گوناگون

۱۳ کشته در حمله به شهر گنجه در آذربایجان

به گفته مقام‌های جمهوری آذربایجان ۱۳ نفر در حمله موشکی به شهر گنجه کشته شده‌اند. در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ آتش‌بس شکننده‌ای به مدت یک هفته در حال اجرا است، اما هیچ یک از طرف‌های درگیر به آن پایبند نیستند….

به گزارش دویچه وله، مقام‌های وزارت دفاع آذربایجان از حملات موشکی به یک منطقه مسکونی در شهر گنجه خبر داده‌اند. بر اثر اصابت موشک به این منطقه ۱۳ نفر کشته شده‌اند. گنجه دومین شهر بزرگ آذربایجان است.

این دومین حمله به گنجه در یک هفته گذشته است. در این حمله شماری از خانه‌ها در شهر ۳۰۰ هزار نفری گنجه تخریب شدند. ماموران اجسادی را که در میان آنها کودک هم دیده می‌شدند، از زیر آوار بیرون آورده‌اند. در این حمله بیش از ۵۰ نفر مجروح شده‌اند.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان این حمله را یک جنایت جنگی خواند. او در یک پیام تلویزیونی گفت: «ما در میدان جنگ انتقام خواهیم گرفت.» وی نیروهای ارمنی در قره‌باغ و طرفداران آنها در ارمنستان را “سگ” ، “فاشیست” و “حیوانات وحشی” توصیف کرد.

ارمنستان مسئولیت انجام این حمله را انکار می کند. اما دلایل انکار ناپذیر برای حمله به این شهر از سوی ارمنستان را تایید می کند.

غیرنظامیان زیادی به دلیل نقض آتش بس کشته شده‌اند

ارمنستان نیز به نوبه خود از حملات موشکی آذربایجان از جمله به قره‌باغ خبر داد. به گفته مقام‌های ارمنستان حداقل سه غیرنظامی در استپاناکرت زخمی شده‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه سقف یک مرکز خرید در این حملات تخریب شده است. هر دو طرف یکدیگر را به نقض مجدد آتش بس متهم کردند. این آتش‌بس شنبه گذشته با میانجیگری روسیه برقرار شد. سازمان ملل متحد نیز از هر دو کشور خواسته است تا از حمله به مناطق غیرنظامی خودداری کنند.

ارتش آذربایجان همچنین اعلام کرد که یک فروند جنگنده ارمنستان را سرنگون کرده است. وزارت دفاع ارمنستان بلافاصله این خبر را تکذیب کرد و گفت که دو هواپیمای بدون سرنشین را از طرف مخالف سرنگون کرده است. آذربایجان می‌گوید شهر فضولی و هفت روستای اطراف را تحت کنترل خود درآورده است.

هزاران آواره در دهه‌ها درگیری

این دو جمهوری شوروی سابق دههها برای منطقه کوهستانی قره‌باغ و مناطق همجوار با آن جنگیده‌اند. منطقه‌ای که در آن  ۱۴۵ هزار نفر نفر سکونت داشته‌اند. قره‌باغ توسط ارمنستان کنترل می شود، اما طبق قوانین بین‌المللی متعلق به آذربایجان است. آذربایجان در جنگی که به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی حدود ۳۰ سال پیش رخ داد ، کنترل منطقه را از دست داد. از سال ۱۹۹۴ یک آتش بس شکننده در آنجا برقرار شده است.

هزاران نفر در حال حاضر از منطقه کوهستانی که عمده ساکنانش ارامنه مسیحی هستند، فرار کرده‌اند. به گفته وزارت دفاع ارمنستان از زمان آغاز جنگ در پایان ماه سپتامبر ، بیش از ۶۰۰ سرباز کشته شده‌اند. آذربایجان تاکنون هیچ اطلاعاتی در مورد تلفات نیروهای مسلح خود ارائه نداده است. در حملات ارمنستان بیش از ۵۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا