بین‌المللی

دوئل نهایی در تنسی

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دومین و آخرین دوئل خود را در دانشگاه «بلمونت» ایالت تنسی برگزار می‌کنند؛ اما «دونالد ترامپ» و «جو بایدن» نامزدهای جمهوری‌خواه و دموکرات این انتخابات، قبل از شروع آخرین مناظره در ساعت ۴:۳۰ بامداد جمعه به وقت ایران، بر سر موضوعات مورد بحث با هم درگیر شدند.

ترامپ و بایدن بامداد جمعه در آخرین مناظره به مصاف هم می روند

کمپین انتخاباتی ترامپ، سازمان‌دهندگان مناظره را متهم کرده که با کنار‌گذاشتن موضوع سیاست خارجی، به سود دموکرات‌ها عمل کرده‌اند؛ چرا‌که ترامپ در حوزه سیاست خارجی عملکرد مقبولی داشته و بایدن در چند دهه‌ای که رئیس کمیته روابط خارجی سنا و سپس معاون رئیس‌جمهوری بوده، نه‌تنها هیچ دستاوردی نداشته؛ بلکه افشاگری‌های اخیر درباره اقدامات پسرش «هانتر بایدن» در اوکراین جنجال‌آفرین شده است. اما در طرف مقابل هم کمپین جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا را متهم کرد که به برگزار‌کنندگان مناظره فشار آورده تا بحث درباره ویروس کرونا را از موضوعات مورد بحث خارج کند تا عملکرد ضعیف دولت ترامپ مورد انتقاد بایدن قرار نگیرد. در روزهای گذشته «بیل استپین» مدیر ستاد انتخاباتی ترامپ در نامه‌ای به کمیسیون مناظره‌های انتخاباتی خواستار تعیین مباحث مناظره آخر شد و بر این نکته تأکید کرد که دو نامزد توافق کرده‌اند که موضوع سیاست خارجی در این مناظره گنجانده شود؛ اما خانم «کریستین ولکر» خبرنگار NBC که مجری مناظره است، این موضوعات را برای مناظره انتخاب کرده است: خانواده‌های آمریکایی، نژادپرستی در آمریکا، تغییرات اقلیمی، امنیت ملی و رهبری.

پس از قطعی‌شدن این موضوعات، ترامپ در سخنرانی انتخاباتی در «پریسکوت» ایالت آریزونا، «کریستین ولکر» را «یک دموکرات رادیکال» توصیف کرد و گفت «درست نیست چنین شخصی ناظر و مجری مناظره باشد». در همین حال، مدیر کمپین انتخاباتی ترامپ، بایدن و کمیسیون مناظره انتخاباتی را به «تلاش برای جلوگیری از بحث درباره سابقه‌اش در حوزه سیاست خارجی و همراهی کمیسیون برای مسکوت‌گذاشتن این موضوع مهم» متهم کرد.

استپین می‌نویسد: «کارهای نادرست کمیسیون مناظره‌ها که آشکارا طرفدار بایدن است، تمام مناظره‌ها را به حاشیه کشانده و مانع بحث درست و منطقی شده است. جای تعجب نیست که چرا مردم دیگر اهمیت چندانی به مناظره‌های انتخاباتی نمی‌دهند». کمپین بایدن در پاسخ به این اتهام‌ها از طریق «تی جی داکلو» دبیر مطبوعاتی این کمپین اعلام کرد که «موضوعات مناظره‌ها از ماه‌ها قبل از سوی دو نامزد مشخص شده و این کمپین ترامپ است که می‌خواهد از بحث درباره موضوعاتی که درباره آنها ضعیف عمل کرده، طفره برود. ترامپ حاضر نیست در بحث درباره مدیریت فاجعه‌بارش در همه‌گیری ویروس کرونا بحث شود. رئیس‌جمهوری ما فردی است که نگران مباحث مناظره‌هاست؛ اما مردم بحرانی‌ترین روزها را به دلیل سوءمدیریت سپری می‌کنند».

۲ دقیقه زمان برای هر کاندیدا

کمیسیون مناظره‌های انتخاباتی در ایالات متحده با تجربه مناظره اول و تنش‌های رخ‌داده میان ترامپ و بایدن تصمیم گرفته تا در دومین مصاف رودرروی نامزد‌های ریاست‌جمهوری این کشور برای جلوگیری از تکرار آشفتگی و تنش، میکروفون‌ هر نامزد را هنگام صحبت طرف مقابل قطع کند.

به موجب مقررات هرکدام از دو نامزد دو دقیقه برای پاسخ به سؤال مطرح‌شده از سوی مجری مناظره فرصت خواهند داشت و در طول این مدت میکروفون نامزد دیگر قطع خواهد بود. بر‌اساس‌این هنگامی که دو نامزد از فرصت‌های دو‌دقیقه‌ای خود برای پاسخ به سؤالات استفاده کردند، امکان یک بحث آزاد میان طرفین فراهم می‌شود که در این صورت میکروفون‌های دو نامزد باز خواهد بود.

در بیانیه کمیسیون نظارت بر مناظره‌های انتخاباتی آمریکا ابراز امیدواری شده که نامزدها زمان اختصاص داده‌شده به هر‌یک را رعایت کنند تا بحث بتواند به صورت مفید برای بینندگان پیش برود.

«بیل استپین»، مدیر کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، در این زمینه هم به کمیسیون نظارت بر مناظره‌ها انتقاد کرده و این تصمیم را «خلاف مقررات و مغرضانه» خوانده است. استپین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «با وجود هر تغییری که در آخرین دقایق از سوی یک کمیسیون غیر بی‌طرف ایجاد می‌شود، رئیس‌جمهور ترامپ همچنان با جو بایدن مناظره می‌کند. کمیسیون مناظره‌های انتخاباتی آشکارا قصد دارد با دستورالعمل‌های جدید آخرین تلاش خود برای ایجاد برتری به سود نامزد مورد علاقه‌اش را انجام دهد».

دونالد ترامپ در جریان اولین مناظره خود با بایدن، ۷۱ بار حرف رقیب دموکرات خود را قطع کرد و جو بایدن ۲۲ بار این کار را انجام داد. به گفته مدیر کمپین انتخاباتی ترامپ «با وجود حذف موضوع سیاست خارجی در مباحث مناظره، دونالد ترامپ قصد دارد در مناظره دوم فرصت صحبت درباره اقدامات هانتر بایدن پسر جو بایدن را برای خود فراهم کند. اگر رسانه‌ها این سؤالات را از جو بایدن نپرسند، رئیس‌جمهوری حتما این سؤال‌ها را مطرح خواهد کرد و هیچ راهی برای فرار از آن وجود ندارد».

مؤسسه سنجش داده‌های تلویزیونی «نیلسن هولدینگ» اعلام کرده که تعداد بیننده‌های تلویزیونی نخستین مناظره ریاست‌جمهوری بین جو بایدن و ترامپ در ۲۹ سپتامبر برگزار و از ۱۶ شبکه تلویزیونی داخل آمریکا پخش شد که بیش از ۷۳ میلیون نفر بود. این تخمین تنها شامل آمریکایی‌هایی است که مناظره را از طریق تلویزیون تماشا کردند و با احتساب افرادی که از طریق تلفن‌های هوشمند، اینترنت یا شبکه‌های رادیویی مناظره را دنبال کردند، رقم بسیار بالاتر خواهد بود. انتظار می‌رود مناظره آخر بایدن و ترامپ بینندگان بیشتری در مقایسه با مناظره اول داشته باشد.

جدید‌ترین نظرسنجی‌ها

در آستانه مناظره پایانی ترامپ و بایدن، کالج «سیه‌نا» که یکی از منابع معتبر برای نظرسنجی‌های انتخاباتی به شمار می‌آید، با همراهی «نیویورک‌تایمز» نظرسنجی مشترکی انجام داده که حاکی از پیشتازی نامزد حزب دموکرات است. این نظرسنجی که در فاصله ۱۵ تا ۱۸ اکتبر انجام شده، نشان می‌دهد که ترامپ تقریبا در هیچ‌یک از موضوعات مهم از رقیب خود وضعیت بهتری ندارد.

ترامپ مزیت خود در مدیریت اقتصادی را که از نقاط قوتش محسوب می‌شد، از دست داده و اکنون رأی‌دهندگان درباره اعتماد بیشتر به او یا بایدن برای مدیریت اقتصادی دچار اختلاف شده‌اند. اختلاف پیشتازی بایدن از ترامپ در مدیریت همه‌گیری کرونا ۱۲ درصد است و رأی‌دهندگان با اختلاف شش‌درصدی به بایدن بیش از ترامپ برای انتخاب قضات دیوان عالی اعتماد دارند. همچنین آمریکایی‌ها بایدن را با یک اختلاف ۲۰‌درصدی بیش از ترامپ شایسته ایجاد اتحاد در کشورشان قلمداد می‌کنند. در مجموع بایدن مورد حمایت ۵۰ درصد رأی‌دهندگان احتمالی و ترامپ مورد حمایت ۴۱ درصد از رأی‌دهندگان است. وب‌سایت «ان‌بی‌سی» هم براساس تازه‌ترین نظرسنجی خود از رأی منفی حدود سه‌چهارم از لاتین‌تبارها به شیوه مدیریت بحران کرونا از سوی دولت ترامپ خبر داد. همچنین بر‌اساس‌این حدود ۳۹ درصد از رأی‌دهندگان گفته‌اند که در ماه‌های اخیر شغل خود را از دست داده‌اند و این امر را ناشی از سوء‌مدیریت ترامپ می‌دانند. تاکنون تقریبا ۳۰ میلیون رأی‌دهنده در‌حال‌حاضر رأی خود را به صندوق انداخته‌اند؛ در‌حالی‌که قبل از آخرین انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۶، فقط شش میلیون رأی‌دهنده در این مرحله و قبل از روز انتخابات رأی داده بودند.

کارشناسان می‌گویند همه‌گیری کرونا باعث شده تا بسیاری از آمریکایی‌ها زودتر از موعد، رأی‌گیری خود را انجام دهند تا از شلوغی در مراکز رأی‌گیری در روز انتخابات جلوگیری شود؛ اگرچه برخی از رأی‌دهندگان اولیه برای رأی‌دادن در صف‌های طولانی منتظر ماندند.

اوباما از فیلادلفیا پا به میدان تبلیغات انتخاباتی گذاشت
«رئیس سابق من، پا به میدان تبلیغات انتخاباتی می‌گذارد»؛ جو بایدن با بیان این جمله در جمع خبرنگاران و حامیانش از ورود «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا به کارزار انتخاباتی خبر داد؛ تلاشی که می‌تواند نامزد دموکرات‌ها را راهی کاخ سفید کند. اوباما روز گذشته سفرهای انتخاباتی خود را از فیلادلفیا آغاز کرد تا همان‌طور‌که از ابتدا در کنار معاون سابقش قرار داشت، تا انتها برای پیروزی او در سوم ماه نوامبر تلاش کند. به گزارش ایندیپندنت، سفر اوباما به فیلادلفیا تأکیدی بر اهمیت ایالت چرخشی و مهم پنسیلوانیاست. چنانچه ترامپ در این ایالت بازنده شود، مسیر او برای پیروزی دوباره در انتخابات به‌شدت سخت می‌شود. باراک اوباما از چهره‌های سرشناس دموکرات‌ها و سخنور قهاری است که ممکن است بر شرایط پیچیده کنونی تأثیر بگذارد. دموکرات‌ها معتقدند او بهتر از دیگران با جو بایدن که معاون او بود، آشناست و همچنان یکی از مهم‌ترین دارایی‌های این حزب در آخرین روزهای کارزار انتخاباتی است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا