ایران روزهای آرامش‌بخشی را برای آماده‌سازی خود برای حضور در دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا همچنان نخواهد داشت.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا