جوانان

مسأله‌ای فراتر از فقر

ریشۀ بحران اقتصادی کنونی به وابستگی دیرینهٔ اقتصاد کشورمان به امپریالیسم برمی‌گردد که پس از انقلاب هم با وجود انبوه وعده و وعیدها کوششی علمی، عملی، و بنیادی به‌منظور تبدیل آن به اقتصادی ملی انجام نگرفت و برعکس، با پیروی از دستورالعمل‌های صندوق بین‌المللی پول و انداختن اقتصاد کشور در کام نولیبرالیسم، زیر ساختار تولیدی میهن ما را با لطمات جدی رو به رو کرده اند و اقتصادی مبتنی بر دلالی و رانت خواری پدید آورده اند….
یک اقتصاددان در ایران نسبت به بروز آشوب‌ها و بحران‌های بسیار خطرناک به سران حکومت هشدار داد.

روزنامه همدلی در شماره امروز ۲۸مهرماه به‌ نقل از فرشاد مومنی نوشته است: کشور ما به‌ واسطه سهل‌انگاری ها و فقدان اهلیت حرفه‌ ای در عرصه سیاست ‌گذاری و تخصیص منابع در معرض یک پدیده بسیار خطرناکی قرار دارد.

وی افزود: بنابراین ذهن سیاست ‌گذاران کشور باید به مسأله‌ای فراتر از فقر، یعنی فلاکت جلب شود.

این اقتصاددان در ادامه گفت: گر صادقانه با این شرایط روبه‌رو نشویم، احتمال آن وجود دارد که ما در معرض گسست‌ها، آشوب‌ها و بحران های بسیار خطرناک قرار بگیریم.

مردم خشمگین اند، خدا به داد ما برسد

به گزارش سایت جماران، حجت الاسلام ناصر نقویان با اشاره به دوره حضورش در هیأت عالی گزینش کشور گفت: گزینشی که ما درست کرده‌ایم نامشروع است و با موازین فقهی ثابت می کنم که نامشروع است.

وی افزود: کسی کار بلد است و انسان پاکی است و می‌خواهد خدمت کند، تو به او می گویی ریش می تراشی و آستین کوتاه می آیی؟ در سال ۸۸ طرف چه کسی بودی؟ امیرالمؤمنین می گوید اگر می خواهی کسی را سر کار بیاوری نماز و روزه و ولایت من را از او نپرس؛ ببین کار را بلد است و پاکدست و پاکدامن هست، کافی است.

نقویان با تأکید بر اینکه در حقوق شهروندی همه مساوی هستند، اظهار داشت: این همه آدم را دور کرده ایم و غربی ها روی هوا زده اند. معاون بانک مرکزی برای من گفت شخصی را رد کردیم به دلیل اینکه عکسی در خارج از کشور از او دیده بودیم. چند ماه بعد یکی از بانک های معتبر انگلیس او را جذب کرد و الان رئیس آن بانک است.

وی با اشاره به مطالبی که در خصوص دو تابعیتی بودن افراد مطرح می‌شود، تأکید کرد: اگر کسی را ندارید که کشاورزی کشور را درست کند، دو تابعیتی بیاورید. اگر کسی را ندارید که صنعت کشور را درست کند، سه تابعیتی بیاورید. اگر نمی‌توانید اقتصاد را درست کنید، پنج تابعیتی بیاورید!

حجت الاسلام نقویان در پایان گفت:«عده‌ای با ناتوانی و بی‌تدبیری همه چیز را بر باد می‌دهند. امیدوارم آن روز پیش نیاید؛ ولی تاریخ به ما می‌گوید اگر اکثریتی ناراحت بود، باید حاکمان گوششان را بدهکار سخن مردم کنند. خدا به داد ما برسد و عاقبت همه ما را ختم به خیر کند.»

تحمیل سیاست های کلان اقتصادی از سوی دفتر خامنه ای به دولت های گوناگون جمهوری اسلامی در دهه های اخیر به صورت پیگیر در راستای تأمین منافع کلان سرمایه داری تجاری و سرمایه داری دیوان سالار کشور، که بخش مهمی از آن در دستگاه های دولتی و سپاه پاسداران رژیم رشد یافته و بر حیات اقتصادی کشور چنگ انداخته است، بوده است و این سیاست های کلان است که مسبب اصلی فاجعه کنونی در میهن ماست.
مقابله با سیاست‌های اقتصادی نولیبرالی و ضد ملی رژیم ولایت فقیه بخشی جدایی‌ناپذیر از مبارزۀ عمومی خلق در طرد رژیم ولایت فقیه است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا