گوناگون

نبرد در قره‌باغ پس از نقض دومین توافق آتش‌بس؛ آذربایجان از فتوحات جدید خبر داد

نبردها در قره‌باغ در حالی پس از نقض دومین توافق آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ادامه دارد که دو طرف روز دوشنبه یکدیگر را به انجام حملات جدید متهم کردند….

دومین آتش‌بس بشردوستانه قرار بود از یکشنبه شب به اجرا گذاشته شود اما از همان ابتدا درگیری‌هایی میان دو طرف روی داد.

این در حالی است که با گذشت چهار هفته از شروع دور جدید درگیری‌های نظامی میان آذربایجان و جدایی طلبان تحت حمایت ارمنستان در قره‌باغ هر دو طرف یکدیگر را به نقض آتش‌بس و انجام حملات تازه متهم می‌کنند.

وزارت دفاع آذربایجان صبح امروز دوشنبه، ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۹،  با انتشار بیانیه‌ای نیروهای جدایی طلب ارمنی در قره‌باغ را به انجام حملات تازه و بمباران شهر «آغجابدی» متهم کرد. در این بیانیه همچنین تاکید شده که بخش‌هایی در شهرستان‌های «گورانبوی»، «ترتر» و «آغدم» نیز یکشنبه شب هدف نیروهای ارمنی قرار گرفته است.

این در حالی است که خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرنگار خود در محل درگیری‌ها گزارش داد که استپاناکرت/خان‌کندی، مرکز جمهوری خودخوانده قره‌باغ یکشنبه شب آرامی را سپری کرد؛ حال آنکه این شهر از ابتدای دور تازه مناقشات همواره هدف بمباران‌های ارتش آذربایجان قرار داشت.

 آذربایجان با فتوحات جدید

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توییتر نیروهای جدایی‌طلب در قره‌باغ را به نقض «گستاخانه» آتش بس متهم کرد و مدعی شد که در حملات تازه ارمنی‌ها مناطق مسکونی هدف قرار گرفته و تعدادی غیرنظامی کشته شده‌اند.

رئیس جمهوری آذربایجان همچنین مدعی شد که نیروهای ارتش کشورش در واکنش به این حملات با پیشروی در مناطق نبرد سیزده روستا در شهرستان جبرئیل را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

دور تازه درگیری‌های نظامی میان جمهوری آذربایجان و جدایی طلبان تحت حمایت ارمنستان در قره‌باغ که از روز ۲۷ سپتامبر آغاز شده تاکنون دست کم ۷۰۰ کشته برجای گذشته است؛ حال آنکه به اعتقاد کارشناسان با توجه به ادعای هر دو طرف مناقشه مبنی بر کشتن «هزاران سرباز دشمن» شمار قربانیان این مناقشه مرگبار بی شک بسیار بیشتر از آمار اعلام شده است.

آتش‌بسی که روز یکشنبه اعلام و هرگز اجرایی نشد یک روز پس از بمباران گنجه، دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان وضع شده بود. فرانس پرس شمار قربانیان بمباران شهر گنجه را سیزده نفر اعلام کرده است.

ناگورنو قره‌باغ، منطقه‌ای  در خاک جمهوری آذربایجان پیش از فروپاشی شوروی سابق است که بعد از فروپاشی شوروی سابق، ارمنی ها آن را به تصرف خود در آوردند. دست کم ۳۰ هزار کشته برجای گذاشت.

این مناقشه که هر از چند گاهی آتش آن دوباره شعله‌ور می‌شود از سال ۱۹۹۴ با توافق آتش بسی شکننده میان دو طرف متوقف شد. این در حالیست که به نظر می‌رسد جمهوری آذربایجان در دوره تازه درگیری‌ها عزم خود را برای تسط کامل بر قره‌باغ که ادعای مالکیت آن را دارد جزم کرده است.

منطقه  قره‌باغ با مرکزیت خان‌کندی پیش از اعلام استقلال و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، خودمختار و بخشی از خاک جمهوری آذربایجان بود. سازمان ملل متحد همچنان این منطقه را بعنوان جزیی از خاک جمهوری آذربایجان به رسمیت می‌شناسد.

منبع: یورونیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا