گوناگون

نشست‌های مخفیانه دمشق و واشنگتن

پس از گذشت ۱۰ سال از قطع روابط دیپلماتیک سوریه با آمریکا، برخی گزارش‌ها از برگزاری جلساتی مخفیانه بین مقام‌های سیاسی دو کشور حکایت دارد. به نظر می‌رسد موضوع بازداشت‌شدگان آمریکایی در سوریه یکی از ‌مهم‌ترین اولویت‌های دولت دونالد ترامپ، در این گفت‌وگوها بوده است. این در حالی است که با وجود قطع روابط دیپلماتیک، آمریکا هنوز ۲۴ پایگاه نظامی در سوریه دارد و اجازه نزدیکی به هزاران مایلی این پایگاه‌های نظامی را نمی‌دهد. در همین زمینه روزنامه وال استریت ژورنال، فاش کرد که یک مقام کاخ سفید برای برگزاری جلسات مخفیانه با دولت سوریه به منظور آزادی حداقل دو شهروند آمریکایی بازداشت شده در این کشور به دمشق سفر کرده است…..
این روزنامه به نقل از مسئولانی در دولت آمریکا و سایر منابع مطلع از روند پیشرفت گفت‌وگوها، عنوان کرد که کش پاتل، دستیار معاون رئیس جمهور آمریکا که از مقامات برجسته ضد تروریسم کاخ سفید است، اوایل سال جاری میلادی به طور محرمانه از دمشق بازدید کرد تا جلسات مخفیانه‌ای را با دولت سوریه برای آزادی دو شهروند آمریکایی برگزار کند.
این منبع، اطلاعاتی درباره مقاماتی که با پاتل دیدار کرده‌‌اند توضیحی نداده است اما اعلام کرده که این مذاکرات با هدف دستیابی به توافقی با نظام سوریه برای آزادی آستین تایس، روزنامه‎نگار مستقل آمریکایی که قبلا جزو تفنگداران دریایی بوده و همچنین ماجد کمالماز، پزشک سوری-آمریکایی صورت گرفته است. روزنامه وال استریت همچنین نوشته است که آمریکا معتقد است حداقل ۴ شهروند آمریکایی دیگر نیز توسط مقامات سوریه بازداشت شده‌‌اند اما اطلاعات کمی در مورد پرونده آنها وجود دارد. این روزنامه نوشت که این اولین سفر یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی به سوریه طی حدود ۱۰ سال گذشته است.
آخرین دیدارهای رسمی بین مقامات کاخ سفید و مقامات سوریه در دمشق در سال ۲۰۱۰ برگزار شد. دولت آمریکا روابط دیپلماتیک خود با سوریه را در سال ۲۰۱۲ قطع کرد. از آن زمان، آمریکا تلاش زیادی کرده تا نظام سوریه را در صحنه ‌‌بین‌المللی منزوی کند و تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مقامات دمشق اعمال کرده است. علیرغم این، ترامپ بارها در اظهارات خود خواستار آزادی بازداشت شدگان آمریکایی شده است. ماه اوت گذشته نیز، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا تأیید کرد که ترامپ در ماه مارس پیامی درباره سرنوشت آستین به بشار اسد، رئیس جمهور سوریه ارسال کرده است.
به هر روی، انجام این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که اتحادیه اروپا چند روز پیش، از تحریم هفت وزیر سوری و قرار دادن نام آنها در فهرست تحریم‌های این اتحادیه خبر داد. به گزاش شبکه خبری المیادین، اتحادیه اروپا اعلام کرد که اسامی ‌‌طلال البرازی‌‌، وزیر تجارت، ‌‌لبنانه مشوح‌‌، وزیر فرهنگ، ‌‌دارم طباع‌‌، وزیر آموزش و پرورش، ‌‌احمد السید‌‌، وزیر دادگستری، ‌‌تمام رعد‌‌، وزیر منابع آبی، ‌‌کنان یاغی‌‌، وزیر دارایی و ‌‌زهیر خزیم‌‌، وزیر حمل و نقل سوریه را به فهرست تحریم‌های خود در رابطه با سوریه اضافه کرده است. اتحادیه اروپا مدعی است که این هفت وزیر سوری مسئول سرکوب غیرنظامیان سوری هستند. در بیانیه اتحادیه اروپا ادعا شده است: «آنها به عنوان وزرای دولت، در سرکوب وحشیانه نظام سوریه علیه غیرنظامیان، سهیم هستند.» این در حالی است که هنوز سوریه با وقوع روزانه برخی ناآرامی‌ها دست به گریبان است. در همین زمینه و به تازگی، در جریان انفجار در انبار مهمات جنگی متعلق به گروه تروریستی تحریر الشام، ده‌ها تن کشته و زخمی شدند که برخی از آن‌ها غیرنظامی بودند. منابع محلی در حومه شمالی ادلب به خبرگزاری اسپوتنیک گفتند که انفجاری در یکی از کارگاه‌های ساخت و انبارهای مهمات هیأت تحریرالشام رخ داده است. به گفته این منابع، در این انفجار شش غیر نظامی زخمی و یکی از نیروهای این هیأت‌‌ کشته و ۱۶ تن دیگر که داخل انبار بودند، زخمی شدند.
هیأت‌‌ تحریرالشام و متحدانش بر بیشتر مناطق استان ادلب و حومه‌های آن از جمله گذرگاه‌های ‌‌بین‌المللی و نوار مرزی در شمال غرب سوریه کنترل دارند. از سوی دیگر اخباری منتشر شده که نشان می‌دهد ترکیه قصد دارد ایست‌های بازرسی خود تحت محاصره دولت سوریه را پس بگیرد. محمد العمر از افراد نزدیک به هیأت‌‌ تحریرالشام گفت: ترکیه نیروهای خود را در خطوط تماس در جبل الزاویه و سهل الغاب مجددا مستقر خواهد کرد تا این ایست‌های بازرسی که تحت محاصره دولت دمشق هستند، پس بگیرد. او اشاره کرد که هیأت‌‌ تحریرالشام با ایجاد ایست بازرسی ترکیه در روستای قوقین، منطقه‌ای که بر چندین منطقه و پایگاه‌های این هیأت‌‌ مشرف است، مخالف است و مذاکرات در این مورد میان دو طرف ادامه دارد. پیش از این آنکارا اعلام کرده بود، ایست‌های بازرسی خود را در مقابل پیش روی دولت دمشق پس نخواهد گرفت. مقامات ترکیه هم قول داده بودند نیروهای دولت سوریه را به مرزهای مورک بازگردانند. شدت گرفتن رویارویی کلامی بین مقام‌های سیاسی دمشق و تل‌آویو نیز، بخش دیگر از خبرهای مرتبط با سوریه را به خود اختصاص داده است. بشار اسد به تازگی در مصاحبه با اسپوتنیک در ارتباط با توافق با تل‌آویو گفت: «موضع ما از زمان آغاز گفت‌وگوهای صلح در دهه ۹۰ واضح است. ما می‌توانیم با اسرائیل روابط عادی برقرار کنیم تنها زمانی که سرزمین‌مان را پس بگیریم و این مسئله بسیار ساده است.»
او اشاره کرد که اما به هر روی اوضاع این گونه نیست و تل‌آویو هیچ گاه آماده انجام این اقدام نبوده است. بشار اسد در این گفت‌وگو تاکید کرد که هیچ مقامی را در رژیم اسرائیل ندیده‌ایم که آماده باشد یک گام به سمت صلح بردارد و در نتیجه از نظر عملی پاسخ به الین سوال، پاسخی جز خیر ندارد. به دنبال این اظهارات رئیس جمهوری سوریه درباره مذاکره با رژیم صهیونیستی یک مقام این رژیم مدعی شد که اسد دشمن اسرائیل است و باید به قتل برسد. این واکنش از سوی درور شالوم، رئیس بخش تحقیقات سازمان اطلاعات رژیم صهیونیستی در سخنانی نسبت به اظهارات بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و شرط گذاری او برای مذاکره با این رژیم، نشان داده شد. شالوم در این باره گفت: «من معتقدم که مذاکره صلح با بشار اسد ممکن نیست، چراکه او بر یک منطقه مشخص حکومت می‌کند نه یک کشور و بدون حمایت روسیه در همان جایش باقی می‌ماند.» او مدعی شد که ملت سوریه دشمن ما نیستند و تنها اسد دشمن ماست و جامعه بین‌الملل باید او را به قتل برساند؛ چراکه او از تسلیحات شیمیایی علیه ملتش استفاده کرد و این پیام بدی برای ملت‌های منطقه به شمار می‌رود. از سویی دیگر بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل نیز در نشست کمیته خلع سلاح و امنیت ‌‌بین‌المللی در مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد که زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای، شیمیایی و بیولوژیکی رژیم اشغالگر اسرائیل، بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه است که طی دهه‌ها شکل گرفته و همچنان یک چالش جدی برای سیستم خلع سلاح و منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است. او اضافه کرد:«اگرچه اکثر کشورهای عضو سازمان ملل از رژیم اشغالگر خواسته‌‌اند به عنوان یک طرف غیر هسته‌ای به پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای بپیوندد اما این رژیم همچنان با بهره گیری از حمایت ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، کانادا، آلمان و سایر کشورهای عضو و حمایت آنها از برنامه هسته‌ای و برنامه‌های نظامی، بیولوژیکی و شیمیایی خود از پیوستن به این معاهده سر باز می‌زند. این کشورها نه فقط به توسعه و ارتقا برنامه‌های مذکور رژیم صهیونیستی بلکه حتی به سرپوش نهادن به مخالفت این رژیم با اجرای قطعنامه‌های ذیربط سازمان ملل درباره منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای آن کمک می‌کنند و این امر هنگامی که ایالات متحده، انگلیس و کانادا کنفرانس بررسی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را در سال ۲۰۱۵ ناکام گذاشتند، برای همه مشهود بود؛ اقدامی که نه تنها رژیم صهیونیستی را تشویق کرد سرکشی خود را نسبت به اراده ‌‌بین‌المللی افزایش داده و به پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و سایر توافق نامه‌های مربوط به سلاح‌های کشتار جمعی نپیوندد بلکه زرادخانه سلاح‌های کشتار جمعی خود را تقویت کرده و از شرکت در اولین جلسه کنفرانس ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای و سایر سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه که در اکتبر گذشته در نیویورک برگزار شد، نیز خودداری کرد.»

همدلی – محسن رفیق

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا