بین‌المللی

اول خروج، بعد مذاکره

گزارش وال‌استریت ژورنال از سفر محرمانه مقام کاخ سفید به سوریه

شرق: یک گزارش کوتاه از روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال باعث شد که دمشق اذعان کند چندی‌پیش یکی از مقامات ارشد کاخ سفید برای مذاکره با مقامات ارشد این کشور وارد خاک سوریه شده است. گزارشی که گمانه‌زنی‌های بی‌شماری را به دنبال داشت؛ بسیاری بعد از انتشار این گزارش احتمال دادند که دمشق برای آغاز مذاکرات با واشنگتن پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالات متحده بی‌میل نیست. اما ساعتی پس از انتشار این گزارش، روزنامه الوطن سوریه به نقل از مقامات ارشد این کشور نوشت که دمشق هرگونه مذاکره با واشنگتن را به خروج نیروهای آمریکایی از خاکش مشروط کرده است.

آخرین باری که گفت‌وگوهایی میان کاخ سفید و مقام‌های سوری در دمشق برگزار شد، مربوط به سال ۲۰۱۰ است و یک سال پس از آن روابط دیپلماتیک دو کشور به‌طور‌کامل قطع شد. از آن زمان، آمریکا تلاش کرده تا سوریه را در صحنه بین‌المللی منزوی کند و تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مقامات دمشق اعمال کرده است. اکنون مقام‌های آمریکایی امیدوارند که توافق با دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه بتواند به آزادی «آستین تایس» خبرنگار آزاد و تفنگدار دریایی سابق آمریکایی که در سال ۲۰۱۲ در سوریه ناپدید شد، منجر شود. پیش از این نیز «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، بارها در اظهارات خود خواستار آزادی بازداشت‌شدگان آمریکایی شده است. آگوست گذشته نیز «مایک پمپئو» وزیر خارجه این کشور تأیید کرد که ترامپ در ماه مارس پیامی درباره سرنوشت آستین به بشار اسد ارسال کرده است.

وال‌استریت ژورنال بامداد دوشنبه به نقل از «مقام‌های دولت ترامپ و سایر افراد مطلع از مذاکرات» نوشت: «کاش پاتل» معاون دستیار ترامپ و مقام ارشد ضدتروریسم کاخ سفید اوایل سال جاری میلادی به دمشق رفت تا در مورد آزادی دست‌کم دو فرد آمریکایی که گفته می‌شد در اختیار دولت سوریه هستند، مذاکره کند. مقام‌های آمریکایی از ارائه اطلاعات در مورد افرادی که پاتل در سوریه با آنها دیدار کرد، خودداری کردند. این روزنامه از «مجد کمال‌مز» شهروند سوری-آمریکایی به‌عنوان فرد دیگری نام برد که کاخ سفید برای آزادی او تلاش می‌کند. آن‌طور‌که وال‌استریت ژورنال می‌نویسد، دست‌کم چهار آمریکایی دیگر در بازداشت دمشق هستند اما اطلاعات چندانی درباره پرونده آنها در دست نیست.

گزارش روزنامه الوطن سوریه نیز که اندکی بعد منتشر شد، این موضوع را تأیید می‌کند. در این گزارش آمده است «روجر کارستینس» فرستاده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور افراد ربوده‌شده و کاش پاتل در ماه آگوست گذشته با سفر به دمشق با سرلشکر «علی مملوک» رئیس دفتر امنیت ملی سوریه در دفتر او دیدار کردند. این منابع تصریح کردند که این دو مقام آمریکایی تلاش کردند تا همکاری دمشق و واشنگتن در پرونده «ناپدیدشدگان آمریکایی در سوریه» و در رأس آنها روزنامه‌نگار مستقل آمریکایی به نام آستین تایس را به دست آورند اما دمشق هرگونه مذاکره را به عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از خاک خود منوط کرد و بر این موضع پایبند است.

اما گزارش روزنامه الوطن حاوی موضوعات دیگری هم هست که ابعاد سفر نماینده ویژه دونالد ترامپ را پررنگ‌تر می‌کند. الوطن در ادامه می‌نویسد، در این دیدار موضوعات مختلف و یک‌سری پیشنهادات و درخواست‌ها نیز مطرح و به بررسی گذاشته شد. این منابع که ترجیح دادند نامشان فاش نشود، در ادامه افزودند: این اولین سفر مقامات آمریکایی در این سطح به سوریه نیست بلکه پیش از این مقامات آمریکایی در ماه‌ها و سال‌های پیش سه بار به دمشق سفر کردند.

این روزنامه سوری ادامه می‌دهد، طبق اطلاعاتی که ما به دست آورده‌ایم در این دیدارها مقامات آمریکایی با همان موضع سوریه مبنی بر اینکه قبل از انجام هرگونه مذاکره نیروهای اشغالگر آمریکایی باید از شرق سوریه خارج شوند، مواجه شدند و تأکید شد که در غیر این صورت دمشق حاضر به هیچ‌گونه مذاکره و همکاری با واشنگتن و بحث درباره تحریم‌ها و سایر مسائل نیست.

پیش از این بشار اسد گفته بود ما از انتخابات آمریکا انتظار برگزیده‌شدن رؤسای‌‌‌‌‌‌‌‌جمهوری نداریم بلکه آنها صرفا مدیران اجرائی هستند که زیر نظر یک شورا اداره می‌شوند و این شورا متشکل از گروه‌های فشار و شرکت‌های بزرگ است. با این موضع‌گیری بشار اسد احتمال به‌توافق‌رسیدن دمشق با واشنگتن بر سر آزادی آمریکایی‌های بازداشت‌شده بسیار اندک است. پیش از ترامپ نیز «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا تلاش کرده بود تا شهروندان آمریکایی را از طریق مذاکرات محرمانه به خانه بازگرداند که موفقیتی نداشت. حال اگر ترامپ چنین دستاوردی در کارنامه‌اش ثبت کند، بدون شک دو هفته مانده به برگزاری انتخابات در این کشور بار دیگر پیروزی در عرصه سیاست خارجی خواهد داشت که می‌تواند جایگاه او را در نظرسنجی‌ها بهبود بخشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا