اخبار

گزارش میدانی؛ فقر و گسست اجتماعی

تراژدی فقر به عنوان واقعیتی اجتناب ناپذیر جامعه‌ی ایران را بلعیده است و این امر از دستاوردهای رژیم اسلامی ایران است که هم اکنون جامعه ایرانی را با آسیبهای اجتماعی متعددی مواجه کرده است…..

میزان بالای نزاع خیابانی، افزایش افسردگی در سنین پایین، بزهکاری روز افزون نوجوانان و جوانان، گسترش فقر، سیاست ترویج غم و اندوه از سوی رژیم با سرعت بیشتری سلامت اجتماعی در ایران را به قهقرا برده است.

مردم ایران در این وضعیت بحرانی، که در تاریخ صد ساله اخیر سابقه نداشته گرفتار شده‌اند و شبانه روز با فقر و گرسنگی و بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند.

٨٠ درصد مردم زیر خط فقر

بر اساس آخرین گزارشات خط فقر برای هر خانواد ۴ نفره ایرانی ۱۰میلیون تعیین شده است، به این معنی که حقوق و درآمد نزدیک به ۲ میلیون تومانی کسانی که حقوق و درآمدی دارند، حداکثر کفاف کمتر از ۱۰روز مخارج آنها را می‌دهد.

نزدیک به ٨٠ درصد از جمعیت ایران زیر خط فقر هستند. همچنین ٧٠ درصد کارگران زیر خط فقر هستند.

در حالیکه خط فقر در ایران به ۱۰ میلیون رسیده اما دستمزد مصوب وزارت کار برای کارگران هنوز چیزی حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است. این بدین معنی است که حقوق یک کارگر ایرانی یک پنجم خط فقراست!

با احتساب دلار ٣٠ هزار تومان و حقوق مصوب حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، هر گارگر ایرانی روزانه فقط دو دلار درآمد دارد که ماهانه حدود ۷۰ دلار است.

آمارها نشان می‌دهد از سال ١٣٩٠ تا کنون (طی ۹ سال) خط فقر ۱۸ برابر شده است.

تنها کشوری که درآمد ماهانه کارگران در آن کمتر از ایران است یمن است که در آستانه قحطی قرار گرفته‌ است!

۴٠ میلیون حاشیه نشین

یکی از عواملی که می‌تواند مصداق بارز گسترش فقر در جامعه باشد، پدیده حاشیه‌نشینی است و پدیده‌ی فقر اقتصادی با پدیده‌ی حاشیه نشینی ارتباط تنگاتنگی دارد، به این معنی که هر چه فقر در جامعه شدت پیدا کند به همان نسبت نیز بر جمعیت حاشیه‌نشین افزوده خواهد شد.

تعداد شهروندانی که اکنون زیر خط فقر هستند و به خاطر فقر به حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، نسبت به گذشته سیر صعودی چشمگیری داشته است.

به گزارش آنا، حدود ۴٠ میلیون نفر از مردم ایران حاشیه‌نشین هستند یعنی در سال جاری همزمان با تورم و گرانی در بخش مسکن، افزایش اجاره بها و… میزان حاشیه‌نشینی در ایران به ۴۵ درصد رسیده است.ازین تعداد ده میلیون نفر نیز به ناچار و در شرایط بد اقتصادی مجبود به سکونت اقتصادی در اطراف گورستان‌ها هستند.

٧ میلیون کودک کار

خبرگزاری‌ ایلنا وابسته به رژیم ایران، تعداد کودکان کار در ایران را حدود دو میلیون نفر اعلام کرده اما آمار واقعی این کودکان بسیار بیشتر است و آمارهای غیر رسمی حکایت از وجود هفت میلیون کودک کار در ایران دارند.

۴ میلیون معتاد

اعتیاد یکی از دستاوردهای رژیم ایران است که در مدت بیشتر از ۴٠ سال حاکمیت این رژیم به صورت سیستماتیک به تولید، ترویج و گسترش آن، در ایران ادامه می‌دهد.

براساس آمارجمع آوری تعداد معتادان در استان‌ها توسط نهادها و سازمان‌های مدنی آماری نزدیک به ۱۰ میلیون معتاد در ایران وجود دارد که عمدتا نسل جوان را در بر گرفته است.

ایران همواره جزو ٣ کشور نخست در مصرف مواد مخدر در سطح جهان بوده که توسط مافیای سپاه تروریست پاسداران در سراسر ایران پخش و توزیع می‌گردد و همچنین این سازمان مافیایی در انتقال مواد مخدر به کشورهای منطقه و جهان نقش بسزایی دارد.

آمارهای ارائه شده از سوی رژیم در رابطه با اعتیاد به هیچ‌وجه درست و قابل اعتماد نیستند و در واقع تنها یک‌پنجم آمار واقعی اعتیاد ارائه می‌شود.

 خودکشی

خودکشی زاییده فقر و فقر حاصل تبعیض، بی‌عدالتی، بیکاری و نداشتن درآمد مناسب است.

آمار خودکشی‌ها در ایران اکنون نسبت به سال ۱۳۹۸ با افزایش ۲۳ درصدی همراه بوده است در حالی‌که آمار خودکشی در ایران به صورت منظم و دقیق ارائه نمی‌شود

با این همه آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد که ایران یکی از کشورهایی است که به شدت از این معضل رنج می‌برد.

بر اساس همین آمار از هر ۱۰۰ هزار تن ایرانی، ۱۲۵ نفر اقدام به خودکشی می‌کنند.

همچنین روزانه ١٣ نفر  در ایران دست به خودکشی می‌زنند که نسبت به آمار جهانی بسیار بالاست.

بیکاری

شرایط بحرانی اقتصادی در ایران روز به روز بدتر و سخت‌تر می‌شود و گرانی کمرشکن مردم را تحت فشار روحی و روانی قرار داده است.

مرکز آمار ایران اعلام کرد در تابستان ۹۹ نسبت به سال گذشته، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار شده‌اند.

آمارهای ارائه شده از سوی رژیم نشان می‌دهد نرخ بیکاری در ایران ۴٠ درصد افزایش یافته است این در حالیست که این بررسی اقتصادی غیر واقعی و  با محدودیت‌ همراه بوده و آمار واقعی بسیار بیشتر از این آماری است که رژیم منتشر می‌کند.

رتبه دوم فلاکت در جهان

ایران در سایه‌ی رژیم اسلامی رتبه‌ی دوم فلاکت را در جهان دارا است و این رتبه بندی نشان دهنده‌ی وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی حاکم بر جامعه‌ی ایران است.

رتبه اول جهان به لحاظ افسردگی

ایرانیان همچنین پرچمدار رتبه اول افسردگی در جهان هستند.

شکاف طبقاتی و بروز انواع و اقسام ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی از قبیل بیکاری، کودکان کار، بی خانمانی، کارتن خوابی، اعتیاد، فحشا و خودکشی در ایران حاصل ۴ دهه سیاست‌های ویرانگر رژیم است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا