گوناگون

جنگ قره باغ؛ ارمنستان و آذربایجان بر سر آتش‌ بس جدید از دوشنبه توافق کردند

وزارت امور خارجه آمریکا و نمایندگان دولت‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان در بیانیه مشترکی که روز یکشنبه ۲۵ اکتبر (۴ آبان) منتشر شد، بر سر اجرای آتش بس انسان‌دوستانه در منطقه ناگورنو قره باغ به توافق رسیدند؛ آتش بسی که قرار است از ساعت ۸ بامداد بامداد دوشنبه به وقت محلی در این منطقه اجرا شود…..
وزرای امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان روز جمعه ۲۳ اکتبر (۲ آبان) به دعوت مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به واشنگتن رفته و با او درباره نبرد جاری در جنوب قفقاز گفتگو کردند.
در بیانیه‌ای جداگانه، دفتر گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا که برای میانجیگری در مناقشه قره باغ تشکیل شده و فرانسه، روسیه و آمریکا آن را مدیریت می‌کنند، اعلام کرد که وزرای خارجه این کشورها یک بار دیگر در تاریخ پنجشنبه ۲۹ اکتبر (۸ آبان) برای گفتگو در مورد مسئله قره باغ با یکدیگر دیدار خواهند کرد.
طرفین یکدیگر را به گلوله‌باران مناطق غیرنظامی متهم کردند

جنگ بر سر منطقه قره باغ روز یکشنبه ادامه داشت و دو طرف درگیر یکدیگر را به گلوله‌باران مناطق غیرنظامی متهم کردند.

ارتش جمهوری خودخوانده آرتساخ (قره باغ)، آذربایجان را به گلوله‌باران شهرک‌ غیرنظامی در مناطق مارتونی و آسکران در شامگاه شنبه متهم کرد و گفت که بامداد یکشنبه جنگ «در همه نقاط خط مقدم جبهه» ادامه داشته است. وزارت دفاع آذربایجان نیز به نوبه خود ادعا کرد که نیروهای ارمنستان مناطق ترتر، آغدام و شهرستان آغجابدیع آذربایجان را گلوله‌باران کردند.

به گزارش یورو نیوز، مقامات باکو تا کنون چندین بار از پیشروی در نبرد و بازپس‌گیری مناطق خبر داده‌اند. شامگاه یکشنبه نیز الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان در توییتر نوشت که نیروهای ارتش این کشور کنترل چندین روستا از جمله در مناطق زنگلان، جبرائیل، قُبادلی و نیز شهر قبادلی را از کنترل نیروهای ارمنی درآورده‌اند. علی‌اف پیشتر همچنین از آزادسازی تمامی مناطق در نوار مرزی با ایران خبر داده بود.

درگیری‌های خونین جاری در قره باغ از یک ماه پیش آغاز شده و با وجود درخواست‌های فراوان برای توقف جنگ و دو مورد تلاش ناموفق برای برقراری آتش بس، تا امروز ادامه یافته است.

اوایل ماه جاری میلادی دو طرف با میانجیگری روسیه دو بار بر سر آتش بس به توافق رسیدند، اما این توافق هر بار بلافاصله نقض شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا