اخبار

پیروزی دوباره نامزد سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری بولیوی

یک سال بعد از کودتای نظامی در کشور بولیوی علیه اوو مورالس که به بهانه ی «تقلب» در انتخابات صورت گرفت و با پشتیبانی آمریکا و بسیاری از «دموکراسی»های غربی همراه شد، برپایه ی نظرسنجی‌های پای صندوق‌های رای، لوئیس آرسهِ نامزد جناح چپ رهبر فعلی حزب «جنبش به سوی سوسیالیسم» با کسب بیش از ۵۲ درصد آرا پیروز انتخابات روز گذشته انتخابات ریاست جمهوری این کشور شده است…..

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، شمارش سریع از سوی موسسه ناظر بر انتخابات “سیسموری” که از سوی کانال تلویزیونی یونیتل بولیوی نیمه شب یکشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که لوئیس آرسه ۵۲.۴ درصد آرای معتبر را به دست آورده که ۲۰ درصد بیشتر از کارلوس مسا، رقیب میانه‌رویش با ۳۱.۵ درصد آراست.

رسانه‌های محلی با استناد به این نظرسنجی‌ها ضمن اعلام این خبر تصریح کردند که آقای آرسِه پیروز قطعی انتخابات ریاست جمهوری است و رای گیری به دور دوم کشیده نخواهد شد.

بر اساس این گزارش، لوئیس آرسِه، وزیر اقتصاد کابینه اوو مورالس هم اکنون بیش از ۲۰ امتیاز از کارلوس مِسا، رئیس جمهوری اسبق این کشور و رهبر حزب جامعه مدنی پیش است.

آقای مِسا که در انتخابات قبلی ریاست جمهوری بولیوی نیز رقیب اصلی اوو مورالس به شمار می‌آمد به موجب نتایج آخرین نظرسنجی‌های انجام شده در پای صندوق‌های رای تنها ۳۱.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

بدین ترتیب با تایید رسمی نتایج این نظرسنجی، تنها یک سال پس از استعفای اوو مورالس که از سوی مخالفان به تقلب در انتخابات پیشین متهم شده بود، شاهد بازگشت جناح چپ و یکی از چهره‌های شناخته شده از حزب «جنبش به سوی سوسیالیسم» خواهیم بود.

پیروز انتخابات ریاست جمهوری بولیوی پس از اعلام نتایح اولیه که از برتری قاطع وی حکایت داشت در نخستین واکنش گفت که «بولیوی بار دیگر به دموکراسی گره خورده است.»

آقای آرسِه که در حضور خبرنگاران سخن می‌گفت در ادامه تاکید کرد: «ما برای همه مردم بولیوی کار خواهیم کرد و یک دولت وحدت ملی تشکیل خواهیم داد.»

مشخصهٔ دورهٔ پس از کودتای نظامی در ماه نوامبر ۲۰۱۹، سرکوب، قتل عام ده‌ها تن از فعالان اتحادیه‌های کارگری و فعالان اقوام بومی، و تلاش برای منع جنبش سوسیالیسم از شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری بود. همراه با این سرکوب، کارزار مداوم تبلیغات فریبکارانهٔ رسانه‌ها و انتشار اخبار جعلی به منظور سیاه‌نمایی چهارده سال حاکمیت دولت با گرایش سوسیالیستی به پیش برده می‌شد.

نتایج اولیه انتخابات بولیوی نشان می‌دهد که جناح چپ و شخص اوو مورالس که پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به دنبال اعتراض مخالفان مجبور به برکناری شد، همچنان از پشتیبانی گسترده ی مردم این کشور برخوردار است.

بیش از هفت میلیون و ۳۰۰ هزار رای دهنده بولیویایی در این انتخابات، علاوه بر انتخاب رئیس جمهوری و معاونش، ۱۳۶ عضو پارلمان این کشور را نیز انتخاب خواهند کرد.

مورالس گفته فردای روزی که آرس در انتخابات پیروز شود، به کشورش بازخواهد گشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا