بین‌المللی

چین برای تامین واکسن کرونا با کشورهای در حال رشد همکاری می کند

« وانگ یی » وزیر خارجه چین در گفت وگو با خبرگزاری رسمی این کشور گفت که پکن با کشورهای در حال رشد برای تولید و تامین واکسن کرونا و مهار همه گیری همکاری می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از شین هوا ، وی اعلام کرد که چین مایل است در حد توان خود در تولید واکسن تلاش کرده و نیازهای کشورهای در حال توسعه از جمله اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه آن) را نیز دراین زمینه در اولویت قرار دهد.

عضو ارشد شورای دولتی و وزیر خارجه چین تصریح کرد که در این باره گفت و گوهایی با فرستاده رییس جمهور اندونزی و وزیر خارجه فیلیپین داشته است و قصد دارد با دیگر کشورهای منطقه در راستای این همکاری رایزنی کند.

وی درباره اینکه چین چطور به تعهداتش در ساخت واکسن و کمک به دیگر کشورها برای دستیابی به آن عمل خواهد کرد ، گفت : ویروس مرز نمی‌شناسد و تا زمانی که همه کشورها از این اپیدمی خلاص شوند ، مبارزه جهانی با کووید ۱۹ به منزله پیروزی نهایی خواهد بود.

وانگ یی یادآورشد که واکسن ها “سلاح نهایی” برای غلبه بر همه گیری هستند و در ارتباط با مسایل بهداشتی و تندرستی بشر ، کشورهای دنیا باید با یکدیگر همکاری کنند. این مبارزه به تنهایی به نتیجه نمی‌رسد زیرا منابع کشورها محدود است.

وزیر خارجه چین درمورد اینکه چین یکی از پیشتازان تولید واکسن در جهان است ، گفت: چین توالی ژنتیکی ویروس را در مراحل اولیه شیوع به موقع با سازمان بهداشت جهانی به اشتراک گذاشته و شرایط لازم را برای تولید واکسن جهانی ایجاد کرده است.

وانگ گفت: چین به تعهد خود برای ساخت واکسن به عنوان یک محصول عمومی برای کل جهان پایبند است و در زمینه تامین واکسن برای کشورهای در حال توسعه آماده است.

وی ادامه داد: کشورهای جنوب شرقی آسیا در بخش تحقیق و توسعه واکسن چین بررسی های زیادی انجام داده و ابراز امیدواری کرده اند که در زمینه تحقیق و توسعه واکسن، خرید، تولید و استفاده از واکسن همکاری همه جانبه داشته باشند.

وانگ افزود: چین نیز آماده کمک به کشورهای بیشتری برای دسترسی به واکسن ها و توانایی تهیه آنها است. پکن به کشورها برای غلیه بر همه گیری و حفاظت از سلامت جهانی کمک می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا