اخبار

“تعداد قربانیان کرونا در ایران دو و نیم برابر آمار رسمی است”

در شبانه‌روز گذشته برای نخستین بار تعداد مبتلایان از پنج هزار نفر و شمار قربانیان از ۳۱ هزار نفر فراتر رفت. به گفته عضو ستاد کرونا برای دریافت تعداد واقعی قربانیان کووید۱۹ در ایران آمار رسمی باید ضرب در دو و نیم شود….

از اواخر شهریور ماه تعداد مبتلایان جدید و فوتی‌های کرونا در ایران، با اندکی نوسان به شدت رو به افزایش بوده و همزمان با آن هشدار و گلایه از خستگی و فرسودگی کادر در مان نیز بیشتر شده است.

حمیدرضا عزیزی، معاون سازمان نظام پرستاری روز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه نسبت به بحرانی شدن وضعیت مراکز درمانی هشدار داد و گفت در حال حاضر بین پنج تا شش هزار پرستار به خاطر ابتلا به کرونا در مرخصی استعلاجی به سر می‌برند.

در روزهای گذشته در گزارش‌های فراوانی به نقل از مقام‌های مسئول به “خستگی و فرسودگی” کادر درمان و پر شدن ظرفیت اغلب بیمارستان‌ها، با توجه به افزایش نیاز به بستری کردن بیماران بدحال کرونایی، اشاره شده است.

ابتلای بیش از نیمی از پرستاران

عزیزی به خبرگزاری ایرنا می‌گوید در ماه‌های گذشته حدود ۷۰ هزار پرستار درگیر رسیدگی به مبتلایان بیماری کووید۱۹ بوده‌اند و ۳۱ هزار نفر آنها کرونا گرفته‌اند.

او افزود از این تعداد ۲۶ هزار نفر بهبود یافته‌اند اما هنوز چند هزار نفر آنها مرحله مداوا یا دوران نقاهت را می‌گذرانند و در عمل قادر به انجام وظیفه نیستند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت در شبانه‌روز گذشته پنج هزار و ۳۹ مورد ابتلای جدید به کرونا در ایران شناسایی شده و ۳۲۲ نفر از مبتلایان به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. به این ترتیب تعداد مبتلایان بار دیگر رکوردی جدید برجا گذاشت و شمار قربانیان برای دومین روز پیاپی بیش از ۳۰۰ نفر شد.

سیما سادات لاری می‌گوید از مبتلایان شناسایی شده در ۲۴ ساعت گذشته دو هزار و ۲۵۴ نفر بستری شده‌اند و در مجموع چهار هزار و ۸۱۰ مبتلا به کووید۱۹ در “وضعیت شدید” این بیماری قرار دارند.

از ابتدای تائید رسمی شیوع کرونا در ایران تا کنون آمار رسمی درباره تعداد مبتلایان و قربانیان با شک و تردید روبرو بوده و اغلب با اظهارات مسئولان محلی تناقض داشته است.

معاون کل وزارت بهداشت هفته پیش گفته بود تعداد واقعی قربانیان کرونا حدود دو برابر آمار رسمی و این به علت رعایت پروتکل‌های سازمان بهداشتی جهانی است که مطابق آن تنها مواردی به عنوان مرگ در پیوند با کووید۱۹ ثبت می‌شود که آزمایش فرد مثبت شده باشد.

شمار واقعی قربانیان بیش از آمار رسمی

به گزارش دویچه وله، ایرج حریرچی می‌گوید در ایران نیز بسیاری از کسانی که به عنوان بیمار کرونایی بستری هستند و فوت می‌کنند چون از آنها آزمایش گرفته نشده یا آزمایش منفی بوده در آمار رسمی قربانیان منظور نمی‌شوند.

اکنون مسعود مردانی با اشاره به آمار فوتی‌های روز گذشته که ۳۳۷ نفر اعلام شده بود به خبرگزاری ایسنا گفته است: «این آمار هم واقعی نیست و برای آنکه بدانیم در واقعیت چند نفر روزانه تلف می‌شوند این عدد باید ضرب در ۲.۵ شود تا عدد اصلی به دست آید.»

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا می‌گوید با توجه به این که “بیمارستان‌ها سرشار از بیمار و بدون تخت خالی هستند” شرایط اصلا مناسب نیست و در چنین وضعیتی باید به جای اعمال موقت محدودیت‌ها، به خصوص در مورد سفرها، محدودیت جدی‌تر در دستور کار قرار گیرد.

علیرضا زالی، فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران بارها با استناد به بررسی‌ها و مطالعات میدانی وزارت بهداشت گفته است که بین میزان سفر و میزان ابتلا و بستری “ارتباطی کاملا معنادار و مستقیم” وجود دارد.

موج سوم کرونا در ایران پس از تعطیلات ماه محرم در شهریور ماه آغاز شد. هر زمان که یکی از روزهای ابتدا یا انتهای هفته تعطیل باشد تعداد سفرها افزایش می‌یابد. این اتفاق در هفته پایانی مهرماه رخ داد و در هفته آینده نیز با توجه به تعطیلی یک‌شنبه چهارم آبان امکان رخ دادن آن وجود دارد.

در دو هفته گذشته فقط سه روز تعداد مبتلایان جدید اندکی کمتر از چهار هزار نفر بوده و در یک هفته اخیر هیچ روزی شمار قربانیان کمتر از ۲۵۰ نفر نبوده است. چنین روندی در حدود هشت ماه گذشته سابقه نداشته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا