بین‌المللی

شورای امنیت بر راه حل سیاسی فراگیر در یمن تاکید کرد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، راه حل سیاسی فراگیر را تنها مسیر پایان درگیری در یمن دانستند و بر از سرگیری سریع گفت‌وگوهای یمنی تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، در بیانیه روز جمعه واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد و رئیس دوره‌ای شورای امنیت آمده است: اعضای شورای امنیت بار دیگر تاکید کردند که تنها یک راه حل سیاسی فراگیر می‌تواند درگیری را در یمن پایان دهد و بر حمایت قاطع خود از مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن تاکید ورزیدند.

وی ادامه داد: آنها از طرف‌ها خواستند تا برای دستیابی به صلح فراگیر و پایدار، پیشنهادات بیانیه مشترک تسهیل شده توسط سازمان ملل را بدون تاخیر تایید کنند. آنها بر ضرورت توافق فوری بر بیانیه مشترک تاکید کردند تا امکان مذاکره در مورد توافق انتقال جامع جایی که قدرت بین اجزای مختلف سیاسی و اجتماعی تقسیم می شود، برای پایان دادن به درگیری فراهم شود.

رئیس دوره‌ای شورای امنیت اضافه کرد: آنها بر اهمیت فرایند سیاسی فراگیر و مشارکت کامل و موثر زنان و جوانان تاکید کردند. آنها همچنین خواستار از سرگیری سریع گفت‌وگوها بین طرفین، در تعامل کامل با میانجیگری به رهبری فرستاده ویژه سازمان ملل شدند.

نبنزیا اظهار کرد: آنها با تایید تعهد خود را نسبت به یک فرآیند سیاسی یمنی و متعلق به یمن که در قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل متحد، بار دیگر بر تعهد قاطع جامعه جهانی در حمایت از حاکمیت، اتحاد، استقلال و تمامیت ارضی یمن تاکید کردند.

وی خاطرنشان کرد: اعضای شورای امنیت از دولت یمن و شورای انتقالی جنوب خواستند تا فوری توافقنامه ریاض را اجرا کنند.اعضای شورای امنیت از توافق طرفین در تاریخ ۲۷ سپتامبر برای آزادی ۱۰۸۱ زندانی استقبال کردند که گام مهمی در اجرای توافقنامه استکهلم و اقدام مهم اعتماد سازی است.

رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد تصریح کرد: اعضای شورای امنیت بر ضرورت تنش زدایی در سراسر یمن و آتش بس سراسری تاکید کردند و خواستار اجرای فراخوان آتش بس جهانی دبیرکل به شرح مفصل در قطعنامه ۲۵۳۲ (۲۰۲۰) و همچنین فراخوان ۲۵ مارس وی برای توقف فوری درگیری‌ها شدند.

نبنزیا در این بیانیه مطبوعاتی اظهار کرد: آنها تشدید در مارب را به دلیل قرار دادن ساکنان و آوارگان داخلی در معرض خطر جدی و تهدید به از بین بردن روند صلح سازمان ملل محکوم کردند. آنها با ابراز نگرانی از ادامه خشونت در درگیری‌های یمن، ادامه حملات حوثی‌ها به عربستان را که تهدیدی جدی برای امنیت منطقه است، به شدت محکوم کردند.

وی تاکید کرد: آنها همچنین تشدید اوضاع نظامی اخیر در استان حدیده را محکوم کردند و آن را نقض توافقنامه حدیده دانستند و هشدار دادند که روند صلح را به خطر انداخته‌ است. آنها خواستار توقف فوری جنگ و تعامل با نماینده سازمان ملل برای حمایت از سازوکارهای اجرای مشترک توافقنامه حدیده (UNMHA) شدند. آنها همچنین بر اهمیت پیروی کامل از تحریم تسلیحاتی شورای امنیت در یمن تاکید کردند.

در بیانیه رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد ادامه داد: اعضای شورا بر لزوم پیروی طرف‌ها از تعهدات خود در قوانین بین‌المللی بشردوستانه از جمله تعهدات مربوط به دسترسی بشردوستانه و حفاظت از زیرساخت‌های شهری و غیرنظامی و حمایت از پرسنل اقدامات بشردوستانه و بهداشت و امکانات آنها تاکید کردند.

نبنزیا اضافه کرد: آنها بار دیگر بر ضرورت محافظت از کودکان و زنان در برابر انواع خشونت و بر لزوم جلوگیری طرف‌ها از نقض حقوق بشر و سوء استفاده‌های جدی تاکید کردند. اعضای شورای امنیت ابراز نگرانی عمیق کردند که گرسنگی در سال جاری در صورت ایجاد اختلال طولانی مدت در واردات مواد غذایی یا ایجاد موانع در توزیع، یا ادامه سقوط اقتصادی که با شیوع کووید-۱۹ و هجوم ملخ تشدید می‌شود ، یک چشم‌انداز واقعی در یمن است.

وی در این بیانیه، اقدامات نخستین حوثی‌ها در رفع مشکلات دسترسی کمک‌های بشردوستانه که برای نجات ده‌ها میلیون آسیب‌پذیر یمنی ضروری است، قابل توجه دانسته شده و آمده است: اعضای شورای امنیت از همه طرف‌های یمنی خواستند دسترسی انسان‌دوستانه کامل، ایمن و بدون مانع را برای همه افراد نیازمند تسهیل کنند.

رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از شرایط نفتکش سافر که در صورت بدتر شدن وضعیت آن، فاجعه زیست محیطی، اقتصادی و انسانی را برای یمن و منطقه رقم خواهد زد، گفت: اعضای شورا از حوثی‌ها خواستند تا دسترسی فوری و بی‌قید و شرط را برای کارشناسان سازمان ملل متحد به منظور انجام یک ماموریت ارزیابی و ترمیم تسهیل کنند.

این بیانیه همچنین از همکاری‌های اخیر عربستان سعودی، انگلیس، آلمان، هلند و فرانسه و بسیج تسهیلات حمایت از صلح استقبال می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا