بین‌المللی

سنای آمریکا عضویت امی کنی برت در دیوان عالی را تایید کرد

سنای آمریکا صلاحیت قاضی امی کنی برت، نامزد معرفی شده توسط ترامپ برای عضویت در دیوان عالی را تایید کرد. تایید صلاحیت قاضی کنی برت هشت روز پیش از انتخابات آمریکا برای دونالد ترامپ پیروزی به حساب می‌آید.

دویچه وله؛ مجلس سنا پس از بحث‌های فراوان عصر دوشنبه ۵ آبان (۲۶ اکتبر) صلاحیت امی کنی برت برای عضویت در دیوان عالی آمریکا را تایید کرد. عضویت امی کنی با ۵۲ رای موافق در برابر ۴۸ رای مخالف  تایید شد.

همه سناتورهای دموکرات علیه این قاضی رای دادند. در میان جمهوری‌خواهان تنها سناتور سوزان کالینز علیه قاضی معرفی شده توسط رئیس جمهوری آمریکا رای داد.

دموکرات‌ها از رای‌گیری بر سر انتخاب قاضی جدید در دیوان عالی در مجلس سنا آن هم هشت روز مانده به انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری به شدت انتقاد کرده بودند. آنها بر این باور بودند که انتصاب قاضی جدید را باید به بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موکول گردد اما دونالد ترامپ آن را قبول نکرد.

انتخاب قاضی امی کنی برت در اوج کارزارهای انتخاباتی آمریکا، پیروزی بزرگی برای ترامپ محسوب می‌شود. قرار است دونالد ترامپ تایید صلاحیت قاضی امی کنی برت را در کاخ سفید جشن بگیرد.

قاضی امی کنی برت کیست؟

در ماه سپتامبر، قاضی روث بیدر گینزبرگ، یکی از اعضای دیوان عالی آمریکا درگذشت. دونالد ترامپ، بی‌درنگ تلاش خود را برای عضویت امی کنی برت در دیوان عالی آغاز کرد. چنین اقدامی در سال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، امری نامتعارف است، اما غیرقانونی نیست.

امی کنی برت، یک حقوق‌دان محافظه‌کار است و گزینش او به عنوان یکی از قاضیان حاضر در ترکیب دیوان عالی آمریکا، بر وزن نیروهای محافظه‌کار در این نهاد عالی می‌افزاید. در دیوان عالی آمریکا اکنون از ۹ قاضی شش قاضی محافظه‌کار هستند و اکثریت در جبهه طرفداران ترامپ قرار گرفته‌اند. تصمیم گیری درباره عضویت در دیوان عالی برعهده مجلس سنا است؛ نهادی که اکثریت آن در اختیار سناتورهای جمهوریخواه قرار دارد.

دمکرات‌ها نگران آن هستند که عضویت برت در دیوان عالی بیمه درمانی آمریکا که به “اوباماکر” شهرت یافته را به خطر بیاندازد. افزون بر آن، امی برت مخالف سقط جنین و از هواداران حق تملک سلاح برای شهروندان آمریکا است.

همچنین در صورت بروز اختلاف نظر بر سر نتایج انتخابات ریاست جمهوری، تصمیم در این باره نیز از جمله وظایف این نهاد حقوقی است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا