یادمان و رویدادها

گزارش برگزاری گرامیداشت جانباختگان سال ۶۷ در هلند

نامشان زمزمه نیمه شب مستان باد
تا نگویند که از یاد فراموشانند …

روز یکشنبه هشتم سپتامبر ٢٠١٣ ، مراسم گرامیداشت ٢۵ مین سالگرد قتل عام سراسری زندانیان سیاسی سال ۶٧ ، به کوشش کمیته همکاری احزاب و سازمانهای سیاسی ایرانی در هلند متشکل از واحد های هلند ،( حزب توده ایران ، حزب دمکرات کردستان ایران ، حزب کو مله کردستان ایران ، سازمان اتحاد فداییان خلق ایران و سازمان فداییان خلق ایران – اکثریت ) و با حضور جمعی از ایرانیان مقیم هلند در شهر نایمیخن برگزار شد .
در ابتدای این مراسم ، آقای احمد مرتضایی ، گرداننده جلسه ، ضمن خوشامد گویی به حاضرین ، بیاد و احترام این جانباختگان و همه جانباختگان راه آزادی اعلام یک دقیق سکوت کردند ، همزمان با اتمام سکوت درسالن سرودی حماسی بیاد جانباختگان پخش شد .
پس از آن آقای ناصر موذن سخنانشان را با ترسیم آن روزهای شوم و رنج و درد خانوده های زندانیان سیاسی برای اطلاع از وضعیت عزیزانشان پرداخت . وی همچنین موقعیت دربندیان بی پناه در مواجه با سوالهای گروه مرگ را تشریح نمود .
آقای موذن در ادامه سخنانانش به تلاش گسترده فعالین سیاسی و مدافعان حقوق بشر در بازتاب این جنایت علیه بشریت پرداختند . ایشان در پایان سخنانش ، بخشی از داستانش درارتباط با آن روزهای تلخ را برای حضار خواندند . وی سخنان خود را باشعر «غریبانه » هوشنگ ابتهاج که تاثیر عمیقا احساسی برحضار داشت به پایان رساند .

سپس نوبت به سخنران بعدی ، آقای فواد تابان رسید . ایشان در ابتدای سخنانش به بیان مقوله کشتار و اعدام دگراندیشان و آزادیخواهان توسط جمهوری اسلامی پرداخته و این روند را همزاد حکومت جمهوری اسلامی و آغاز آن را سال ۵٧ دانست .
تابان در ادامه سخنانش ، کشتار مردم بیگناه روستای قارنا در کردستان ، کشتار سال ۶٠ ، قتل عام سراسری زندانیان سیاسی در تابستان ۶٧ و سرکوب و اعدام امروز آزادیخواهان میهنمان را در یک راستا و مرتبط با هم دانسته و آنرا سیمای برخورد جمهوری اسلامی در مواجهه با مخالفین خود و آزادیخوهان دانستند.آقای تابان ، به نقش خمینی و نزدیکانش در تولید این جنایت پرداخته و انتخاب اخیر مصطفی پورمحمدی که از اعضای اصلی گروه مرگ بوده را به عنوان وزیر دادگستری در راستای تایید همان سیاستها برشمرد .
تابان ضمن استقبال از کارهای انجام گرفته در پروسه دادخواهی این جنایت گفتند : تا زمانی که پتانسیل دادخواهی و مخالفت با اعدام از درون جامعه و از درون جنبش دادخواهی برآمد نکند ، کوششهای انجام گرفته کامل نخواهند بود .

پس از سخنرانان ، خانم نسترن حمیدی اشعاری از سید علی صالحی و هوشنگ ابتهاج را ، بسیار زیبا و پر احساس خواندند.
بخش پایانی مراسم به پرسش ها و اظهار نظر حاضرین و پاسخ سخنرانان اختصاص یافت .
در لحظاتی از این برنامه نوزندگان کرد به اجرای موسیقی زنده پرداختند .
در پایان برنامه، آقای مرتضایی از حاضرین و سخنرانان قدردانی کردند، همچنین یکی از بر گزارکنندگان این مراسم از شرکت کنندگان و حضور خانواده قربانیان این جنایت و تنی چند از زندانیان سیاسی و جان بدربردگان سال ۶٧ در این مراسم سپاسگزاری کردند.
وی از فیلمبرداران و حضور فعال دوستان تلویزیون روژ هلات برای ضبط برنامه سپاسگزاری بعمل آورد .
حاضرین با یاد عزیزان جانباخته و با اراده ای مصمم تر برای پیگیری امر دادخواهی و کوشش همگانی برای جلوگیری از وقوع این جنایت ضدبشری، سالن گرامیداشت را ترک کردند .

گزارش از سیامک کلهر

قسمت اول

روز یکشنبه هشتم سپتامبر ٢٠١٣ ، مراسم گرامیداشت ٢۵ مین سالگرد قتل عام سراسری زندانیان سیاسی سال ۶٧ ، به کوشش کمیته همکاری احزاب و سازمانهای سیاسی ایرانی در هلند متشکل از واحدهای هلند، (حزب توده ایران…

بخش دوم برنامه
http://www.youtube.com/watch?v=dkXtfzU7FGk&feature=youtu.be

 


 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا