حقوق بشر

اعتراض خانواده محکومان زیست محیطی

هزار روز از بازداشت فعالان محیط زیست می‌گذرد. تنها یک نفر از متهمان این پرونده آزاد شده و باقی در شرایط کرونا از حق مرخصی محروم مانده‌اند. خانواده‌های چند تن از رئیس قوه قضاییه خواسته‌اند به “تبعیضات ناروا” پایان دهد…..

تنی چند از خانواده‌های محکوم‌شدگان “پرونده زیست محیطی” نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیس نوشته و از شروط مربوط به اعطای مرخصی به “زندانیان امنیتی” در دوران شیوع کرونا گلایه کرده‌اند.

این نامه با ابراز تاسف از بی‌پاسخ ماندن درخواست‌های مکرر برای این حق، شرط “محکومیت کمتر از پنج سال” برای برخورداری متهمان پرونده‌های امنیتی از امکان مرخصی را “سخت‌گیری مضاعف در حق زندانیان و خانواده‌های آنها” دانسته است.

خانواده‌های امضاکننده نامه، با اشاره به صدور “سند امنیت قضایی” و تاکیدهای رئیسی بر “اصل شفافیت”، “اصل برابری در مقابل قانون”، “حق حریم خصوصی”، “منع مطلق شکنجه و رفتارهای تحقیرآمیز”، “منع غیرقانونی بازداشت خودسرانه”، “حق دفاع و انتخاب وکیل”، “حقوق ویژه زندانیان و محرومان از آزادی”، خواستار پاسخگویی نسبت به “تبعیضات ناروای” صورت گرفته در پرونده محکومان شده‌اند.

آنها از رئیسی خواسته‌اند سند امنیت قضایی درباره عزیزان‌شان اجرا شود و گزارش آن به مردم عرضه شود.

این نامه را وبسایت “امتداد” منتشر کرده است. امضاکنندگان هم‌چنین نوشته‌اند: «درد اصلی ما این است که چطور زوایای گسترده خدمات و دغدغه‌های عزیزان ما در سطور کیفرخواست ۳۰۰صفحه‌ای و دادنامه ۱۶۰ صفحه‌ای لحاظ نگردیده است.»

کتایون رجبی، خواهر سام رجبی که شش سال حکم گرفته است، در توییتر نوشته که نام خانواده آنها هم در ذیل نامه به رئیس قوه قضاییه آمده اما او از آن و پرونده جدیدی که برای برادرش تشکیل شده بی‌خبر است.

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران به تازگی گفته که نهادهای امنیتی به این سازمان هشدار داده‌اند که در پرونده فعالان محیط زیست دخالت نکند. روزنامه “آرمان” به نقل از کلانتری نوشت: “وقتی آنها به ما می‌گویند این افراد جاسوس هستند، حتما دلیل و مستنداتی دارند که در حوزه محیط زیست نیست.»

کلانتری اما پیش‌تر گفته بود، گروهی که دولت برای پیگیری این پرونده به کار گرفت، هیچ سندی برای اثبات اتهامات آنها نیافت.

سازمان اطلاعات سپاه این افراد را به اتهام “جاسوسی برای بیگانگان” دستگیر کرد. کاووس سیدامامی، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، هومن جوکار، سام رجبی، مراد طاهباز و عبدالرضا کوهپایه، دی ماه سال ۹۶ بازداشت شدند.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، اواخر بهمن ۹۸ و پس از ۲۲ ماه که از دستگیری و بلاتکلیفی متهمان پرونده محیط زیست می‌گذشت، متهمان را به مجموعا ۵۸ سال زندان محکوم کرد.

این متهمان نخست با اتهام “جاسوسی” و “افساد فی‌الارض” روبرو بودند و وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه در این زمینه با یکدیگر اختلاف نظر داشتند.

کاووس سیدامامی، یکی از بازداشت شدگان این پرونده دو هفته پس از دستگیری گروه، به شکل مشکوکی در زندان درگذشت و علت مرگش “خودکشی” اعلام شد. از بین دستگیر شدگان، عبدالرضا کوهپایه در اسفند ۹۸ به مرخصی آمد و سپس “عفو” شد.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا