اخبارچرخان

آتش بس دوباره میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان

آتش‌بسی که پس از موج اخیر درگیری‌های ارمنستان و آذربایجان در روسیه بر سرش توافق شد و بارها از سوی هر دو طرف درگیر بر سر ناگورنو-قره‌باغ شکسته شد، از نیمه شب شنبه ۲۶ مهرماه (۱۷ اکتبر) دوباره برقرار شده است. باکو و ایروان که یکدیگر را به آغاز موج جدید درگیری‌ها و شکستن توافق آتش بس و حمله به مناطق مسکونی و شهری متهم می‌کنند، با میانجیگری دوباره روسیه بر سر آتش‌بس جدید توافق کردند…..

به گزارش یورو نیوز، این تصمیم توسط وزاری خارجه هر دو کشور آذربایجان و ارمنستان عصر شنبه و بدنبال گفتگوی تلفنی آن دو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام شد. لاوروف در این گفتگوی تلفنی به شدت اصرار کرد تا هر دو طرف درگیر به توافق آتش‌بس بدست آمده در مسکو پایبند باشند.

جمهوری آذربایجان ساعاتی پیش از توافق آتش‌بس دوباره اعلام کرد در جنگ بر سر ناگورنو-قره‌باغ دست برتر را دارد و ارتش این کشور به پیشروی‌های قابل توجهی دست یافته و بدنبال بازپس‌گیری شهر جبرئیل، شهر فضولی و ۷ روستای پیرامون آن را نیز از تصرف نیروهای ارمنی خارج کرده و کنترل آنها بدست گرفته است.

شهر فضولی جمهوری آذربایجان و تمامی ۷۵ روستای اطراف آن به جز ۲۰ روستا، در سال ۱۹۹۳ میلادی به اشغال ارمنستان درآمده بود.

وزارت دفاع آذربایجان همچنین روز شنبه ۱۷ اکتبر اعلام کرد که یک فروند هواپیمای جنگی سوخو-۲۵ ارمنستان را سرنگون و یک سامانه موشکی اس-۳۰۰ این کشور را نابود کرده و خطوط دفاعی نظامیان ارمنی را در قره‌باغ شکسته است.

AP/Azerbaijan's Defense Ministry

باکو و نزدیک‌ترین متحدش ترکیه می‌گویند ارمنستان برای «جبران شکست در جبهه‌های جنگ» به شهرها حمله می‌کند و در آخرین حملات موشکی به گنجه، دومین شهر بزرگ آذربایجان، ۱۳ غیرنظامی کشته و ۵۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند. باکو همچنین ارمنستان را متهم می‌کند که شهرستان «اردوباد» در منطقه خودمختار نخجوان آذربایجان و هم‌مرز با ایران را با موشک هدف گرفته است.

بنا به آمار رسمی منتشر شده از سوی دولت جمهوری آذربایجان، از آغاز درگیری‌ها در ۲۷ سپتامبر تا به امروز، ۶۰ غیرنظامی این کشور در حملات کشته شده و ۲۷۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. مقامات آذربایجان شمار تلفات جانی نظامیان خود را اعلام نمی‌کنند.

الهام علی‌اف٬ رئیس جمهور آذربایجان در آخرین اظهارات خود درباره گلوله باران شهر گنجه گفت که باکو «در میدان نبرد انتقام خواهد گرفت». وی افزود: «اگر جامعه بین‌الملل ارمنستان را تنبیه نکند، ما این کار را خواهیم کرد.»

AP/Copyright 2020

بالکون خانه ای در خان‌کندی مرکز قره‌باغ۲۰۲۰

در آنسو، ایروان می‌گوید پهپادهای جمهوری آذربایجان با پرواز بر مناطق  ارمنستان،  اهداف نظامی و  زیرساخت‌ها و مراکز  را نیز هدف گرفته و تخریب کرده‌اند.

وزارت امور خارجه ارمنستان روز شنبه اعلام کرد سه شهروند غیرنظامی این کشور بر اثر حملات نظامیان آذربایجان زخمی شده‌اند.

به گفته مقام‌های جمهوری آذربایجان ۱۳ نفر در حمله موشکی به شهر گنجه کشته شده‌اند.  این دومین حمله به گنجه در یک هفته گذشته است. در این حمله شماری از خانه‌ها در شهر ۳۰۰ هزار نفری گنجه تخریب شدند. ماموران اجسادی را که در میان آنها کودک هم دیده می‌شدند، از زیر آوار بیرون آورده‌اند. در این حمله بیش از ۵۰ نفر مجروح شده‌اند.

آقای پاشینیان به روزنامه لیبراسیون فرانسه گفت:«ما مانند هر ملت دیگر که تهدید به نابودی می‌شود باید از خود دفاع کنیم».

منطقه‌ای را که باکو و ایروان بر سر آن دهه‌ها مناقشه و ستیز دارند متعلق به خاک  آذربایجان و قره‌باغ  با مرکزیت خان کندی نام دارد.  پیش از اعلام استقلال و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، خودمختار و جزو خاک جمهوری آذربایجان بود.

سازمان ملل متحد این منطقه را بعنوان جزیی از خاک جمهوری آذربایجان به رسمیت می‌شناسد. ارمنستان که هنوز این اعلام استقلال را به رسمیت نشناخته است، می‌گوید جمهوری آذربایجان باید حق تعیین سرنوشت ساکنان قره‌باغ را به رسمیت بشناسد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا