اخبار

بحران قره‌باغ؛ تانک‌ها و تجهیزات نظامی ایران در مناطق مرزی مستقر شدند

سپاه پاسداران اعلام کرد که تانک‌ها و تجهیزات نظامی را در نوار مرزی شمال غرب ایران در مناطق خدا آفرین و جلفا مستقر کرده است. این اقدام در پی ادامه در‌گیری‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ صورت گرفته است….
با ادامه درگیری‌ها در قره‌باغ، سپاه پاسدارن ایران یک تیپ نظامی مکانیزه را در مرزهای شمال غربی کشور مستقر کرده است. خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) به نقل از یک عضو سپاه پاسداران که نامش فاش نشد، گزارش کرد: «تیپ مکانیزه امام زمان برای دفاع از تمامیت ارضی و مردم خدا‌آفرین در مناطق مرزی شمال غرب کشور مستقر شده است». از زمان آغاز درگیری‌های ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه خودمختار قره‌باغ چندین خمپاره به روستاهای خداآفرین اصابت کرده است. درگیری‌های ارمنستان و آذربایجان از ۲۶ سپتامبر/ ۷ مهر آغاز شد و به رغم دو مرتبه توافق طرفین برای آتش‌بس، همچنان ادامه دارد. به گفته فرماندار خدا آفرین در جریان درگیری‌های ماه گذشته تاکنون افزون بر ۵۰ راکت جنگی به اراضی و روستاهای این شهرستان اصابت کرده است و تاکنون تعداد ۳۲ واحد مسکونی در جریان جنگ قره‌باغ در روستاهای خدا آفرین خسارت دیدند.از آغاز دور جدید درگیری‌ها در تاریخ ۲۷ سپتامبر (شش مهر) در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ چندین بار مناطقی در خاک ایران نیز مورد اصابت راکت قرار گرفته است.

سایت سپاه نیوز به نقل از یک عضو این نهاد نظامی، گفت: «برابر دستور سلسله مراتب فرماندهی تیپ مکانیزه امام زمان نیروی زمینی سپاه پاسداران ماموریت یافت برای دفاع از تمامیت ارضی کشورمان و دفاع از مناطق مردم ولایتمدار خداآفرین در این منطقه مستقر باشد.»

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه با حضور در مناطق مرزی آذربایجان شرقی به خبرنگاران گفت: «با توجه به درگیری های اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه یگان‌هایی از نیروی زمینی سپاه به این منطقه اعزام و مستقر شده اند.» وی افزود: «هرگونه تغییر در ژیوپولیتیک مرزی، خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است.»

بخش‌هایی از ایران شامل فضولی، جبرائیل و زنگلان با منطقه قره‌باغ هم مرز است که جمهوری آذربایجان دو روز پیش اعلام کرد این شهرها را در کنترل خود گرفته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا