گوناگون

سعید نمکی: وزیر بهداشت التماس می‌کند اما کسی گوش نمی‌دهد

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در سخنانی گلایه‌آمیز از عدم همکاری نهادهای دیگر با این وزارت‌خانه در کنترل کرونا سخن گفت.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزیر بهداشت از جمله به عدم انطباق پروازهای ایران با پروتکل‌های بهداشتی اشاره کرد و گفت در این مورد “چند ماه است که داریم خواهش می‌کنیم”.

نمکی ادامه داد: «کجای دنیا وزیر بهداشت و پرسنل بهداشت و درمان دارند التماس می‌کنند. در کشورهایی که در جمع کردن اپیدمی توفیق حاصل کردند، وزیر بهداشت می‌نویسد و می‌خواهد و همه مکلف به اجرا هستند. اینجا وزیر بهداشت تمنا می‌کند، خواهش می‌کند و زانو می‌زند، اما کسی گوش نمی دهد.»

وزیر بهداشت همچنین به منطبق نبودن اتوبوس‌ها با اصول بهداشتی اشاره کرد و گفت: «در تهران اعلام کرده‌ایم که داخل شهر منبع توسعه ویروس است که با جهش‌هایی که ویروس پیدا کرده، قدرت سرایتش ۱۰ برابر شده است. گفتند تا پایان اردیبهشت اتوبوس اضافه می‌شود، اما یک اتوبوس هم اضافه نشد.»

او از اجرایی نشدن قانون پرداخت جریمه برای نزدن ماسک نیز انتقاد کرد و گفت: «اعلام شد که هرکس ماسک نزند، جریمه می‌شود. من در سه چهار روز قبل در خیابان تماشا کردم که ۴۰ درصد از افرادی که در اتوبوس بودند ماسک نزدند، آیا می‌توان به این صورت عفونت جمع کرد؟»

هشدارها در باره پیک سوم کرونا در ایران و اذعان به ظرفیت اندک نظام درمانی برای مواجهه با سیر صعودی ابتلا بالا گرفته است. معاون کل وزارت بهداشت، خواستار سخت‌گیری‌های بیشتر در باره تهران و ۴۵ شهر دیگر ایران شده است.

***
“اگر کاری نکنیم به ۶۰۰ فوتی کرونا در روز می‌رسیم”

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت که اگر وضع به همین منوال پیش برود و کاری برای کنترل شیوع ویروس کرونا صورت نگیرد، تعداد قربانیان در ۲۴ ساعت به ۶۰۰ نفر هم می‌رسد.

پیام طبرسی گفت ما در شهریورماه با توجه به رفتارهای اجتماعی و جامعه آماری پیش‌بینی کرده بودیم که تعداد فوت‌شدگان در هر ۲۴ ساعت به حدود ۳۰۰ نفر برسد. به گفته او حالا هم اگر کاری صورت نگیرد این آمار دوبرابر می‌شود.

او گفت: «بیماری همینطوری کنترل نمی‌شود. وقتی شما هیچ کاری نکنید و بسپرید که امور خودش پیش برود، که شاید یکی خودش رعایت کند یا نکند، می‌شود این.»

آمار فوت‌شدگان بر اثر کرونا در ایران روز گذشته به ۳۳۷ نفر رسید.
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا