گوناگون

حال ناخوش زعفرانکاران در تایباد

این روزها نبود صنایع فرآوری و بسته‌بندی، وضعیت نامناسب صادرات، دشواری دریافت تسهیلات و دلالی حال زعفرانکاران تایبادی در این خطه مرزی را ناخوش کرده است.

هر چند شهرستان تایباد با تولید سالانه ۳۰ تن زعفران از لحاظ کمیت بخش قابل توجهی از تولید این محصول خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است و به لحاظ کیفیت هم به گفته بسیاری از کارشناسان، زعفران تایباد با رقبای درون استانی خود برابری می‌کند.

بسیاری از کشاورزان این شهرستان بر این باورند که سودجویان، زعفران این منطقه را در روزهای اوج برداشت به قیمتهای پایین خریداری کرده و زحمات یک ساله قشر زحمتکش زعفرانکار را نادیده گرفته اند.

با وجود این آنچه زعفران این منطقه را در گمنامی نگاه داشته است تا جایی که کمتر کسی فکر می کند که تایباد در شرقی ترین نقطه استان پهناور خراسان رضوی، یکی از مرغوب‌ترین زعفران کشور را در اختیار داشته باشد عدم‌فرآوری این محصول، نبود برند مناسب و اطلاع‌رسانی ناکافی در این زمینه است.

مدیر جهاد کشاروزی تایباد، سطح زیر کشت زعفران در این شهرستان را ۶ هزار و ۸۵۰ هکتار اعلام کرد و گفت: در سال زراعی جاری ۶۵۰ هکتار به سطح زیر کشت این محصول در این شهرستان اضافه شده که نسبت به سال زراعی گذشته هفت درصد افزایش داشته است.

محمد میری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به فصل برداشت زعفران در این شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت: زعفران یکی از گیاهان دارویی کم آب طلب است و یکی از اولویت های مدیریت جهاد کشاورزی تایباد ترویج این گیاه در سطح شهرستان است که با استقبال خوب کشاورزان مواجه شده است.

وی ادامه داد: این شهرستان طی چند سال گذشته به لحاظ سطح زیر کشت و تولید زعفران یکی از مناطق پیشرو در استان خراسان رضوی بوده است.

مدیر جهاد کشاروزی تایباد گفت: متأسفانه به‌دلیل نبود کارخانه بسته‌بندی و فرآوری محصول زعفران در این شهرستان، این محصول در حال حاضر در این شهرستان به صورت خام فروشی به فروش می‌رسد.

میری افزود: زعفران تایباد به ‌دلیل خاک، آب و نور مناسب، بهترین نوع زعفران استان خراسان رضوی است اما متأسفانه کشاورزان به محض این که محصولشان را برداشت می‌کنند دلالان از شهرستانها و استانهای همجوار به این منطقه روی آورده و کشاورزان این منطقه نیز با قیمت بسیار پایین زعفرانشان را به آنها می‌فروشند تا بتوانند قسمتی از هزینه های کاشت تا برداشت این محصول را تامین کنند.

مدیر جهاد کشاورزی تایباد به همجواری این شهرستان با افغانستان و بازار ۳۰ میلیون نفری این کشور اشاره کرد و گفت: این شهرستان مرزی در فاصله ۱۸ کیلومتری نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان قرار گرفته است که در صورت حمایت مسوولان کشوری و استانی می توان این محصول که ارزش اقتصادی بالایی دارد را از سمت افغانستان و راههای ارتباطی با این کشور به سمت کشورهای آسیای میانه صادر کرد.

میری افزود: باتوجه به این که شهرستان تایباد جزء مناطق محروم کشور به ‌حساب می‌آید اما تاکنون حمایت خاصی از حضور سرمایه گذاران در این منطقه فراهم نشده است هر چند جلوگیری از خام فروشی این محصول نقش به سزایی در اشتغال و رونق کسب و کار این شهرستان دارد و از مرحله کاشت تا برداشت این محصول در هر هکتار ۱۳۰ نفر – روز مشغول به کار می شوند.

یک زعفران‌کار تایبادی هم نبود صنایع بسته بندی، خام فروشی، نبود صادرات مناسب و عدم حمایت دولت را مهمترین مشکلات زعفران کاران این شهرستان اعلام کرد.

رضا تیموری افزود: زعفران کاران تایبادی، مجبورند محصول خود را به صورت خرده فروشی به فروش برسانند و گاهی آن را شخصا به مرکز استان می برند و می فروشند.

وی اضافه کرد: به جرات می توان زعفران این شهرستان را یکی از مرغوب ترین محصولات جهانی در نوع خود دانست اما متاسفانه به دلیل مشکلاتی که در این بخش وجود دارد بی نام و نشان مانده است.

او ایجاد صنایع بسته بندی برای صادرات این محصول با نام خود تایباد خراسان رضوی را خواستار شد.

شهرستان تایباد با ۴۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی و هفت هزار بهره‌بردار یکی از قطب های کشاورزی استان خراسان رضوی محسوب می شود. درآمد۸۵ درصد جمعیت این شهرستان وابسته به بخش کشاورزی و دامپروری است و سالانه بیش از ۳۰ نوع محصول زراعی و ۲۵ نوع محصول باغی در این شهرستان تولید می شود.

این شهرستان ۱۲۰ هزار نفری در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

ایسنا

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا