چرخاندیدگاه‌ها

زگهواره تا گور، سانسور

عکس زنان فقط از جلد کتاب‌ها و اعلامیه‌های ترحیم حذف نمی‌شود، به تازگی حتی عکس آنان را از روی سنگ قبرهایشان نیز پاک می‌کنند تا باور کنیم در این سرزمین زنان از گهواره تا گور قدغن هستند و حتی تصویرشان را بر روی سنگ قبر نیز برنمی‌تابند.

ستاره لطفی-همدلی
چند روز پیش هیات امنای مسجدی در شهر رویان استان مازندران در اقدامی خودسرانه و بدون اطلاع به خانواده‌ها، آرامگاه‌هایی را که تصویر زن بر روی سنگ قبر آن حکاکی شده بود، با بهانه مغایرت با شرع و عرف پاک کردند. تحمل نکردن تصویر زنان حتی روی سنگ قبرهای خود با بهانه‌های شرعی و عرفی ضمن ‌این‌که وهن در دین است، می‌توان آن را در امتداد تبعیض هدفمند و ساختارمند و همچنین تلاش برای حذف زنان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ارزیابی کرد. بیش از چهار دهه است که بخشی از طیف محافظه‌کار جامعه تمام توجه و تمرکز خود را بر روی زنان و محدود ساختن و سانسور کردن آنان قرار داده‌اند، به نحوی که روز به روز عرصه را بر آنان تنگ و تنگ‌تر می‌کنند؛ تا جایی که حتی تصویر بی‌جان زنان بر روی سنگ قبرهایشان نیز از تیغ سانسور و حذف در امان نیست. قصه تلخ ماجرا آنجاست که این افراد یا سازمان یا نهادهای محافظه‌کار برای ممانعت از حضور زنان در عرصه‌های مختلف و حذف آنان از ساحت جامعه هم تریبون دارند و هم رسانه. حتی از حمایت برخی نهادهای قدرت نیز برخوردارند و بودجه‌های قابل توجهی نیز به آنان اختصاص داده می‌شود. در واقع در بخشی از بدنه حاکمیت حذف و سانسور زنان به صورت یک تفکر درآمده است که عده‌ای شبانه‌روز و با هر بهانه‌ای به دنبال گسترش و اجرای آن هستند و ابزارهای لازم را نیز در اختیار دارند.
ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها، ممانعت از دوچرخه‌سواری آنان، محدودیت‌های غیرقانونی و غیر شرعی در انتخاب پوشش، تلاش برای پایین نگه‌داشتن سن ازدواج دختران، گشت ارشاد، سنگ‌اندازی در فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زنان، تلاش برای عقب نگه‌داشتن آنان و سوق دادن دختران و زنان به پستو و‌‌اندرونی خانه‌ها تحت عناوین فریبنده، حذف تصاویر زنان از روی جلد کتاب‌ها و حتی قبرهایشان، زاییده همان تفکر حذف و سانسور زنان است که عده‌ای مدام برطبل آن می‌کوبند تا ضمن این که نگاه‌ها را از انبوه کاستی‌ها و سوءمدیریت‌ها، منحرف کنند بر تبعیض‌های جنسیتی در کشور بیش از پیش دامن بزنند.

در حالی عده‌ای کمر همت به سانسور و حذف زنان در جامعه بسته‌‌اند که زنان با تمام محدودیت‌ها، سنگ‌‌اندازی‌ها و عدم حمایت‌ها در عمل ثابت کرده‌‌اند در نقش‌هایی که عهده‌دار بوده‌اند، در بسیاری از موارد به درستی ایفای نقش کرده و حتی در قیاس با مردها با وجود امتیازهای ویژه موفق‌تر عمل کرده‌‌اند. شاید وقت آن فرارسیده تا محافلی که دیواری کوتاه‌تر از زنان پیدا نکرده‌‌اند تا با ایجاد محدودیت برای آنان، نگاه‌ها را از مسائل دیگر منحرف کرده و بخشی از کارنامه ناکارآمدی‌خود را پوشش دهند، روش دیگری برای رسیدن به اهداف‌شان بیابند چرا که در نهایت و با نشستن گرد و غبارها این محدودیت‌ها نیز برکارنامه آن‌ها اضافه خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا