اخبار

روز سیاه کرونا در ایران ثبت شد

جدیدترین آمار کرونا؛ در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۳۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند حال ۴۷۷۱ نفر وخیم است ۲۷ استان در وضعیت قرمز

سخنگوی وزارت بهداشت آمار مرتبط با شیوع کووید-۱۹ را در ایران ازجمله تعداد مبتلایان و قربانیان طی ۲۴ ساعت گذشته اعلام کرد.

به گزارش همشهری آنلاین، دکتر سیماسادات لاری گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۳۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

او  گفت: از دیروز تا امروز ۲۸ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴ هزار و ۲۵۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۹۴۸ نفر از آنها بستری شدند.

وی گفت: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۳۴ هزار و ۶۳۱ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۳۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۰ هزار و ۷۱۲ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: خوشبختانه تا کنون ۴۳۱ هزار و ۳۶۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

وی گفت: ۴۷۷۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری ادامه داد: تا کنون چهار میلیون و ۵۴۰ هزار و ۴۵۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

به گفته لاری، استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی همچنین در توضیح استانهای در وضعیت هشدار گفت: استانهای هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

شدت سرایت ویروس کرونا بیشتر شده است

به گزارش ستاره صبح، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بابیان اینکه شدت سرایت ویروس کرونا بیشتر شده، افزود: هرروز داغ تازه‌ای از سربازان خط مقدم و ژنرال‌های مبارزه با کووید ۱۹ را به دل داریم.
به گزارش وبدا، سعید نمکی روز دوشنبه در جلسه کمیته ملی تعیین مصادیق شهدای مدافع سلامت گفت: هرروز داغ تازه‌ای از سربازان خط مقدم و ژنرال‌های مبارزه با کووید ۱۹ را به دل داریم. روز گذشته دکتر زارع جوشقانی رئیس بیمارستان لبافی نژاد از چشم‌پزشکان بسیار برجسته کشور را از دست دادیم که سوابق مدیریتی درخشانی در حوزه سلامت در کاشان، زنجان و تهران داشت. وی ادامه داد: چند روز قبل دکتر فقیهی که ایشان هم از چشم‌پزشکان برجسته بود را از دست دادیم که سال‌ها رئیس بیمارستان طرفه بود و این بیمارستان را متحول کرده و به عبارتی دوباره ساخته بود. همچنین افرادی مانند دکتر حسنی یکی از متخصصان حاذق آی سی یو، دکتر نادری یکی از بزرگان پیوند و بسیاری از پزشکان برجسته کشور و تعداد زیادی پزشک، پرستار و کادر درمانی و کارکنان سلامت را ازدست‌داده و می‌دهیم و این ضایعات، قابل جبران نیست. نمکی خاطرنشان کرد: متأسفانه شدت سرایت ویروس بیشتر شده و حتی ظن اینکه قدرت بیماری‌زایی آن با موتاسیون هایی افزایش‌یافته باشد وجود دارد، هم سنین پایین‌تر را گرفتار می‌کند و نوع گرفتاری آن، وخامت حال بیماران را بیشتر می‌کند.

  درخواست تمدید محدودیت‌ها
معاون کل وزارت بهداشت در رابطه با تمدید محدودیت‌های کرونایی در مناطق و شهرهای دارای شیوع بالا، گفت: تا زمان کنترل کامل بیماری درخواست ادامه محدودیت‌ها راداریم و بسته به آمارهایی که طی چند روز آینده خواهیم داشت، درخواست تمدید و تشدید برخی از محدودیت‌ها را خواهیم داشت. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی با اشاره به درخواست شورای شهر مبنی بر تعطیلی دوهفته‌ای تهران برای کنترل شیوع بیماری، اظهار کرد: این درخواست باید ابتدا در ستاد ملی کرونا مطرح شود تا در این رابطه تصمیم‌گیری شود ولی هنوز مطرح نشده است.
وی ادامه داد: مطالعه اخیر سازمان بهداشت جهانی نیز نشان داد که داروی رمدسیویر و چند داروی دیگر که خیلی بر روی آن‌ها حساب می‌شد، چه در مرگ‌ومیر و چه در طول مدت بیماری بی‌تأثیرند وهمگی ما باید قسمت اعظم نیروی خود را بر روی اصلاح رفتارهای اجتماعی مردم و اجرای فاصله‌گذاری‌های اجتماعی قرار دهیم.

پیک سوم کرونا در تهران
همچنان صعودی است
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: پیک سوم بیماری کرونا در تهران همچنان روند صعودی دارد و شاخص‌های ابتلا به این بیماری کاهش نیافته است. دکتر علیرضا زالی گفت: تهران در چند هفته اخیر هیچ تغییری در شاخص‌های ابتلا به بیماری کرونا نکرده و تقریباً در روزهای اخیر کماکان شاهد میزان افزاینده بستری، مراجعین سرپایی و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا بودیم.
زالی گفت: امروز با ارسال نامه‌ای به وزیر بهداشت درخواست کردیم تا برای تعطیلات تجمیع هفته آینده تدابیری در زمینه ایجاد مداخلات منعی برای سفر و ایجاد مکانیزه جرایم اعمال شود. درخواست مدافعان سلامت از مسئولان و مردم این است که رعایت جدی‌تر و مداخلات بازدارنده‌تر داشته باشند تا شاهد کنترل بیماری در جامعه باشند. وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد یکی از دلایل افزایش شهدای مدافع سلامت و میزان ابتلای آنان در روزهای اخیر، خستگی مزمن است. خستگی مزمن و فشار کاری مضاعف و غیرمتعارفی که به تیم درمان وارد می‌شود، می‌تواند سبب کاهش سیستم ایمنی آنان شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا