حقوق بشر

“خالی کردن اوین برای دستگیری‌های گسترده”؛ علت انتقال زندانیان

در روزهای اخیر نسرین ستوده و چهار زندانی دیگر از اوین به قرچک منتقل شدند. شیرین عبادی و یک وکیل دادگستری در تهران علت اصلی این انتقال‌ها را “خالی کردن اوین برای پیش‌بینی شورش‌های احتمالی در آینده” می‌دانند……

پس از انتقال نسرین ستوده، وکیل زندانی از زندان اوین به قرچک ورامین حداقل سه زن زندانی دیگر نیز از اوین به شهرهای دیگر منتقل شدند.

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری چهارشنبه شب در توییترش نوشت که به سه تن از موکلانش گفته‌اند پاک‌‌نیا آمده و می‌خواهد شما را ببیند و وقتی آنها از سلول بیرون رفته‌اند آنان را به زندان دیگری منتقل کرده‌اند.

به نسرین ستوده نیز گفته شده بود که قرار است به بیمارستان منتقل شود اما او را به زندان قرچک بردند.

منیره عربشاهی و فرزندش یاسمن آریانی، دو فعال مدنی و از معترضان به حجاب اجباری، از اوین به زندان کچویی کرج و سمانه نوروز مرادی به زندان رودسر منتقل شدند.

بابک پاک‌نیا در ادامه توئیت شب گذشته خود نوشته است: «حال جسمانی سمانه نوروز مرادی اصلا مساعد نیست. در حال انجام امور پزشکی قانونی بودیم که عدم تحمل حبس را بگیریم. به موکلین من حتی فرصت ندادند تا داروها و لباس‌های گرمشان را با خود ببرند! این چه وضعیتی است؟»

این زندانی سیاسی ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ جهت اجرای حکم،‌ بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

Gharchak-Gefängnis Iran (Isna) زندان قرچک ورامین از حداقل استاندارد لازم نیز برخوردار نیست و حتی آب آشامیدنی سالم در آنجا وجود ندارد

سمانه نوروز مرادی به سختی بیمار است و علیرغم داشتن شرایط “عدم تحمل حبس”، مقام‌های قضایی و امنیتی توجهی به وضعیت جسمی او و رسیدگی به این موضوع انجام نمی‌دهند.

منیره عربشاهی و دخترش یاسمن آریانی نیز مردادماه ۹۸ به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا”، هر یک مجموعا به ۱۶ سال حبس محکوم شدند.

این حکم در مرحله تجدیدنظر برای هر کدام به ۹ سال و ۷ ماه حبس تقلیل یافت. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات یعنی پنج سال و شش ماه زندان برای هر یک از آنها قابل اجرا است.

پشت پرده انتقال زندانیان از تهران
غیر از نسرین ستوده، منیره عربشاهی، یاسمن آریانی و سمانه نوروزمرادی، الهام برمکی، زندانی دوتابعیتی نیز روز ۱۴ مهر بدون دلیل مشخص از اوین به قرچک منتقل شد.

پیشتر نیز کایلی مور-گیلبرت زندانی ایرانی استرالیایی به زندان قرچک منتقل شده بود.

این در حالی است که زندان قرچک ورامین از حداقل استاندارد لازم نیز برخوردار نیست و حتی آب آشامیدنی سالم در آنجا وجود ندارد. همین مسئله نگرانی‌ها درباره انتقال این زندانیان را بیشتر کرده است.

شیرین عبادی، وکیل و برنده جایزه نوبل صلح دلیل اصلی این انتقال‌ها و نیز دادن مرخصی با پابند الکترونیکی به دو زندانی دیگر؛ فریبا عادلخواه و نازنین زاغری را “خالی کردن اوین برای دستگیری‌های گسترده آینده” می‌داند.

Italien Festival Lavaro 2019 Shirin Ebadi (picture-alliance/Zumapress/LaPresse/M. B. Touati) شیرین عبادی، وکیل و برنده نوبل صلح

خانم عبادی به دویچه‌وله می‌گوید: «الان دستگیری‌ها به صورت منفرد است و کسانی را که فکر میکنند قدرت سازماندهی دارند با کوچکترین بهانه‌ای دستگیر می‌کنند. نمونه‌اش تایید حکم صدیقه وسمقی برای امضای نامه ۷۷ نفر است، در حالی که دیگر امضاکنندگان را دستگیر نکرده‌اند.»

صدیقه وسمقی که با امضای بیانیه موسوم به ۷۷ نفر به کشتار آبان ۹۸ اعتراض کرده بود، در دادگاه انقلاب به یک سال حبس محکوم شد که این حکم عینا در شعبه ۳۶ تجدید نظر دادگاه انقلاب، بدون تشکیل جلسه تایید شد.

او ادامه می‌دهد: «بنابراین الان دستگیری‌ها گسترده نیست ولی پیش‌بینی اعتراضات خیابانی را هم مردم، هم روشنفکران و هم خود حکومتی‌ها می‌کنند و دارند آماده می‌شوند. این آماده‌سازی احتمالی است. درست مثل اینکه دو روز قبل از انتخابات [ریاست جمهوری ۸۸] می‌دانستند چه اتفاقی می‌افتد و برای همین هم برگ جلب سفید امضا صادر کردند.»

استناد به قانونی که دیگر اعتبار ندارد

درباره علت انتقال نسرین ستوده از اوین به قرچک، مسئول روابط عمومی سازمان زندان‌های استان تهران گفته از آنجا که جرم خانم ستوده که به خاطر آن باید ۱۲ سال در زندان بماند یک جرم عمومی است، او باید به یک زندان عمومی منتقل شود.

رییس روابط عمومی سازمان زندان‌ها گفته است: «با استناد به بند ب ماده هفت آیین‌نامه نحوه تفکیک و طبقه‌بندى زندانیان مصوب ١٣٨۵/٩/٩، زندانیان با محکومیت در یکی از جرایم عمومی که متوجه نسرین ستوده نیز مى‌شود، صلاحیت نگهدارى در بند امنیتى را ندارند.»

این در حالی است که به گفته یک وکیل دادگستری در تهران، قانون مصوب سال ۸۵ پس از تصویب آیین دادرسی کیفری جدید که در تیرماه ۹۴ برای اجرا ابلاغ شد دیگر اعتبار ندارد.

به گفته این وکیل که نمی‌خواهد نامش فاش شود، در همان زمان شش ماه به سازمان زندان‌ها فرصت دادند که آیین‌نامه جدید تهیه کند اما این آیین‌نامه هنوز تهیه نشده و سازمان زندان‌ها به قانونی استناد می‌کند که در حقیقت از شش ماه پس از تیرماه ۹۴ یعنی دی ماه ۹۴ دیگر اعتبار ندارد.

این وکیل دادگستری نیز معتقد است دلیل اصلی انتقال زندانیان از اوین چیز دیگری است. به گفته او از سال گذشته قصد نهادهای امنیتی و قضایی این بود که همه زندانیان زن به قرچک منتقل شوند اما سازمان زندان‌ها مخالفت کرد، با این استدلال که قرچک بند سیاسی ندارد و همه زندانیان باید در یک بند نگهداری شوند.

ظاهرا این مخالفت سازمان زندان‌ها امسال دیگر نتوانسته جلوی عزم نهادهای امنیتی برای انتقال زندانیان از اوین را بگیرد.

به گفته این وکیل، “پیش‌بینی شورش‌های آینده در تهران” و به همین دلیل خالی نگه داشتن اوین علت واقعی این نقل و انتقالات است.

او می‌گوید بنا بر این است که اوین تنها برای مرحله دستگیری تا صدور حکم باشد و پس از صدور حکم زندانیان به زندان‌های دیگر منتقل شوند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا